Článek
Kdyby si dnes spisovatel Karel Jaromír Erben zašel „na jednu plzeň“, chutnala by stejně jako tehdy. Receptura a postupy vaření plzeňského piva se totiž od roku 1842 nezměnily. Historii oblíbeného ležáku a proces vaření odhaluje prohlídka v plzeňském pivovaru, která už v mezinárodní soutěži World Travel Awards letos vyhrála titul nejlepší pivovarská prohlídka v Evropě. Návštěvnickou trasu ročně projde několik stovek tisíc návštěvníků.
Je to poprvé, co jsme se do soutěže přihlásili, a hned to skončilo úspěchem. Mám velkou radost, že naše trasa zvítězila mezi nejznámějšími pivovarskými prohlídkovými trasami v Evropě. A nyní ještě bojuje o světové prvenství. To je skvělé. Nejenže naše pivo boduje ve více než 50 zemích světa, kam ho vyvážíme, ale velkým lákadlem je i náš pivovar.
Chuť české národní hrdosti, která se od roku 1842 nemění
V roce 1842 měšťané města Plzně privilegovaní právem vařit pivo založili a společnými silami postavili Měšťanský pivovar. První várka ležáku, který později pod jménem Pilsner Urquell dobyl celý svět, spatřila světlo světa 5. října 1842. Uvařil ji sládek Josef Groll v tehdejším Měšťanském pivovaru. Tak započal příběh legendy mezi pivy.
Pilsner Urquell se vyrábí stejným originálním postupem, podle stále stejné receptury jenom ze tří českých surovin. Ze sladu, který si děláme v naší sladovně z českého ječmene. Další surovinou je voda z našich studní, která je krásně měkká. Třetí surovinou je žatecký chmel, který pivu dodá tu jemnou hořkost. Od roku 1842 vaříme pivo v měděném kotli na otevřeném ohni. Díky tomu má pak nádhernou zlatou barvu a karamelové tóny ve vůni.
- Expozice surovin. V krátkém filmu se seznámíte s tajemstvím výroby piva Pilsner Urquell a po jeho zhlédnutí všemi smysly poznáte, z jakých surovin se ležák vaří.
- Varny. Při putování výrobou piva se zastavíte také u historických varných nádob z roku 1931. Nahlédnete i do moderní varny z roku 2004 s denní kapacitou téměř 3 000 000 piv a samozřejmě nebude chybět ani představení celého procesu vaření piva Pilsner Urquell.
- Stáčírna. Prohlédnete si linku, kde se pivo stáčí do lahví a která má úctyhodnou kapacitu 120 000 lahví za hodinu.
- Expozice lidé Pilsner Urquell. Víte, kolik lidí se podílí na úspěšném vaření piva? Nestojí to jen na sládkovi. Poznáte řadu pivovarnických profesí, bez kterých byste Pilsner Urquell nikdy neochutnali.
- Pivovarské sklepy. Navštívíte historické pivovarské sklepy, které jsou dlouhé devět kilometrů. Část své produkce Plzeňský Prazdroj dodnes vyrábí v těchto prostorách – jako za dob prvního sládka Josefa Grolla.
- Degustace nefiltrovaného piva. Dospělí návštěvníci dostanou šanci ochutnat nefiltrované a nepasterizované pivo Pilsner Urquell načepované přímo z dubového sudu.
Historie na vás dýchne při pohledu na původní měděnou varní pánev, ve které byla v roce 1842 uvařena první várka plzeňského ležáku.