Hlavní obsah

V receptech našich babiček bývaly stálicí. Fenomén škvarky má v české kuchyni znovu své místo

Škvarky kdysi nesměly chybět v žádné poctivé domácí kuchyni. Jejich vůně nás vždycky vrátí do dětství, do kuchyně našich milovaných babiček. Z generace na generaci se předávaly rodinné recepty, jejichž tajnou ingrediencí byla vedle škvarek láska a péče. Stýská se vám?

Foto: shutterstock.com

Škvarky jsou více než jen jídlo. Jsou symbolem tradice, rodinných vazeb a kulinářského dědictví.

Článek

Kdo by zapomněl na okamžik, kdy se z trouby linula vůně čerstvě upečených škvarkových placek, a babička nám s úsměvem podávala první křupavý kousek. Tyto okamžiky jsou nezapomenutelné a dodnes nás hřejí u srdce. Škvarky, ty malé zlatavé kousky z vepřového sádla, byly nepostradatelným základem mnoha tradičních pokrmů.

A co teprve škvarková pomazánka! Chuť, která vás vrátí do dětství

Jemně namleté škvarky s cibulkou – to je lahůdka, kterou si dodnes tak rádi mažeme na čerstvé pečivo. Každé sousto je jako návrat do bezstarostného dětství. Recepty našich babiček jsou pokladem, který by se měl uchovávat a předávat dál. Jeden kulinářský majstrštyk se povedl na Valašsku. Rod Pilčíků, s nímž je spojeno MP Krásno, zde již po šest generací od roku 1855 uchovává poctivé řeznické řemeslo u nás. Poctivou a tradiční chuť škvarků můžete objevit v pomazánce ze sádla se škvarky s příchutí pečeného masa právě z dílny valašských mistrů řezníků.

Foto: krasno.cz

Pomazánka ze sádla se škvarky s příchutí pečeného masa

Řeznická magie aneb Chlouba každé zabijačky

Škvarky mají v české kuchyni bohatou tradici. Jejich historie u nás sahá do dob, kdy se na venkově pravidelně pořádaly zabijačky. Každá rodina si bedlivě střežila svůj recept a postup, jak škvarky připravit. Byly nejen chutnou pochoutkou, ale také praktickým způsobem, jak uchovat tuk na delší dobu.

Málokdo možná ví, že škvarky nejsou jen českou specialitou. Podobné pochoutky najdeme i ve Francii (známé jako grattons), v Německu (pod označením Grieben) či v Maďarsku (jako teperto). Každá země má sice svůj specifický způsob přípravy, ale princip pomalého škvaření vepřového sádla, dokud nevzniknou křupavé kousky, zůstává stejný. V minulosti byly také důležitým zdrojem energie, zvláště v chladnějším počasí.

Tip: Chuťově zajímavou novinkou je Pomazánka ze sádla se smaženou cibulkou.

Foto: krasno.cz

Pomazánka ze sádla se smaženou cibulkou

Kulinářský tip pro praktické labužníky

Pomazánka ze sádla se škvarky s příchutí pečeného masa či se smaženou cibulkou se dodává v praktickém kelímku s uzavíratelným víčkem, aby pomazánka zůstane déle čerstvá. Opravdové milovníky, kteří si chtějí vychutnat připravené pokrmy od A do Z, potěší i možnost vyměnit klasické obaly za ty keramické, které MP Krásno v rámci limitované edice vykouzlí na Vánoce či na Velikonoce.

Foto: krasno.cz

Pomazánka z MP Krásno v keramice v rámci limitované vánoční či velikonoční edice

Škvarky jsou víc než jen jídlo. Jsou symbolem tradice, rodinných vazeb a kulinářského dědictví. Připomínají nám časy, kdy se jídlo připravovalo s láskou i péčí a kdy každé sousto mělo svůj osobitý příběh.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám