Článek
Novinky se rozhodly místo spekulací oslovit odborníky: akademické pracoviště Ústavu antropologie Masarykovy univerzity, experty pracující s umělou inteligencí i profesionální filmovou maskérku či plastického chirurga, aby řekli, jestli je na některých snímcích Vladimira Putina ve skutečnosti jeho dvojník, jak se často tvrdí nejen na sociálních sítích.
Vrásky je možné vyhladit, ale vymodelovat stejné podle předlohy už nikoli.
Přítomnost „náhradníka“ ruského diktátora byla pravděpodobná hlavně během jeho návštěv okupovaných ukrajinských území. Snímky z nich oslovení experti porovnávali s těmi z „bezpečných míst“, kde prezident naopak žádnému nebezpečí vystaven nebyl a neměl by ani mít důvod tam za sebe posílat někoho jiného.
Celkem šlo zhruba o dvacítku převážně portrétů od agentur Reuters, ČTK a Profimedia. Jejich vysoké rozlišení umožnilo opravdu detailní zkoumání.

Tvar vrásek se nemění. To může být podle odborníků jedním z důkazů, proč Putin dvojníka nemá.
„Na fotografiích Vladimira Putina se konzistentně nacházejí následující individuální znaky na obličeji: kožní výrůstek pod levým očním koutkem. Tento znak je na některých fotografiích doprovázen tmavším zbarvením kůže, pravděpodobně kožní skvrnou. Stejný je také průběh horizontálních vrásek na čele,“ popisuje pro Novinky Petra Urbanová, ředitelka Ústavu antropologie Masarykovy univerzity, jež působí v oboru forenzní antropologie.
„Na základě hodnocení vnějších znaků obličeje jsme zjistili, že se na všech předložených snímcích nachází osoba stejné totožnosti, tedy Vladimir Putin,“ upřesňuje ředitelka Ústavu antropologie.
Liší se i jednovaječná dvojčata
Podle ní ani není příliš reálné, že by se Kremlu podařilo nalézt někoho zcela podobného jeho vládci. „Je velmi pravděpodobné, že v omezeném počtu skupinových znaků obličeje, tvaru nosu, očí, obočí, brady atd., má každý z nás dvojníka, ale v rozvoji individuálních znaků se liší i jednovaječná dvojčata,“ uvádí Urbanová.
Uznávaný plastický chirurg Tomáš Doležal připouští, že možnosti jeho oboru jsou široké. V případě dvojníka by se ale vždy muselo stavět na nějakém základu, který by byl velmi podobný originálu.
„Vrásky je možné vyhladit, ale vymodelovat stejné podle předlohy už nikoli,“ upozorňuje Doležal. Právě tvar vrásek je na všech snímcích Putina včetně těch z okupovaných území stejný.
„Chirurgicky vrásky nevytvoříte. Tam, kde jsou, je ale můžete doretušovat, aby byly co nejméně vidět. Vytvořit dojem vrásek je daleko jednodušší například pomocí make-upu,“ domnívá se plastický chirurg.
Sadu fotek s diktátorem Putinem obdržela k porovnání také filmová maskérka Adéla Anděla Bursová. „Pokud je na obličeji maska, tak to lze snadno poznat podle určitých specifických znaků nejen v místě přechodu na vlastní kůži. Ten však ani na jedné fotce nevidím. Není tam ani žádný náznak, stejně tak na žádném snímku nejsou uměle přidané vrásky. To by se projevilo jinou strukturou kůže,“ upozorňuje maskérka.
Sama přitom tvrdí, že by z osoby, jež by splňovala určité předpoklady, Putina „vyrobit“ dokázala. „Pokaždé to ale trochu poznat půjde. Třeba na přechodech masky na krku či podél očí. Většinou však pro takovou přeměnu musí být k dispozici někdo menší a hubenější než ten, koho modelujete. Maskér totiž umí materiál jen přidávat, a nikoli odebírat,“ dodává Bursová.
Umělá inteligence
Ve společnosti Scanlock CZ pracují s několika systémy, které využívají k rozpoznávání obličejů umělou inteligenci. „Porovnávají biometrická data a myslíme si, že se na fotkách, které jsme obdrželi, jedná o jednu a tu samou osobu,“ vysvětluje Ondřej Linduška z uvedené firmy s tím, že ani jemu se dvojníka odhalit nepodařilo.
Za pomoci umělé inteligence zkoumala dostupné snímky kremelského šéfa také katedra kybernetiky z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Ani v tomto případě nebyl žádný Putinův „náhradník“, jak uvedl mluvčí fakulty Radovan Suk, nalezen.
K prakticky stejnému závěru tedy dospěli odborníci z několika oborů. „Umělá inteligence ale hodnotí podobnost osob holisticky (ve smyslu, že celek je důležitější než jeho části, pozn. red.) a není schopna přesně popsat, v jakých znacích se osoby podobají a v jakých ne,“ upozorňuje Petra Urbanová z Ústavu antropologie na stinná místa při nejmodernějším postupu porovnávání fotek.
Připouští však, že teoreticky někdo mohl fotky dodatečně upravit, aby se případný dvojník své předloze podobal lépe. Vzhledem k tomu, že fotografie pocházejí (s výjimkou tří opatřených logem Kremlu) z různých zdrojů renomovaných tiskových agentur, je to však spíše nepravděpodobné.
Dokonce hned dvakrát mluvil z očí do očí s ruským prezidentem historik česko-ruského původu Alexej Kelin a víckrát ho viděl z větší dálky například u příležitosti různých konferencí.
„On na mě působil, že pokaždé šlo o naprosto jiného člověka. Bylo to dané mimikou i způsobem komunikace. Pak mi ale lidé z okolí bývalého premiéra Kasjanova řekli, že on působí pokaždé jinak, zejména protože dokáže skvěle balamutit lidi. Něco řekne a za dvě minuty je někomu jinému schopný tvrdit naprostý opak,“ upozorňuje pro Novinky Kelin.