Článek
Trojice badatelů si kromě nejprestižnějšího vědeckého ocenění odnese také odměnu ve výši osmi miliónů švédských korun, tedy téměř 22,5 miliónu korun českých.
Molekulární stroje, které koncipovali letošní laureáti Nobelovy ceny za chemii, jsou tisíckrát tenčí, než lidský vlas. Použity mohou být například k aplikaci léků zevnitř těla, například přímo do rakovinových buněk.
BREAKING NEWS 2016 #NobelPrize in Chemistry to Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart and Bernard L. Feringa pic.twitter.com/buInkIc1KC
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2016
„Povedlo se jim ovládnout pohyb na molekulární úrovni,“ cituje BBC Olof Ramstrom z Nobelova výboru.
Letos už byly uděleny dvě Nobelovy ceny, připomněla ČTK. V pondělí se těšil z pocty za lékařství Japonec Jošinori Ósumi za výzkum autofagie. V úterý byli vyznamenáni za fyziku tři Britové působící v USA David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích.
V loňském roce Nobelovu cenu za chemii získali Švéd Tomas Lindahl, Američan Paul Modrich a Turek Aziz Sancar za výzkum úprav DNA. [celá zpráva]