Hlavní obsah

Digestoř jako hlavní ingredience ve vaší kuchyni. Jak vybrat tu správnou a opravdu tichou?

Digestoř v kuchyni hraje nezastupitelnou roli. Eliminuje nepříjemné výpary a pachy, předchází tvorbě plísní a pomáhá udržovat v kuchyni čistý vzduch. Už dávno není odsavač par jen trpěným hlučným obyvatelem vaší domácnosti. Co všechno při výběru té správné digestoře zohlednit a proč si pořídit digestoř budoucnosti?

Foto: digestore-faber.cz

Digestoř může dolaďovat váš domov po designové stránce

Článek

Hlučná nebo nedostatečně odsávající digestoř dokáže znepříjemnit život v kuchyni a vaření mnohým z nás. Proto je zásadní nepodceňovat výběr vhodného odsavače par a optimálně ho začlenit do interiéru kuchyně tak, aby ji funkčně i esteticky doladil.

Neztraťte se v moři digestoří. Při výběru se řiďte dispozicemi svého bydlení

Než začnete vybírat konkrétní typ digestoře, měli byste se zaměřit na důležité aspekty: jak velká je vaše kuchyň, jaké má být umístění a velikost varné desky, jak velkou míru hlučnosti jste ochotni tolerovat a jaké preferujete funkce. Důležitý je typ vývodu, proto je zásadní předem zjistit, zda vaše kuchyň umožňuje připojení na odtah nebo bude vhodnější recirkulace. Na co se zaměřit?

VELIKOST KUCHYNĚ. Čím větší je objem vzduchu v místnosti, tím výkonnější digestoř potřebujete. Pokud bydlíte v domě s vysokými stropy, je objem vzduchu v místnosti podstatně větší než v panelákové kuchyni se stejným půdorysem. Jestli následujete trendy a máte kuchyň propojenou s obývací místností, určitě na to myslete při zařizování kuchyně a zvolte si odpovídající digestoř.

UMÍSTĚNÍ VARNÉ PLOCHY. Pozice sporáku či jiné plochy pro vaření zásadním způsobem ovlivňuje výběr odsavače par a v některých případech i volbu mezi recirkulační a odtahovou digestoří. Pokud máte varnou plochu u stěny, můžete využít odsavače nástěnné, podvěsné, vestavné či rohové. Je-li varná plocha umístěna ve volném prostoru místnosti, potřebujete lustrovou či ostrůvkovou digestoř. Výrobci digestoří v poslední době začali prosazovat výrobu digestoří zabudovaných do varné desky, které elegantně propojují výkon a design.

ZPŮSOB ZABUDOVÁNÍ DIGESTOŘE. Pokud máte nebo budete mít skříňku digestoře v odpovídající výši nad varnou plochou, můžete použít vestavný odsavač par umístěný přímo do skříňky. Dále zvažte, zda má digestoř designově odpovídat kuchyňské lince, nebo zda má tvořit samostatný prvek. Oblíbenou alternativou je i instalace stropních digestoří s možností zabudování do nízkých podhledů. Pokud máte dům s rekuperací, vyberte pro něj odpovídající digestoř. Výběr je nutné řešit již při projektování stavby, kdy máte možnost začlenit digestoř do rekuperačního systému.

ODTAHOVÉ POTRUBÍ. V případě instalace napojením na odtahové potrubí je zcela zásadní správně nadimenzovat průměr trubek. Hlavně u výkonnějších digestoří se doporučuje větší průměr trubek (standardní doporučený průměr je 150 mm). Předejdete tím později obtížně řešitelným problémům, jako je např. hluk při sání digestoře způsobený úzkým potrubím napojeným na výkonnější digestoř. Pokud si nejste jisti, jaké potrubí zvolit, poraďte se s odborným prodejcem digestoří či vzduchotechnikem.

RECIRKULAČNÍ REŽIM. Pokud nemáte možnost napojit digestoř na odtahové potrubí, můžete zvolit instalaci na recirkulační režim. Jedná se o přečištění odsávaných par pomocí uhlíkových filtrů a jejich následné vypouštění zpět do místnosti. Vzhledem k tomu, že při tomto režimu se neeliminuje pára z vaření a snižuje se výkon digestoře, obecně se doporučuje využití režimu instalace na odtahové potrubí, pokud k tomu jsou stavební dispozice.

MÍRA HLUKU. Pokud chcete zcela eliminovat hluk digestoře, využijte digestoř s externí ventilační jednotkou, kdy se motor vyjme z digestoře a umístí se mimo kuchyni (např. do technické místnosti nebo na půdu).

Výhody digestoře pro váš domov

Digestoř má v kuchyni mnoho výhod a pomáhá udržovat kuchyň čistou, zdravou a bezpečnou.

  • Odstraňuje zápach
  • Snižuje horko kolem sporáku
  • Eliminuje vznik plísní v bytě
  • Zabraňuje usazování tukových částic na stěnách a nábytku
  • Snižuje riziko požáru
  • Poskytuje osvětlení nad sporákem
  • Doladí design kuchyně
Foto: digestore-faber.cz

Digestoře značky FABER nabízí nespočet druhů digestoří

Není digestoř jako digestoř. Sedm kroků k výběru té optimální

Digestoř musí dispozicím vašeho domova sednout jako poklička na hrnec. Nesprávným výběrem by digestoř mohla nadělat více škody než užitku. Co byste si měli odfajfkovat při jejím pořizování?

Typ digestoře:

  • Klasická: komínová, podvěsná, ostrůvková
  • Vestavná v kuchyňské skříňce
  • Integrovaná do varné desky
  • Výsuvná zabudovaná do pracovní desky
  • Digestoř jako součást rámového, policového systému
  • Stropní

Výkon odsávání: Výběr výkonu digestoře určitě přizpůsobte velikosti odsávaných prostor, ve kterých budete vařit. Výkon se měří v m³/h.

TIP: Jak zjistit správný výkon digestoře v kuchyni spojené s obytnými prostory?

Dříve používané doporučení, jak vybrat digestoř, která je schopná zajistit výměnu vzduchu v místnosti 10× za hodinu, nelze v tomto případě použít. Došli bychom totiž k absurdním číslům. Z praxe víme, že i v tomto případě splní svoji funkci výkonná digestoř, která dokáže zachytit velkou část par a pachů přímo.

U recirkulačních digestoří je třeba počítat se ztrátou výkonu na pachových filtrech. S výběrem správného výkonu se poraďte s odborníky, například z firmy PROMTINVEST.

Hlučnost: Hlučnost digestoře se měří v decibelech (dB). Nižší hlučnost je příjemnější, zejména v otevřených prostorech, když máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem.

Filtrace: Standardně digestoře obsahují tukové filtry, v případě napojení na recirkulaci jsou potřeba i uhlíkové filtry.

Design a velikost: Digestoř by měla ladit s designem kuchyně, případně může být jejím dominantním prvkem. Velikost byste měli volit s ohledem na rozměry varné zóny.

Funkce a ovládání: Některé digestoře nabízejí pokročilé funkce jako automatické senzory spuštění, monitorování kvality vzduchu přes mobilní aplikaci, nastavení teploty osvětlení atd.

Energetická účinnost: Energeticky úsporné modely mohou snížit provozní náklady a šetřit životní prostředí.

Odborníci ze společnosti PROMTINVEST spol. s r.o.

PROMTINVEST spol. s r.o. je česká firma s dlouholetou zkušeností s prodejem, servisem a technickými úpravami digestoří pro tiché a energeticky úsporné vaření. Prodej zahájili roku 1999 jako výhradní dovozce italských digestoří FABER pro Českou republiku. Jako jedni z mála prodejců nabízí také veškerý doplňkový sortiment dostupný k jednotlivým výrobkům.

TIP: Při nákupu digestoří FABER získáte ojedinělou pětiletou záruku na veškerý sortiment digestoří a varných desek.

Kam s ní? Umístění digestoře je alfou i omegou

Typy digestoří se odlišují podle toho, kam jsou zabudované. Klasické digestoře instalované pod skříňku (podvěsné), na stěnu (komínové) nebo ostrůvkové asi není třeba představovat. Které digestoře jsou díky svým moderním technologiím nejžádanější?

Digestoře vestavné do skříňky

Jde o nejžádanější kategorii digestoří, jsou ceněny pro svoji „neviditelnost“. Tyto digestoře vám nabídnou úctyhodný výkon, a přitom nejsou okem patrné hned na první pohled. Charakteristickou vlastností je jejich poloha nad varnou deskou.

Digestoře integrované do varné desky

Jsou jedním z revolučních technických řešení poslední doby. Ventilační jednotka je součástí varné desky, sací zóna je většinou umístěna mezi varnými plotýnkami. Zaberou jen velmi málo místa ve skříňce, náročnost na čištění je oproti designové digestoři téměř nulová, výrobek neruší design kuchyně, nepřekáží a nezaclání při vaření.

Výsuvné digestoře zabudované do pracovní desky

Tyto digestoře jsou zcela ukryté pod pracovní deskou a můžete je vysunout v případě potřeby. Zpravidla se také vyznačují tišším chodem, protože motor je umístěn dole ve skříňce. Pokud chcete hlučnost eliminovat na minimum, můžete zvolit provedení s externí ventilační jednotkou. Bonusem je v tomto případě další snížení hlučnosti.

Stropní digestoře

Stropní digestoř necloní, nepřekáží, nabízí ideální trasu odtahového potrubí podhledem mimo dům. Pokročilé konstrukce umožňují snadnou instalaci do již hotového výřezu v podhledu.

Digestoře jako součást rámového, policového systému

Základem je klasická digestoř konstruovaná tak, aby byla nenápadnou součástí variabilního rámového policového systému, který stylově zapadá do koncepce industriálního designu. Zásadní charakteristikou je moderní, výjimečný vzhled, možnost variabilního uspořádání s maximálním využitím užitných prostor.

Hlavně nenápadně! Tipy pro bezhlučný provoz

Hlučnost je jedním z klíčových parametrů při výběru digestoře. Počítejte s tím, že digestoře v recirkulačním režimu bývají zpravidla hlučnější než digestoře s odtahem, digestoř totiž musí překonávat odpor kladený pachovými uhlíkovými filtry.

Na hlučnost digestoře s vnějším odtahem má zásadní vliv cesta, kterou vzduch odchází. Pokud musí digestoř překonávat odpor nevhodně provedeného odtahového potrubí, vždy se to projeví zvýšením hlučnosti. Provedení potrubí tedy věnujte minimálně stejnou pozornost jako výběru digestoře samotné. V praxi se bohužel zákazník může setkat s tím, že někteří dodavatelé neuvádí přesně údaje o hlučnosti digestoří. Jednoduchým řešením je nechat si digestoř předvést přímo u ověřeného prodejce, aby si zákazník udělal reálnou představu o tom, jak je digestoř hlučná a případně jak reálně vypadá.

TIP: Velmi účinným prostředkem pro dosažení extrémně nízké hlučnosti je použití digestoře s externí ventilační jednotkou doplněnou tlumičem hluku nebo použitím digestoře, která je součástí rekuperačního systému.

Další rady pro výběr digestoře a konkrétní modely naleznete přímo na stránkách společnosti PROMTINVEST.

Anketa

Teď už víte, jak na správný výběr digestoře. Kterou byste si vybrali?
Ostrůvkovou
6,2 %
Vestavnou do varné desky
18 %
Stropní
9,2 %
Podvěsnou pod skříňku
66,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 338 čtenářů.
Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám