Článek
Austin, který podobně jako ostatní oficiální návštěvy od začátku války do ukrajinské metropole přijel vlakem z Polska, se má setkat s vysoce postavenými ukrajinskými činiteli.
„Přijel jsem sem, abych doručil důležitou zprávu – Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou a jejím bojem za svobodu proti ruské agresi, a to jak teď, tak i do budoucna,“ uvedl Austin.
Jedná se o druhou cestu šéfa Pentagonu na Ukrajinu od loňského 24. února, kdy do země vpadla ruská armáda. Ta dnešní se ale odehrává za značně odlišných okolností. Austin byl naposledy v Kyjevě v dubnu 2022, kdy se Ukrajině dařilo udržovat plnou podporu západního světa.
Představte si, že už žádná pomoc nebude. Zástupkyně Bílého domu vyděsila Ukrajince
Konflikt v Pásmu Gazy ale nyní odvádí pozornost od dění ve východní Evropě, podotýká AP, podle které Washington na Blízký východ vyslal dvě skupiny letadlových lodí, desítky stíhaček a tisíce příslušníků americké armády. Spojené státy také bombardují Íránem podporované milice, které pravidelně útočí na americké základny v Iráku a Sýrii.
Ukrajina dosud obdržela zbraně za více než 44 miliard dolarů (987 miliard korun) od Spojených států a na 35 miliard dolarů (785 miliard) od dalších spojenců. Dodané vybavení zahrnuje mimo jiné miliony projektilů, systémy protivzdušné obrany či pokročilé evropské a americké tanky.
Ukrajina také usiluje o získání F-16, bojových letounů americké výroby, aby dokázala lépe čelit ve válce ruskému letectvu. Kyjevu se letos v srpnu zavázalo poskytnout tyto letouny několik evropských států, například Nizozemsko, Dánsko, Belgie či Norsko. Podle předchozích informací Spojené státy nebudou bránit předání této techniky Ukrajině.