Článek
Zelenskyj před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem v Hirošimě reagoval na otázku novináře, jak je to s Bachmutem. „Pane prezidente, je Bachmut stále v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli,“ zněl novinářský dotaz.
Podle agentury AP Zelenskyj odpověděl: „Myslím, že ne.“ Pak ale pokračoval slovy: „Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy… dnes je Bachmut jen v našich srdcích.“
Spojení obou částí vyjádření tak vyvolalo dojem, že ukrajinský prezident nepřímo potvrdil ztrátu Bachmutu. Nikiforov však později upřesnil, že vyjádření prezidenta nebylo správně pochopeno. Ukrajinští vojáci v Bachmutu podle něj stále operují.
Ukrajinské ministerstvo obrany v neděli před polednem upřesnilo, že ukrajinské jednotky částečně obklíčily Bachmut a udržují kontrolu nad některými průmyslovými objekty.
Situace v Bachmutu je kritická, přiznává Kyjev. Prigožin oznámil dobytí města
„Artěmovsk osvobozen,“ hlásí Rusové
Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že město Bachmut je zcela v ruských rukou, přičemž použilo sovětský název města Artěmovsk: „V artěmovském směru bylo výsledkem nástupu útočných oddílů wagnerovců za podpory dělostřelectva a letectva (ruské) Jižní skupiny vojsk dovršeno osvobození Artěmovsku.“
Ministerstvo to oznámilo několik hodin poté, co dobytí města oznámil majitel Wagnerovy soukromé armády Jevgenij Prigožin.
Ruská média citovala prohlášení Kremlu, že Vladimir Putin „blahopřeje útočným jednotkám wagnerovců stejně jako všem vojákům jednotek ruských ozbrojených sil, které jim poskytly nutnou podporu a ochranu na křídlech při završení operace za osvobození Artěmovsku“.
Americká podpora nekončí
„Stojíme za Ukrajinou a nikam neodcházíme,“ řekl podle agentury AP Biden, čímž potvrzoval poselství zahrnuté ve společných prohlášeních summitu. „Jsme velmi vděční. Nikdy to nezapomeneme,“ odpověděl na to Zelenskyj.
Americký prezident Joe Biden v neděli při setkání se Zelenským na okraji summitu G7 oficiálně oznámil nový balík vojenské pomoci. Z dřívějších informací plynulo, že balík pomoci o objemu 375 milionů dolarů zahrnuje obrněná vozidla, dělostřelecké systémy, mobilní salvové raketomety HIMARS a dělostřeleckou munici.
Spojené státy od loňské ruské invaze připravily pro Ukrajinu desítky balíků vojenského vybavení a na pomoc napadené zemi vynaložily desítky miliard dolarů. Přesnou hodnotu vojenské pomoci je však obtížné stanovit, neboť přichází v různých formách.