Hlavní obsah

Dálkové teplo za celý letošek zdražuje až trojnásobně

Ceny dálkového vytápění domácnostem za celý letošní rok stoupnou v porovnání s loňskem trojnásobně. Ještě více si ale připlatí lidé, kteří topí plynem. Právu to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Teplárna v Jablonci nad Nisou

Článek

„U plynových zdrojů, které nemají možnost náhrady, je nyní cena mezi 2000 a 2400 korunami za gigajoule. U uhelných tepláren nebo tepláren na biomasu se ceny pohybují kolem 700 až 800 korun za gigajoule,“ řekl Právu Kaufmann.

Ceny tepláren využívajících plyn stoupnou třikrát, domácnosti, které používají plyn k lokálnímu vytápění, ale podle něj budou platit čtyřnásobně až pětinásobně více. Například Jablonecká energetická v září zdražila oproti srpnu na více než dvojnásobek, za gigajoule tepla budou domácnosti platit více než 2000 korun. Od začátku roku to bude nárůst už na více než trojnásobek. Ještě loni platili odběratelé napojení v Jablonci na centrální vytápění podle tarifu za gigajoule 584 nebo 599 korun.

Mohou topit uhlím i mazutem

Stát sice chce teplárnám na modernizaci přispět až deseti miliardami korun a očekával, že ceny proto neporostou, ale šéf Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek už dříve uvedl, že i přesto zvýší ceny jen mírně pouze uhelné teplárny, a ne ty, které jsou závislé na plynu.

Neobnovíme dodávky plynu do Evropy, dokud nezrušíte sankce, vzkázala Moskva

Evropa

Od pondělí mohou teplárny topit kromě zemního plynu mazutem, uhlím a jinými palivy, aniž by jim za to hrozily sankce nebo dlouhé povolovací procesy. Cílem je, aby mohly zajistit teplo pro nadcházející topnou sezonu. Umožňuje jim to stav předcházení nouze v teplárenství, o němž rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Řada tepláren ale jinou možnost než plyn nemá.

Vyhláška podle Kaufmanna legalizuje, aby teplárny, které měly dočasné výjimky do konce roku na skončení s uhlím a od příštího roku měly přejít na zemní plyn, mohly uhlí používat i nadále. Zároveň u špičkových uhelných zdrojů, které měly omezení na 1500 provozních hodin, nebude v tomto období jejich provozní doba započítávána. „Je to legalizování toho, co teplárny už od jara připravují pro řešení situace, kdyby plynu bylo málo nebo nebyl vůbec,“ dodal.

Velká část tepláren podle ředitele Hájka dlouhodobě využívá více paliv. Mohou tak využití zemního plynu potlačit a nahradit ho částečně jinými palivy, například uhlím, biomasou nebo odpadem, aniž by musely instalovat nové kotle. „Plynové kotle je možné rychle předělat jen na spalování lehkého topného oleje, ale ne vždy,“ řekl Hájek.

Zásadní krok k nezávislosti na Rusku. Fiala otevřel LNG terminál

Domácí

Pro předělání plynových kotlů na spalování lehkého topného oleje je potřeba vyměnit hořáky a instalovat nádrž na topný olej. „Ani to ale není zdaleka možné všude, hlavně z důvodu nedostatku prostoru,“ uvedl Hájek.

Výběr článků

Načítám