Článek
Na střechy rodinných domů či firemních objektů se může v letošním roce instalovat fotovoltaika do velikosti 50 kWp bez nutnosti povolení stavebního úřadu a licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Přestože Česko zaostává v možnosti využít potenciál slunečních paprsků za většinou evropských států, nabírá správný směr. Pro většinu zájemců o vlastní fotovoltaiku jsou však některé zásadní informace stále ještě španělskou vesnicí. K těm nejproblematičtějším patří: Jak velkou fotovoltaiku vlastně potřebuji? Co budu dělat s přebytky energie? Na obě otázky nám odpověděla špička v oboru – Jaroslav Šuvarský, ředitel společnosti S-Power Energies.
Krok 1: Nechte si dát doporučení
Neříkáme, že se krokem jedna musíte slepě řídit, ale vždy je dobré mít nějaký odrazový můstek. V tom určitě pomůže například nezávazná konzultace s odborníkem z instalační firmy. Ten bude potřebovat údaje o vaší energetické spotřebě a podlahové ploše. Bude ho také zajímat, jak velkou máte střechu, kam je orientovaná a jestli je na ní komín, vikýře, střešní okna či další prvky, které ovlivňují umístění fotovoltaiky. Na základě těchto vstupních údajů by měl být schopen dát vám alespoň orientační doporučení, jaká fotovoltaika by pro vás byla ideální v poměru cena/výkon.
Krok 2: Zamyslete se nad tím, jaký jste typ zákazníka
Vždy je dobré si uvědomit, jaký typ zákazníka jste ve vztahu k technologiím. V zásadě existují dvě možnosti: Buď jste praktik, co chce především ušetřit a o nic moc se nestarat, nebo patříte k takzvaným „hračičkám či fajnšmekrům“, co je baví čísla, a když něco dělají, dělají to pořádně. Takže místo pouhého šetření chtějí i vydělávat a využívat moderní technologie na maximum.
Varianta A: Jsem praktik
„Pokud patříte k naprosté většině společnosti, bude to celkem jednoduché. Nejspíš se spokojíte se sestavou, kterou na základě prvotní konzultace navrhl odborník z instalační firmy. Velmi pravděpodobně to totiž bude sestava s baterií, která je dimenzovaná tak, aby vaše rodina spotřebovala maximální množství vyrobené elektřiny – to je totiž nejvýhodnější. Zároveň vám taková sestava nejspíš umožní čerpat nejvyšší možnou dotaci, což nikdy neurazí,“ komentuje situaci Jaroslav Šuvarský, ředitel společnosti S-Power Energies, která mezi instalačními firmami dlouhodobě patří ke špičce na českém trhu.
Jak taková sestava může vypadat?
Přesné parametry se vždycky odvíjejí od specifikací daného domu. Například v nabídce společnosti S-Power Energies je jednou z nejčastěji instalovaných sestav S-Power MIDI. Tuto 5,5kWp elektrárnu doplňuje 11kWh baterie a celou polovinu ceny pokrývá dotace ve výši 205 000 Kč. Elektrárna ročně vyrobí kolem 5,5 MWh elektřiny a vy se tak nemusíte prakticky o nic starat. Stačí z okna vyhlížet slunce a nechat veškerou práci na něm.
Varianta B: Jsem hračička/fajnšmekr
Pokud naopak patříte k těm, co se nespokojí se základní variantou, ale vždycky touží po něčem extra, je to jiný příběh. Díky fotovoltaice totiž můžete nejen ušetřit, ale teoreticky i vydělat.
Jak to funguje? Od loňského roku je možné instalovat si na rodinný dům fotovoltaiku o velikosti až 50 kWp, aniž by k tomu bylo potřeba stavební povolení nebo speciální licence na podnikání v energetice. Díky tomu si můžete fotovoltaiku cíleně naddimenzovat a získané přebytky prodávat do sítě.
Možnosti výkupu elektřiny
Nejspíš se ptáte, jak fungují zmíněné přebytky. To nám ve zkratce popsal Jaroslav Šuvarský, ředitel společnosti S-Power Energies: „Pokud elektrárna na střeše vyrábí a vám zrovna v domácnosti neběží puštěné spotřebiče, které by elektřinu spotřebovaly, máte několik možností:
- Elektřina vám ohřeje vodu v bojleru, bazénu či vířivce.
- Elektřina se uloží na později do baterií.“
Pokud je ale výroba vyšší, než kolik dokáže pojmout ohřev vody a bateriové úložiště, vznikají přebytky, které odtékají do sítě. A tady je znova hned několik možností:
- Přebytky odtečou do sítě zadarmo (logicky nejmíň výhodná varianta).
- Dodavatel energií vykoupí vaše přebytky za přesně stanovenou cenu.
- Dodavatel energií vykoupí přebytky za aktuální tržní cenu.
Jak se v tom ale vyznat a co je nejvýhodnější?
FIX versus SPOT
Dodavatelské společnosti mohou elektřinu prodávat domácnostem buď za fixní, nebo spotové ceny. U fixních máte pevně stanovenou cenu na určité období, u spotových tarifů nakupujete vždy za aktuální tržní cenu, která se mění nejen ze dne na den, ale i z hodiny na hodinu. Fix znamená jistotu, která může být někdy více a někdy méně výhodná. Spot znamená větší risk, ale také větší možnosti.
S výkupem se to má stejně jako s prodejem elektřiny – opět si můžete zvolit mezi fixními a spotovými tarify. Klíčoví dodavatelé energií dnes s fotovoltaikami umí pracovat, stačí si tedy vybrat. Ovšem znovu je třeba zamyslet se, jak s proměnlivými cenami chcete nebo naopak nechcete pracovat. Je totiž několik možností, jak se to dá nakombinovat.
Varianta FIX/FIX (pro umírněné)
Největší jistotu (a zároveň limitovaný výdělek) nabízí varianta nákup za fix / výkup za fix. Vždy víte, kolik přesně dostanete. Pravděpodobně to ale nebude nejvýhodnější možnost, protože dodavatelé se fixními cenami sami chrání proti výkyvům trhu. Tahle varianta se tedy hodí lidem, kteří touží vytěžit potenciál fotovoltaiky, ale nechtějí u toho riskovat.
Varianta FIX/SPOT (zlatá střední cesta)
„Pokud vám přeci jen mírné riziko nevadí a chcete mít možnost vydělat si prodejem do sítě o něco víc, doporučujeme vsadit na fixní nákup, ale prodávat za spot,“ doporučuje Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power Energies. Vyžaduje to ovšem onen „hračičkovský“ přístup, kdy budete sledovat vývoj cen (na stránkách OTE je vždy přehled na 24 hodin dopředu) a podle toho, jak jsou kdy výkupní ceny vysoké či nízké, budete ukládat do baterií nebo prodávat. Takto už můžete přijít k zajímavému výdělku.
Aby to nebylo úplně jednoduché, tuto kombinovanou variantu nyní v současnosti nikdo z dodavatelů na českém trhu nenabízí. To ovšem neznamená, že by byla nedosažitelná. Stačí u distribuční společnosti po připojení fotovoltaiky k síti poprosit o tzv. druhý EAN. Distribuční společnost vám ho dá zdarma, není to složité. Díky tomu můžete od jednoho dodavatele elektřinu nakupovat za fix a jiný ji od vás může vykupovat za spotové ceny.
Varianta SPOT/SPOT (pro střelce)
Pokud jste opravdový fajnšmekr, je tu ještě jedna varianta – nákup i výkup za spotové ceny. „Vyžaduje to nejvíce řízení, ale já jsem přesně ten typ, co ho hry s čísly baví, takže doma to mám přesně takhle nastaveno. Každý den sleduji vývoj cen a podle toho si časuji nejen to, kdy budu prodávat, ale i kdy budu nakupovat. V reálu většinou nad ránem za nejnižší cenu do maxima nabiju baterie, z těch čerpám energii, než odejdeme do práce, a kolem poledne – kdy jsou ceny nejvyšší – prodávám do sítě jak z baterie, tak z aktuální výroby. Odpoledne dobiju baterky a večer už zase funguju především z vlastní elektřiny,“ přibližuje vlastní zkušenost Jaroslav Šuvarský.
Poslední varianta je při optimálním nastavení nejvýnosnější, ovšem také je nejpracnější a nejrizikovější. Pokud totiž dojde k nestandardním výkyvům cen, jako například v minulých dvou letech, pocítí to spotový zákazník nejintenzivněji. „Vysoké ceny se v takovém případě propíšou i do výdělků za výkup, ale je třeba mít na paměti, že výkupní cena je zhruba poloviční oproti prodejní ceně. V té totiž skoro 50 procent tvoří poplatky za distribuci, které u výkupních cen nejsou,“ upřesňuje jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.