Článek
Systém by měl umožnit se souhlasem nakaženého vytvořit z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty mapu jeho pohybu z posledních pěti dní. Podle Prymuly byly na jižní Moravě spuštěny všechny segmenty projektu, zatím se ale tolik nevyužívala jeho elektronická část. Jde o testování, doplnil náměstek. Naostro by mohl projekt v Jihomoravském kraji začít fungovat po velikonočních svátcích, řekl dnes ČTK ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek.
Chytrá karanténa sbírá data a pomůže hygienikům. Zneužití se nebojte, uklidňuje koordinátor
„V rámci toho, co tam už bylo spuštěno, tak se odebralo asi 150 vzorků, ten systém jede," řekl Prymula v ČRo. Funguje podle něj odvoz vzorků do laboratoří a jejich rozbor a také telefonní centrum pro prvotní kontakt s nakaženými. Údaje o lidech, se kterými byli v kontaktu, od nich zjišťují v dalším telefonním rozhovoru hygienici.
Podle Prymuly s ohledem na platné zákony nemůže systém zjišťovat telefonní čísla lidí, v jejichž blízkosti se nakažený člověk pohyboval. Zatím nejsou k dispozici ani data od bank, Prymula se nicméně domnívá, že v budoucnu budou zapojena, řekl. Banky si k poskytování údajů vyžádaly stanovisko České národní banky a Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).
Hamáček trvá na prodloužení nouzového stavu o 30 dní
Na projektu chytré karantény se podílí armáda, která vytvoří týmy pro odběry vzorků u lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku. V Česku bylo zatím provedeno víc než 67.000 testů, případů nákazy koronavirem je zhruba 4100.