Článek
Rusko zabralo Krymský poloostrov v roce 2014, mezinárodní společenství ale odmítlo nezákonnou anexi legitimizovat.
Nový návrh USA tak riskuje podkopání mezinárodních zákonů a smluv zakazujících zabraní území za použití síly, uvedl Bloomberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně řekl, že Moskvě území nepostoupí.
Americký návrh na tento ústupek přichází v době, kdy prezident Donald Trump a ministr zahraničí Marco Rubio v pátek naznačili, že Bílý dům je připraven odstoupit od svého úsilí o zprostředkování míru, pokud nebude v této věci rychle dosaženo pokroku.
Přenechání Krymu Rusku hraje do karet ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jenž léta usiluje o mezinárodní uznání ruské suverenity na poloostrově nacházejícím se na severu Černého moře. Putin dosud odmítal souhlasit s Trumpovým návrhem na širokou mírovou dohodu.
Podle zdrojů Bloombergu každopádně konečné rozhodnutí ještě nepadlo, přičemž Bílý dům a ministerstvo zahraničí to odmítly komentovat. Již před měsícem podobné informace přinesl server Semafor s odkazem na Trumpovo nejbližší okolí. Spekulovalo se rovněž, že by se Trump mohl rozhodnout ponechat Rusům i Oděsu, kterou však okupanti pod svou kontrolou nemají.
Návrh širší mírové dohody USA, o kterém Bloomberg informoval už v pátek večer, by mj. zmrazil boje na frontové linii, přičemž většina ukrajinského území, jež je nyní okupována Ruskem, by zůstala pod kontrolou Moskvy a aspirace Kyjeva na vstup do NATO by byly smeteny ze stolu.
Jeden ze zdrojů agentuře řekl, že americké plány, které je potřeba dále prodiskutovat s Kyjevem, by se nerovnaly definitivnímu urovnání, a že evropští spojenci by neuznali žádná okupovaná území jako ruská. Nezbytnou součástí jakékoliv dohody je také poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině, aby se zajistilo, že dohoda vydrží.