Článek
Vedení chemické společnosti propouštění avizovalo na počátku roku, teď k němu reálně dochází. První stovka lidí už skončila. „Je to smutný pohled na to, jak se zavírají jednotlivé provozy,“ potvrzovala Novinkám jedna z pracovnic, která tady také končí. „Když mi bylo 15 let, tak jsem nastoupila na zdejší učiliště. Pak jsem tu nastoupila do práce a prošla jsem snad všechny provozy, teď jsem v administrativě, v obchodním,“ rekapitulovala žena, která nechtěla zveřejnit jméno.
„Pro mě to takový šok není, čekali jsme to, o propouštění se mluví dlouho, navíc mě je 64 let, tak už půjdu rovnou do důchodu,“ svěřila se. „Horší je to pro lidi, kteří živí rodinu, pracují tady třeba oba manželé a musí skončit. Jezdí sem ale jiné firmy a nabízejí práci, takže někteří mohou přejít jinam,“ dodala.
Uzavírání provozů, není poptávka
Další dvě stovky lidí mají skončit do pololetí a zbylé dvě stovky k 30. září. Důvodem je snižování provozních nákladů a útlum výroby. „V první etapě se zaměřujeme na celkovou restrukturalizaci a zefektivnění stávající organizační struktury našeho podniku a utlumení výrobního provozu PVC,“ uvedla mluvčí podniku Martina Lehká.
V průběhu léta má být uzavřena výroba kaprolaktamu, což je surovina pro výrobu plastů a syntetických látek. Podle Lehké klesá poptávka po petrochemických produktech a nejsou příliš vyhlídky na oživení trhu.
Producenti z USA a Blízkého východu mají podle ní nižší výrobní náklady a jsou konkurenceschopnější. „To vše se negativně promítá do hospodaření naší společnosti, které je dlouhodobě značně ztrátové,“ uvedla Lehká. „Po ukončení restrukturalizačního projektu tak ve Spolaně zůstane do doby, než budou nastartovány nové byznysové projekty v oblasti dekarbonizace průmyslu, přibližně 150 zaměstnanců,“ doplnila mluvčí společnosti.
Kyselina zůstává
Po uzavření ekonomicky nerentabilních provozů PVC a Kaprolaktam zůstane zachován provoz kyseliny sírové. „Aktuálně je v tomto výrobním provozu realizován rozsáhlý modernizační projekt v celkové hodnotě téměř jedné miliardy korun, který bude dokončen na přelomu let 2025 a 2026 a přinese úsporu energií a zajistí vyšší bezpečnost,“ upřesnila Martina Lehká. Zachován bude i provoz podnikové čistírny odpadních vod.
V areálu Spolany by měla vzniknout pod hlavičkou jiné firmy spalovna komunálního odpadu. Vzniklou energii chce Spolana využívat.