Článek
„Ministr obrany Arménské republiky písemně sdělil společnému velitelství OSKB, že za této situace nepovažujeme za vhodné provádět taková vojenská cvičení na území Arménské republiky. Tato vojenská cvičení se v letošním roce konat nebudou,“ oznámil Pašinjan.
V Arménii se měla letos konat „mírová“ cvičení OSKB pod pracovním názvem „Nezničitelné bratrství“. Tato cvičení jsou velitelská a štábní, zahrnují „mírové kontingenty“ všech šesti zemí, tedy Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Ruska a Tádžikistánu.
Nutno připomenout, že arménský premiér na konci listopadu odmítl podepsat závěrečné prohlášení po summitu OSKB v Jerevanu.
Putin odhodil pero, Lukašenko v šoku. Arménský premiér odmítl podepsat dokument vojenské aliance
V posledních týdnech eskalovalo v Arménii napětí kvůli blokádě Lačinského koridoru vedoucího do neuznaného Náhorního Karabachu, kterou uspořádali aktivisté z Ázerbájdžánu. Uspořádali demonstrace poblíž ruské vojenské základny v Gjumri.
Žádná ultimáta, prostor pro USA?
Pašinjan v úterý reagoval na zprávy, že dal Rusku ultimátum, že pokud nebude Lačinský koridor otevřen do 10. ledna, Arménie se z OSKB stáhne. „Nemyslím si, že bychom měli s našimi partnery mluvit řečí ultimát. K této situaci musíme říci jen to, co již bylo řečeno. Celkově k tomu není co dodat,“ řekl premiér.
V Arménii se v posledních měsících konaly protesty požadující vystoupení z OSKB. Doposud byla situace taková, že Rusko chránilo Arménii proti Ázerbájdžánu. Vzhledem k tomu, že se Moskva dostatečně nepostavila za Arménii při posledních ázerbájdžánských útocích, začíná se rétorika Jerevanu od Moskvy odvracet. Arméni teď hledají pomoc u Spojených států a Francie. Dá se přepokládat, že USA se do pomoci Arménie výrazněji nezapojí, pokud země zůstane členem OSKB, což je jakási postsovětská obdoba NATO.