Hlavní obsah

Nesmíte si připustit, že selžete. Příběh českého studenta, který v USA zkoumá lidský mozek

Je mu dvacet a před čtyřmi lety si na gymnáziu uvědomil, že ho asi baví biologie. Počáteční zvědavost přerostla v obrovský sen studovat lidský mozek. A tak začal neuvěřitelný příběh českého středoškoláka Štěpána Šumy, který studuje neurovědu na jedné z nejprestižnějších univerzit na světě, americké univerzitě v Pittsburghu.

Foto: shutterstock.com

Prestižní univerzita v Pittsburghu je líhní budoucích neurovědců.

Článek

Jak sám říká: „Mozek je náš vlastní sabotér. V rozhodujících chvílích mu nesmíme dovolit, aby o nás začal pochybovat.“ A právě díky tomuto uvědomění Štěpán ve svém úsilí nepolevil. Jak se z podještědského gymnázia Doctrina dostal až ke studiu neurovědy na Pitt?

Žádná sonda do vesmíru nebo zázračný sportovec. Jak se Štěpán dostal na Pitt?

Jak sám Štěpán říká, nebyl žádné zázračné dítě, které ve dvanácti letech vyšle do vesmíru sondu nebo přeskočí dva ročníky střední školy. Když se v kvintě na podještědském gymnáziu Doctrina rozhodoval, kterou vysokou školu by chtěl studovat, nevěděl, jaké jsou možnosti. „Do internetového vyhledávače jsem si zadal klíčová slova: vysoká, biologie, mozek, obor psychologie. A tenkrát to na mě vyhodilo právě neurovědy. Přišel jsem na to, že to je opravdu obor přímo pro mě,“ vzpomíná Štěpán na své první kroky a s úsměvem dodává: „Jedinou komplikací bylo to, že můj vytoužený obor nabízejí až za oceánem.“

Štěpána po dlouhém vybírání zaujala právě Pitt (University of Pittsburgh). Bylo jasné, že jeho ambice přesahují jen běžné starosti průměrného žáka a že na sobě bude muset začít dost pracovat, aby se na univerzitu dostal. Po večerech se učil na mezinárodní zkoušky SAT a TOEFL, které musel složit, aby splnil alespoň minimální požadavky pro přijetí.

Musel jsem se ale také soustředit na to, abych měl na gymnáziu skvělý průměr, protože na dvojkaře není na univerzitě nikdo moc zvědavý. Co se týče akademických výsledků, tak v tomto směru mi naše gymnázium ohromně pomohlo.
Štěpán Šuma

Gymnázium bylo mými startovními bloky, říká Štěpán

Zejména zahraniční univerzity kladou při přijetí velký důraz na úspěch v mimoškolních aktivitách, především těch sportovních. Jak to Štěpán jako nesportovec vyřešil? „Věděl jsem, že sportovní reprezentant ze mě do maturity nebude, musel jsem se tedy vydat jinou cestou. Založil jsem na škole debatní klub. K mému překvapení tento nápad se vznikem nové mimoškolní aktivity přerostl v předmět, který se stal jistou ‚stálicí‘ v rozvrhu několika tříd ve škole.“

Štěpán se také během studia účastnil veškerých programů a výměnných pobytů, které škola nabízí. Úspěšně složil certifikát CAE, TOEFL a absolvoval testy SAT. Také se účastnil olympiád a soutěží (biologická, SOČ, chemická, anglická, EuropaSecura, lingvistická).

Trumf, který v USA neznají, zafungoval

Studenti gymnázia Doctrina píšou v průběhu studia odborné práce, tzv. projekty. Jednak si mohou do budoucna natrénovat sepsání a obhajobu diplomové práce, ale zároveň je to i úžasná příležitost, jak se mohou studenti pustit do vlastní badatelské činnosti.

V USA je opravdu ojedinělé, že by se takto nějaký středoškolák pustil do sepisování práce, tudíž to byl aspekt, který mi opravdu v přihlašovacím řízení umožnil vyniknout,“ doplňuje Štěpán.

Foto: Archiv Štěpán Šuma / Zpracování Seznam Brand Studio, Hana Prokopová

České želízko v ohni. Štěpán Šuma studuje neurovědu na univerzitě v Pittsburghu

Jsem hrdý na Štěpána, který díky své houževnatosti a píli dosáhl na první metu svého snu. Těší mě také, že naši profesoři poskytli Štěpánovi skvělé zázemí a studijní přípravu. Snažíme se na naší škole vychovávat kvalitní a perspektivní studenty tak, aby byli perfektně připraveni na vysokoškolské studium. Také díky tomu mají naši absolventi 100% úspěšnost přijetí na vysoké školy.
Mgr. Jiří Jansa, ředitel gymnázia Doctrina

Jaké má Štěpán Šuma plány po skončení studií?

„Po dokončení těch čtyř let, co budu studovat neurovědy, bych se chtěl dostat na MED School, tedy pokračování mého vysokoškolského studia. Tam bych se rád zaměřil na studium neurochirurgie, abych se i já mohl stát v budoucnu doktorem.“

Sám si je vědom, že pozitivní přístup ke studiu není vše. Nejdůležitější je podle něj způsob, jak přistupujeme sami k sobě: „Občas není na škodu být si vědom svých předností a čeho jsme schopni jako jedinci dosáhnout. Budoucím studentům, kteří by se chtěli dostat do USA, doporučuji, aby se nebáli ozvat. Nepochybovat o sobě. A hlavně, aby se nikdy nevzdávali. Nikdo nikdy neřekl, že když se to nepovede napoprvé, tak se to nepovede napodruhé.“

Doctrina – Podještědské gymnázium

Doctrina je čtyřleté a osmileté gymnázium, které studentům pomáhá objevit jejich talent a rozvíjet ho. Nabízí nejširší nabídku volitelných předmětů, rodinnou atmosféru a individuální přístup soukromého gymnázia.

TIP: Zažijte krásy gymnaziální výuky. Vyzkoušejte si školu a nasajte její atmosféru, dříve než si na ni podáte přihlášku.

Studium nabízí mimo jiné:

  • Mezinárodní AP zkoušky - na více než 700 světových univerzit bez přijímacích testů
  • Nejširší výběr volitelných předmětů v Libereckém kraji
  • Podporu studentů při realizaci vlastních projektů
  • Vzdělávání s důrazem na vysokou akademickou úroveň
  • Úzké propojení s odborníky z praxe a vysokými školami
  • Rozvoj talentu a osobnostní testy pro kariérní směřování od začátku studia
Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám