Článek
„Zvýšení ceny pohonných hmot představuje pro většinu dopravních podniků zásadní problém. Při jejich spotřebě se zdražení v řádu korun za litr nafty v součtu projeví jako nárůst nákladů v řádech milionů korun,” řekla mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR Linda Hailichová.
Dopravní podniky proto současnou situaci řeší s vedením jednotlivých měst, obcí a krajů, které si od nich přepravu objednávají.
Úřady podle sdružení mohou rozhodnout o případném zvýšení ceny jízdného nebo o navýšení kompenzace pro dopravní podniky, v některých městech pak jednají také o snížení přepravního výkonu.
Vláda odmítá zastropování cen benzinu a nafty
Další z možností, jak ušetřit, je podle dopravních podniků také například efektivnější hospodaření s elektrickou energií třeba při vytápění vozů nebo optimalizace jízdních řádů s ohledem na reálnou poptávku cestujících.
„Vše bude záležet na délce trvání současného stavu, který je bezprecedentní a způsobuje určité finanční ztráty,” dodala Hailichová.
Zároveň ale upozornila, že současná situace může do vozů hromadné dopravy naopak přilákat další cestující, protože MHD bude proti individuální přepravě výhodnější než doposud.
O konkrétních opatřeních zatím velká města nerozhodla. Například vedení Prahy podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) zdražovat ani omezovat dopravu zatím neplánuje.
„Doufáme, že se situace opět stabilizuje, a tedy změny cen zatím nechystáme,” řekl Scheinherr.
Litr benzinu či nafty může stát i přes 55 korun, tvrdí ekonomové
Současného vývoje na trhu pohonných hmot se obávají i ostatní dopravci, pro řadu firem může být podle nich další růst cen i likvidační. Zásadní kroky očekávají dopravci zejména od vlády.
Sdružení Česmad Bohemia v minulých dnech vyzvalo vládu například k určení maximálních cen pohonných hmot nebo snížení spotřební daně na minimum. Pro dopravce je podle sdružení současný vývoj kolem cen paliv fatální.
O možných řešeních dopadů prudkého zdražování energií, paliv a dalších surovin bude ve středu jednat vláda.