Článek
Ukrajinský generální štáb informoval o úspěšném útoku na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska, aniž by upřesnil, jakými prostředky byl ruský arzenál zasažen.
Podle zdroje RBK-Ukrajina to byly právě střely ATACMS. „Byly poprvé použity k úderu na území Ruské federace, útok byl proveden na objekt v oblasti Brjanska, byl úspěšně zasažen,“ poznamenal zdroj.
Karačev se nachází nedaleko Brjanska, asi 130 kilometrů od ukrajinských hranic.
Brjanská oblast🇷🇺, město Karačev. Vypadá to na další parádní ukrajinskou trefu. pic.twitter.com/m68qxO8K7I
— Roman M🐦 (@Fbeyeee) October 9, 2024
„V Brjanské oblasti byl zasažen 67. arzenál Hlavního raketového a dělostřeleckého ředitelství ruského ministerstva obrany. Obsahoval dělostřeleckou munici včetně severokorejské munice pro jejich systémy, naváděné bomby, rakety protivzdušné obrany a munici do vícehlavňových raketometů,“ oznámil podle listu Ukrajinska pravda šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko. Na sklad už na počátku října zaútočily ukrajinské drony.
Podle serveru Censor.net Ukrajina využila svolení amerického prezidenta Joea Bidena. „Ruský diktátor (Vladimir) Putin již dříve vyhrožoval útokem proti silám NATO, pokud Ukrajina začne útočit zbraněmi dlouhého doletu na území Ruské federace. Dnes (v úterý) byla porušena další ‚hnědá linie‘ Kremlu,“ napsal posměšně na Telegramu šéfredaktor serveru Jurij Butusov v narážce na „nepřekročitelné meze“ vytyčované Moskvou.
Moskva hrozí odvetou za použití západních střel na ruském území
„Celý svět teď bude sledovat, zda se Putin odváží k nějaké akci. Zahájení dálkových úderů na Rusko nepovede k rychlému obratu ve válce. Způsobí však značné ztráty v týlových zařízeních ruské armády, zkomplikuje přesuny a logistiku v pohraničních oblastech, donutí ještě více roztáhnout prostředky protivzdušné obrany a nepřítel se ocitne na mušce i stovky kilometrů hluboko v Rusku,“ poznamenal Butusov.
Rusové útok střelami ATACMS potvrdili
Rusové útok americkými raketami ATCMS potvrdili. „Dnes v noci v 03.25 moskevského času (01.25 SEČ) nepřítel udeřil objekt na území Brjanské oblasti šesti balistickými raketami. Podle potvrzených informací přitom použil operačně-taktické rakety ATACMS americké výroby. Bojové posádky za použití systému protivzdušné obrany S-400 a raketového systému protivzdušné obrany Pancir pět raket nepřítele sestřelily a šestou poškodily,“ uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.
„Její úlomky dopadly na technickou část vojenského objektu v Brjanské oblasti, což vyvolalo požár, který byl okamžitě uhašen. Oběti ani poškození vojenského objektu si to nevyžádalo,“ doplnilo ministerstvo.
Anketa
Prezident Biden souhlasil s omezeným použitím raket ATACMS, které mají dolet až 300 kilometrů, k útokům na cíle na ruském území. Podle RBK-Ukrajina se však předpokládalo, že toto svolení se týká jen útoků v ruské Kurské oblasti, kam pronikly ukrajinské jednotky a kde nyní čelí mimo jiné severokorejským vojákům nasazeným do války proti Ukrajině. Washington informace o možném využití amerických raket oficiálně nepotvrdil.
Střely ATACMS
ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel s doletem až 300 kilometrů.
Jsou odpalované z mobilního prostředku (vozidla) a určené k ničení pozemních cílů.
Nesou každá jednu hlavici s konvenční náplní.
Ukrajina pravděpodobně disponuje M39A1 Block IA ATACMS, které jsou částečně naváděny pomocí globálního polohového systému a mají dosah 70 až 300 kilometrů.
Tato verze střel ATACMS byla poprvé použita v roce 1991 během války v Perském zálivu.
Raketa váží kolem 1600 kilogramů a je čtyři metry dlouhá.
Je možné je odpalovat z mobilních raketometů MLRS nebo HIMARS.
Ukrajinská armáda má zřejmě také k dispozici také modernější verzí M57 ATACMS, která byla poprvé použita v roce 2004.