Článek
Ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že útok fosforem se zaměřil na „neobsazené oblasti Bachmutu“.
Kyjevské velení speciálních sil dodalo, že ruské síly nadále „ničí město“.
Not enough shells, but more than enough phosphorus.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 5, 2023
Ruscists are shelling unoccupied areas of Bakhmut with incendiary ammunition.
They will burn in Hell.
📷 @SOF_UKR pic.twitter.com/7oqNTumJ34
K útoku mělo dojít v noci z pátku na sobotu. Záběry, pořízené zřejmě z dronu, ukazují výškové budovy pohlcené plameny. I další videa zveřejněná na sociálních sítích ukazovala zuřící ohně.
Bachmut, Ukrajina.
— Stary Blazen (@StaryBlazen) May 6, 2023
Ranní pohled na město po nočním zvěrstvu. https://t.co/FOfVwjHi87 pic.twitter.com/7SQkjOavMz
Samotné zbraně s bílým fosforem nejsou zakázány, ale jejich použití v oblastech, kde žije civilní obyvatelstvo, je považováno za válečný zločin, připomíná BBC. Vytvářejí rychle se šířící požáry, které je velmi obtížné uhasit.
Sestřelili jsme nad Kyjevem hypersonický kinžal, potvrdili Ukrajinci
Rusko bylo obviněno z jejich použití již dříve, Moskva ale nikdy použití bílého fosforu nepřiznala.
Bachmut už není taková priorita?
Zprávy o zápalné munici se objevily po poměrně emotivním vystoupení šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, který avizoval brzké stažení svých vojáků z Bachmutu.
Kyjev ovšem upozornil, že Rusové budou chtít dobýt Bachmut kvůli oslavám porážky nacistického Německa, kterou Rusko slaví 9. května, tedy v úterý.
Ovládnutí Bachmutu už zřejmě není pro Moskvu prioritou
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě uvedl, že ovládnutí Bachmutu už zřejmě není pro ruské ministerstvo obrany takovou prioritou a soustředí se teď spíše na obranu proti očekávanému ukrajinskému protiútoku. To má právě do potenciálně složité situace stavět wagnerovce, kteří se na mnohaměsíčních bojích o Bachmut z velké části podíleli.
Prigožin v posledních dnech zveřejnil několik videí, v nichž rozezleně tvrdil, že jeho skupina k 10. květnu od Bachmutu stáhne své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany. Znovu v nich také kritizoval vedení ruské armády i ministerstvo obrany.
Za nejasné ISW považuje, jestli se Prigožin skutečně chce z Bachmutu stáhnout, nebo se jen svými prohlášeními snaží zvýšit tlak na ruské ministerstvo obrany, aby jeho skupině poskytovalo větší pomoc, především ve formě dělostřeleckých granátů.