Článek
Plán, který Vilnius představil, nastiňuje tři hlavní evakuační trasy směřující na západ. „Nepřítel historicky přichází z východu,“ uvedl podle The Moscow Times na konferenci starosta Vilniusu Valdas Benkunskas.
Představitelé hlavního města uvedli, že obyvatelé budou na evakuaci upozorněni sirénami nebo textovými zprávami. Lidé s předem zabalenými nouzovými zavazadly se poté evakuují osobními vozidly nebo organizovanou městskou dopravou. Všem čtvrtím budou přiřazena konkrétní evakuační místa.

Evakuační trasy směrem na západ
Přestože evakuační plán určuje 150 tras směrem z Vilniusu, všechny cesty se nakonec spojují ve tři hlavní proudy. Plán počítá s rozšířením některých silnic a mostů, úřady ale přiznávají, že evakuace v plném rozsahu může i tak způsobit obrovské dopravní zácpy. Policejní náčelník Arūnas Paulauskas pro LRT uvedl, že budou nasazeni policisté pro řízení dopravy a deaktivovány semafory, aby byl provoz plynulý.
Starosta města uvedl, že plán nemá vyvolávat paniku. „Cíl je jasný. Mít plán, koordinaci institucí, vědět, kdo je za co zodpovědný, a věřit v obrannou sílu země,“ řekl a dodal, že doufá, že tento plán nebude nikdy potřeba aktivovat. Zároveň se země rozhodla i zvýšit výdaje na obranu, informuje deník.
Nebezpečí z Běloruska
Vilnius se nachází pouhých 30 kilometrů od běloruských hranic a je domovem více než 600 000 obyvatel. Představitelé města uvedli, že by mohlo být v případě potřeby evakuováno do 48 hodin.
Litevští představitelé dlouhodobě vyjadřují obavy, že by Rusko mohlo využít Bělorusko jako odrazový můstek pro agresi proti pobaltské zemi. Rusko začalo přesouvat vojáky a techniku do Běloruska už v roce 2021 a 2022 a právě odtud se některé ruské jednotky zapojily do invaze na Ukrajinu.
V září 2025 se uskuteční společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska s názvem Západ 2025. V minulých letech se desítky tisíc vojáků přiblížily k hranicím Polska a pobaltských států.
Rusko s Běloruskem dlouhodobě úzce spolupracuje. Litevský prezident Gitanas Nausėda označil současné Bělorusko za „dodatečnou provincii“ Moskvy. Ministr obrany Arvydas Anušauskas už v minulosti označil přítomnost ruských vojsk v Bělorusku za přímou hrozbu pro Litvu a vyzval NATO k posílení přítomnosti v regionu.
Plán se zabývá i běloruskou jadernou elektrárnou Ostrovec, která se nachází zhruba 50 kilometrů od Vilniusu. Zařízení, jehož výstavbu vedl ruský státní podnik Rosatom, již dlouho vyvolává v Litvě obavy o bezpečnost. Minsk i Moskva ji označují za bezpečnou.