Článek
„Na tomto detašovaném pracovišti probíhá výuka předmětu ošetřovatelství – cvičení. Toto prostředí by mělo imitovat to nemocniční a učí se tady péči o pacienta a všechny ošetřovatelské postupy, které budou potřebovat při výkonu svého povolání,“ sdělila Novinkám ředitelka Církevní SZŠ Jana Pavla II. Marie Šiková.
Výuka v praxi probíhá již od prvního ročníku a ve třetím roce studia se studenti posouvají od figurín k reálným pacientům.
„Máme tady moderní polohovatelná lůžka s elektrickým ovládáním, potom jsou to různé figuríny pro ošetřovatelskou péči, jsou to jednotlivé modely a trenažery, kde si studenti vysvětlí třeba aplikace klysmatu nebo asistenci u cévkování,“ popsala Šiková.
„Teď jsou v prvním čtvrtletí druhého ročníku, takže probírají kapitolu péče o vyprazdňování. Teď jim bude začínat kapitola, která se bude týkat podávání léků v různých formách. Bude tam i podávání léků injekční formou a pak je další velká kapitola, která se týká odběru biologického materiálu,“ vysvětlila ředitelka Šiková.
Praktická výuka předmětů je zaměřena na ošetřovatelství a cvičení v prvním a druhém ročníku a ošetřování nemocných ve třetím a čtvrtém ročníku SZŠ. V oboru diplomovaná všeobecná sestra – VOŠZ SŘMR se jedná o výuku předmětů ošetřovatelské postupy v 1. ročníku a patologie ve 2. ročníku.
„V prvním ročníku mají dvě hodiny cvičení a jednu hodinu teorie, ve druháku jsou to dvě hodiny teorie a čtyři hodiny cvičení,“ vysvětlila Šiková.
„Studenti by od nás měli odcházet plně připraveni na reálnou praxi, realita je ale vždycky trošku jiná,“ upozornila ředitelka školy. „I tam chodí s odbornými učitelkami, které je doprovází,“ doplnila.
Na samotné praktické výuce se podílí kromě vyučujících z Církevní SZŠ také vybraní zdravotníci z FTN v určených oborech (např. interna, chirurgie, URL, pediatrie atp.), kteří budou předávat své zkušenosti a praktické dovednosti budoucím zdravotním sestřičkám.
„V rámci výuky mají u nás studenti k dispozici veškeré potřebné zdravotnické vybavení a zázemí pro realizaci praktické výuky jako takové, a to například pacientská lůžka, zdravotnické pomůcky pro manipulaci s pacientem, vozík pro handicapované, vybavení pro nácvik osobní hygieny pacienta, potřebné počítačové vybavení a mnoho dalšího,“ řekla Jaroslava Mrkvičková, náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání z FTN.