Článek
Podle analytiků z ISW mělo k dohodě dojít v pondělí, kdy do Teheránu přiletěl běloruský ministr obrany Viktor Chrenin, který se tam setkal s íránským protějškem, brigádním generálem Muhammadem Rezou Áštíáním.
Výroba íránských dronů Šahíd by přitom měla probíhat jen kousek od ukrajinských hranic, což souvisí i s dřívějšími zprávami o tom, že se Írán snaží přeměnit závod v běloruském Homelu na továrnu na výrobu svých bezpilotních letounů.
V Íránu měli společně podepsat také memorandum o porozumění a plán dvoustranné vojenské spolupráce na rok 2023.
Pokračující spolupráce
Nejedná se však o první pokusy Běloruska a Íránu o společnou výrobu zbraní. V listopadu 2022 Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, informoval o plánech Běloruska na výrobu nábojů pro dělostřelectvo a samohybné salvové raketomety MLRC.
Informace Budanova navíc koncem loňského listopadu přiživila běloruská delegace, která odcestovala do Teheránu, aby jednala o „celém výrobním procesu, od technologie tavení oceli pro komponenty munice až po značení používané na střely a kontejnery pro jejich balení“.
Ukrajinské Centrum národního odporu (AFU) letos v květnu navíc přišlo s tím, že íránští inženýři navštívili běloruský závod v Homelu, který už v tu chvíli měl pracovat na modifikacích íránských dronů.
AFU dále uvedlo, že tento vývoj událostí naznačuje, že Rusko nadále rozšiřuje svou kontrolu nad obranným sektorem Běloruska a rozmístění plnohodnotné výroby íránských bezpilotních letounů v Bělorusku by Moskvě pomohlo vyřešit logistické problémy s přepravou bezpilotních letounů z Íránu.