Článek
Z podmínek možné dohody mj. vychází, že USA navrhují zmírnění sankcí vůči Moskvě v případě trvalého příměří, uvedla agentura Bloomberg s tím, že její zdroje odmítly poskytnout další podrobnosti s odkazem na důvěrnou povahu těchto diskuzí.
O nové podobě plánu na příměří Bloomberg informuje krátce poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek naznačil, že Trumpova administrativa je připravena „ustoupit“ od svých mírových snah, pokud nebude rychle dosaženo pokroku. Na druhou stranu americký viceprezident J. D. Vance zase v Římě řekl, že je ohledně šancí na ukončení války optimistický.
Součástí rozhovorů v Paříži byla setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s americkým vyslancem Stevem Witkoffem a diskuze mezi Rubiem a poradci a vyjednavači pro národní bezpečnost z Francie, Německa, Velké Británie a Ukrajiny. Setkat se mají znovu příští týden v Londýně.
Jeden ze zdrojů prozradil, že plány, které je potřeba dále projednat s Kyjevem, by se nerovnaly definitivnímu urovnání a že evropští spojenci by neuznali okupovaná území jako ruská. Rozhovory o příměří budou ovšem diskutabilní, pokud Kreml nebude souhlasit se zastavením bojů.
Podle evropských zástupců je pak nezbytné poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, aby se zajistilo, že jakákoliv možná dohoda skutečně vydrží. Není doposud jasné, jak by takové záruky měly vypadat. Rusko by se navíc mohlo nerušeně připravovat na další ofenzivu.
Kyjev souhlasil s příměřím a jeho postoj je takový, že Moskva s tím musí rovněž souhlasit, než se začne diskutovat o dalších záležitostech, uvedl další zdroj. Úkolem ukrajinské delegace v Paříži bylo diskutovat o tom, jak by jakékoliv příměří bylo monitorováno.
Evropští představitelé označili pařížská setkání za konstruktivní a pozitivní. Nicméně zrušení sankcí, zatímco Rusko bude nadále okupovat velké oblasti Ukrajiny, by se mohlo ukázat jako problematické pro několik spojenců Kyjeva. Aby mohla Evropská unie odstranit některá omezení, jako například uvolnění zmrazených aktiv, potřebuje na to souhlas všech členských států.
Witkoff tento týden v rozhovoru pro Fox News řekl, že klíč k celkové dohodě se točí kolem „pěti teritorií“, aniž by poskytl více podrobností. Rusko trvá na tom, že jeho vojenské obsazení částí Ukrajiny od roku 2014, tedy Krymského poloostrova a rozsáhlých oblastí čtyř regionů – Záporoží, Chersonu, Luhanska a Doněcku – musí být uznáno v jakékoliv dohodě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek v Kyjevě obvinil Witkoffa z „přijetí ruské strategie“ a řekl, že Trumpův vyslanec nemá žádný „mandát k diskuzi o ukrajinských územích, protože tato území patří našemu lidu“. Dodal, že nikdy neuzná ukrajinská okupovaná území jako ruská.