Hlavní obsah

Splněný sen mladé musherky aneb Když člověk a pes táhnou za jeden provaz

Svého prvního huskyho dostala ve čtyřech letech. V páté třídě se rozhodla, že se stane veterinářkou. Dnes může Adéla Havlíčková říct, že se jí splnil sen. Vedle veterinární praxe se totiž věnuje i své další životní lásce – mushingu. Co je mushing? Jaké to je, když člověk a pes táhnou za jeden provaz?

Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové (Foto: Markéta Malinčíková)

Takzvaný mushing, kdy člověk neboli musher vede psí smečku, patří k nejobdivuhodnějším spojením mezi člověkem a zvířetem

Článek

Takzvaný mushing, kdy člověk neboli musher vede psí smečku, patří k nejobdivuhodnějším spojením mezi člověkem a zvířetem. Musí mezi nimi panovat bezmezná důvěra, porozumění a láska. Zde více než kdekoliv jinde platí, že celá smečka je tak silná, jak silný je její nejslabší člen. Adéla Havlíčková v obklopení zvířat vyrůstala od malička. Prvního huskyho táta pořídil, když mi byly čtyři roky. Od té doby je to láska na celý život. Chovala jsem však i králíky, potkany, hada nebo kočky. Někdy v páté třídě jsem se rozhodla, že chci být veterinářkou. Dlouho jsem pak nemohla uvěřit tomu, že se jeden z mých největších snů splnil,“ vzpomíná s úsměvem Adéla Havlíčková.

Věděli jste, že…?

Proč se jízdě se psím spřežením říká zrovna mushing? Původ slova je možné hledat ve francouzském slovu Marche. Výraz mush označuje povel k pohybu směrem vpřed. Kořeny tohoto sportu lze hledat v Severní Americe na přelomu 19. a 20. století, kdy se psí spřežení využívala k přepravě nákladů. Ke zrodu mushingu tak přispěli především zlatokopové, kteří se předháněli na aljašském Klondiku, ale svou zásluhu mají i polárníci. Ti využívali psí spřežení při výpravách.

Aljašští malamuti jsou psi, kteří se pro mushing narodili. Díky jejich síle, věrnosti a spolehlivosti se jim říká „lokomotivy severu“. Dalším plemenem, které je vhodné pro mushing, je grónský pes či sibiřský husky. Je to právě husky, který je ze všech severských saňových psů nejmenší, nejútlejší, ale také údajně nejrychlejší.

Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové (Foto: Markéta Malinčíková)

V současné době má Adéla Havlíčková, musherka a veterinářka v jedné osobě, sedmičlennou smečku sibiřských husky (dvě feny a pět psů)

Když je rodina tak trochu více chlupatá

V současné době má česká musherka sedmičlennou smečku sibiřských husky (dvě feny a pět psů). Nejzkušenější je dvanáctiletá fenka Cayrra, která smečce i přes svou občas drsnější povahu vládne pevnou packou. „Její osmiletý syn Atrey je můj první odchov, a tak má určitá privilegia. Ale tato privilegia mi oplácí svojí naprostou oddaností,“ zdůrazňuje Adéla. Druhá, sedmiletá fena Arwen již neběhá aktivně. Povahově je hodně jemná, a tak se raději válí doma na gauči. Dalšími členy psí smečky jsou bráchové Baltazar a Bastian (na podzim oslaví šest let). Jsou to bratři, jak se patří. Skvěle se doplňují, a co prý nezvládne Baltazar v lumpárnách, zvládne Bastian i za něj. Druhý nejmladší člen psí smečky je čtyřletý Dartagnan a je to flegmatik se vší parádou. Nejmladší a nejzvědavější je Bucifal, občasná posila smečky, protože do závodního týmu se zatím ve svých necelých třech letech nezařadil.

V závodech psích spřežení startujeme především v kategorii koloběžka s jedním až dvěma psy. Právě kvůli nižšímu počtu aktivních psů a kvůli tomu, že dva ‚musím‘ půjčovat příteli, nemůžu tak často jezdit kategorii C – tříkolo se čtyřkou. Jednou jsem absolvovala také známý Šediváčkův long na běžkách. Snažím se tento sport dělat opravdu pro psy se psy. Jde mi především o to, aby je to bavilo.
Adéla Havlíčková, musherka a veterinářka
Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové (Foto: Zuzanna Pajak Sleddog photography)

Adéla Havlíčková se snaží tento sport dělat opravdu pro psy se psy. Jde jí především o to, aby je to bavilo

Alfou a omegou je dobrá kondice

Stejně jako každý sportovec i ten psí musí být ve skvělé kondici, aby mohl podávat maximální výkony. „V období nejvyšší zátěže dávám svým psům kloubní výživu. Před závodem přidávám i minerály a vitaminy na zavodnění. V pauzách mezi závody nebo před sezonou nechávám o jejich tělesnou schránku pečovat s pomocí osteodynamiky v kombinaci s Dornovou metodou,“ prozrazuje Adéla Havlíčková. Jako veterinářka si je Adéla velmi dobře vědoma toho, že stejně jako v jiných oblastech medicíny i v případě kloubních onemocnění hraje genetika svoji významnou roli.

Kloubní onemocnění mají více příčin. Některé kloubní problémy mohou být vrozené, další kloubní onemocnění vznikají během vývoje, jako je dysplazie kyčelního kloubu, luxace ramenního kloubu či nespojený processus anconeus. „Tato vývojová onemocnění mívají genetický podtext, proto se u určitých plemen vyšetřují klouby před zařazením do chovu, aby se předešlo této genetické predispozici. Většina těchto onemocnění je polyfaktoriální. Na daném onemocnění se tedy nepodílí pouze genetika, ale také přetěžování kloubů v rámci růstu, traumata kloubů, ischémie, rychlý růst jedince, nevhodné povrchy při růstu a také výživa,“ vysvětluje Adéla nejčastější příčiny kloubních problémů, se kterými se během své veterinární praxe běžně setkává.

Která psí plemena trpí na kloubní onemocnění a proč?

Každé plemeno má trochu jiné predispozice. Z plemen, která nejčastěji postihuje dysplazie kyčelního kloubu, patří plemena, jako je německý ovčák, boxer, retrívr a další velká plemena. Naopak luxace patel se vyskytují především u menších plemen, jako je yorkshirský teriér, čivava, pomeranian, trpasličí špic či mops. U koček nebývají onemocnění kloubů z pohledu genetiky tak častá. Za zmínku však stojí šlechtění skotské klapouché kočky kvůli vzhledu. Dochází u ní totiž k deformitám kloubů a brzkému rozvinutí kloubních onemocnění.

Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové

U psů je prevence nezbytnou součástí jejich života, protože kloubní výživa nepodporuje pouze chrupavku jako takovou, ale vyživuje i vazy a šlachy

Prevence jako cesta k úspěchu

„Osobně preferuji začít s podporou kloubů například pomocí kloubní výživy přibližně již od třetího měsíce věku, kdy začíná docházet k nejintenzivnějšímu růstu a jsou tam velké nároky na měkkou chrupavčitou tkáň. Pak také dle toho, o jaké plemeno se jedná, zda jsou tam určité genetické predispozice ke kloubním onemocněním, a samozřejmě nesmím opomenout preventivní podávání kloubní výživy v seniorském věku,“ doporučuje Adéla Havlíčková. U mushingu či u jiných sportovně využívaných psů je prevence nezbytnou součástí, protože kloubní výživa nepodporuje pouze chrupavku jako takovou, ale vyživuje i vazy a šlachy.

Nutno podotknout, že pouze kloubní výživou se daný problém vyléčit nedá. Ze své zkušenosti Adéla doplňuje: Kvalitní kloubní výživa může pomoci zpomalovat poškozování chrupavek v kloubu a zlepšit kvalitu chrupavky a vazů. Podávání kloubní výživy může pomoci k lepšímu pohybu. V případě, že jsou v kloubu artrotické změny nebo když při osteochondróze části chrupavky vůbec nejsou, nelze danou chrupavku již jinak nahradit. Ale dá se podpořit alespoň ta stávající a také ,mazivo‘ kloubu.“

Tip: Strava je odmalička důležitým aspektem pro vývoj zvířete. Je potřeba zachovat ideální poměr bílkovin, tuků a sacharidů, aby nedocházelo například k rychlému růstu, který pak může celý pohybový aparát negativně ovlivnit.

Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové

Vhodné jsou například kloubní výživy pro psy s kyselinou hyaluronovou, chondroitin sulfátem a hydrolyzovaným kolagenem

Plány do budoucna…

Bohužel problémy s pohybovým aparátem si nevybírají. Cayrra ukončila závodní kariéru kvůli bolestivému rameni již před několika lety a Atrey je nyní také skoro na konci závodní kariéry. Rychlostí sice ještě Bastiana stíhá, ale artrotické změny na lokti jsou pro něho potom příliš bolestivé. Proto je pro členy psí smečky nitrokloubní výživa velice důležitá. „Za rok za dva bych si chtěla pořídit další aktivní posilu týmu, abychom mohli konkurovat i zahraničním závodníkům,“ prozrazuje své plány Adéla.

Foto: Ze soukromého archivu Adély Havlíčkové (Foto: Michal Zapletal - fotimeslaskou.cz)

„Za rok za dva bych si chtěla pořídit další aktivní posilu týmu, abychom mohli konkurovat i zahraničním závodníkům,“ prozrazuje své plány Adéla

Tip: Veterinární přípravek Geloren DOG je kloubní výživa pro chlupaté mazlíčky, která napomáhá regeneraci kloubů u řady pohybových obtíží. Navíc Geloren DOG skvěle chutná a psi ho milují i jako pamlsek.

Foto: contiproshop.cz

Kloubní výživa Geloren DOG se pejskům podává ve formě ochucených žvýkacích kostek. K dispozici je ve dvou velikostech pro menší a větší plemena a potěší i játrová příchuť, která pejskům prostě chutná!

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám