Hlavní obsah

Litva představila válečný evakuační plán

3:33
3:33

Poslechněte si tento článek

Litevská vláda ve středu představila válečný evakuační plán. Tento krok je reakcí na rostoucí bezpečnostní hrozby ze strany Ruska, především v souvislosti s jeho pokračující invazí na Ukrajinu. Plán se zabývá i nevojenskými riziky, jako jsou přírodní katastrofy nebo havárie v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec, která leží přibližně 50 kilometrů od Vilniusu.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Litevské hlavní město Vilnius

Článek

Plán, který Vilnius představil, nastiňuje tři hlavní evakuační trasy směřující na západ. „Nepřítel historicky přichází z východu,“ uvedl podle The Moscow Times na konferenci starosta Vilniusu Valdas Benkunskas.

Představitelé hlavního města uvedli, že obyvatelé budou na evakuaci upozorněni sirénami nebo textovými zprávami. Lidé s předem zabalenými nouzovými zavazadly se poté evakuují osobními vozidly nebo organizovanou městskou dopravou. Všem čtvrtím budou přiřazena konkrétní evakuační místa.

Foto: Novinky, Mapy.cz

Evakuační trasy směrem na západ

Přestože evakuační plán určuje 150 tras směrem z Vilniusu, všechny cesty se nakonec spojují ve tři hlavní proudy. Plán počítá s rozšířením některých silnic a mostů, úřady ale přiznávají, že evakuace v plném rozsahu může i tak způsobit obrovské dopravní zácpy. Policejní náčelník Arūnas Paulauskas pro LRT uvedl, že budou nasazeni policisté pro řízení dopravy a deaktivovány semafory, aby byl provoz plynulý.

Starosta města uvedl, že plán nemá vyvolávat paniku. „Cíl je jasný. Mít plán, koordinaci institucí, vědět, kdo je za co zodpovědný, a věřit v obrannou sílu země,“ řekl a dodal, že doufá, že tento plán nebude nikdy potřeba aktivovat. Zároveň se země rozhodla i zvýšit výdaje na obranu, informuje deník.

Nebezpečí z Běloruska

Vilnius se nachází pouhých 30 kilometrů od běloruských hranic a je domovem více než 600 000 obyvatel. Představitelé města uvedli, že by mohlo být v případě potřeby evakuováno do 48 hodin.

Litevští představitelé dlouhodobě vyjadřují obavy, že by Rusko mohlo využít Bělorusko jako odrazový můstek pro agresi proti pobaltské zemi. Rusko začalo přesouvat vojáky a techniku do Běloruska už v roce 2021 a 2022 a právě odtud se některé ruské jednotky zapojily do invaze na Ukrajinu.

V září 2025 se uskuteční společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska s názvem Západ 2025. V minulých letech se desítky tisíc vojáků přiblížily k hranicím Polska a pobaltských států.

Rusko s Běloruskem dlouhodobě úzce spolupracuje. Litevský prezident Gitanas Nausėda označil současné Bělorusko za „dodatečnou provincii“ Moskvy.​ Ministr obrany Arvydas Anušauskas už v minulosti označil přítomnost ruských vojsk v Bělorusku za přímou hrozbu pro Litvu a vyzval NATO k posílení přítomnosti v regionu.

Plán se zabývá i běloruskou jadernou elektrárnou Ostrovec, která se nachází zhruba 50 kilometrů od Vilniusu. Zařízení, jehož výstavbu vedl ruský státní podnik Rosatom, již dlouho vyvolává v Litvě obavy o bezpečnost. Minsk i Moskva ji označují za bezpečnou.

Související články

Výběr článků

Načítám