Článek
Většina z nás si už zvykla na používání modrých či žlutých popelnic. Třídění vyprodukovaného odpadu se stalo běžnou součástí života v mnohých domácnostech. Položme si ale otázku: Jak vlastně zacházíme s vyprodukovaným bioodpadem? Někteří možná využívají kompost, mnozí hnědé popelnice, které ale bohužel nejsou v některých obcích samozřejmostí, a většina z nás volí nejjednodušší cestu – směsný odpad. Věděli jste ale, že zbytky z kuchyně (a nejen ty) mohou ještě velmi dobře posloužit?
Bioodpad není odpad
Bioodpad je zkráceným názvem pro biologicky rozložitelný odpad, který podléhá rozkladu aerobnímu (za přítomnosti kyslíku) nebo anaerobnímu (bez přístupu kyslíku). Jednoduše řečeno jsou to nejčastěji zbytky z kuchyně. Patří sem všechno to, co oloupeme, co nesníme nebo co se nám v ledničce zkazí. Ale je toho ještě mnohem víc. Bioodpadem je i posekaná tráva, dřevo či zbytky zemědělské výroby. Bioodpadem je tedy myšlen všechen odpad biologického původu.
Je smutnou realitou, že je to právě bioodpad, který tvoří zhruba 40–50 % celkového množství vyprodukovaného komunálního odpadu. Dle společnosti FreeGas dokonce každý odpadek nacestuje kolem šestnácti kilometrů, než se dostane na skládku, a to jsou také zbytečné emise navíc.
Bioplyn jako opomíjený zdroj energie
Nebylo by ekonomicky i ekologicky výhodnější využít právě tento odpad k výrobě vlastní energie? V tom nám může pomoci domácí bioplynová stanice. Toto případné srdce domácnosti si můžete pořídit do rodinného domu nebo třeba na chatu či chalupu a vyrobit si vlastní bioplyn, který pomůže nejen v boji se současnými cenami energií.
Trocha teorie pro všechny zvídavé: Co je to bioplyn?
V první řadě je důležité zdůraznit, že bioplyn je obnovitelným zdrojem energie. Bioplyn je plyn, který vzniká při rozkladu jakéhokoliv organického materiálu bez přístupu kyslíku. Ideální podmínky pro vznik bioplynu přitahují bakterie, které štěpí organický materiál a jako vedlejší produkt vytvářejí metan a oxid uhličitý. Bioplyn je hořlavý plyn, který se obvykle skládá z 60 % metanu a při spalování vytváří (stejně jako LPG či zemní plyn) typický modrý plamen. Je o 20 % lehčí než vzduch.
Pokud vám vrtá hlavou, jak je možné, že se ze zbytků od oběda nebo z výkalů domácích zvířat stane bioplyn, ze kterého si můžete vyrobit vlastní energii, představte si například své vlastní břicho. Proces výroby energie je totiž naprosto stejný jako procesy v břiše, konkrétně pak v našich střevech. V bioplynce působí správné bakterie, které organický odpad dokážou rozložit na bioplyn. V praxi to pak například znamená, že si ze šesti litrů odpadu z kuchyně nebo kravského hnojiva vytvoříte až kolem dvou hodin energie, kterou můžete ihned využít.
Jak taková domácí bioplynová stanice funguje?
Česko je národem kutilů a zlatých českých ručiček. V případě domácích bioplynek se ale pověstné kutilství nemusí vyplatit. Pokud se chcete stát energeticky co nejvíce soběstačnými a nepočítat každou kačku za energie, vyplatí se investovat do kvalitní domácí bioplynky, kterou už umí dodat i česká firma FreeGas.
Nebojte, bioodpad není nutné nijak zpracovávat ani speciálně připravovat. Jednoduše stačí, když bioodpad místo do popelnice vhodíte do své domácí bioplynky FreeGas 1, kde necháte vše pracovat a dělat to, co umí. Bioplynová stanice FreeGas 1 se skládá z fermentačního vaku a vaku pro skladování plynu spojených v jeden celek. Do fermentačního vaku se „krmicím“ oknem, který zároveň funguje jako pachová zátka proti případnému nepříjemnému zápachu, přivádí bioodpad.
Systém FreeGas 1 zvládne za den vyrobit až 1,8 m3 bioplynu. To odpovídá třem až pěti hodinám vaření. Jako vedlejší produkt vzniká biohnojivo, které může být navíc využito jako skvělé hnojivo na zahrádce.
Bioplyn není žádným nově objeveným vynálezem. Zcela přirozeně vzniká během přírodních procesů, kterých si je lidstvo už poměrně dlouho vědomo. Například v rozvojových zemích se bioodpad naprosto běžně využívá k výrobě energie. Důvodem je především skutečnost, že zde lidé často ani jinou možnost nemají a dodávky energie jsou velmi omezené. Bioplyn však nefrčí jen v rozvojových zemích a své místo na slunci si velmi jistě nachází i v Česku. Nový alternativní a inovativní trend uvádí česká firma FreeGas, která efektivně převádí poznatky do využitelné praxe.
K čemu lze bioplyn vlastně využít?
Set domácí bioplynky nabízený firmou FreeGas, která nemá v Česku konkurenci, obsahuje speciální vařič na bioplyn. Během listopadu 2022 bude k dostání také průtokový ohřívač na vodu se sprchou, elektrocentrála a topná lampa. Na poptávku je možné dodat i směšovací karburátor pro čtyřtaktní benzinové motory. Tento karburátor je pak možné dle potřeby přepnout z provozu na benzin na provoz na bioplyn a opačně. Tím vzniká možnost použití bioplynu u elektrocentrál jiných výrobců, různých čerpadel na vodu, sekaček na trávu, minibagříků nebo třeba u pásového katru na pořez kulatiny.
Pokud má někdo, například chovatel hospodářských zvířat, větší množství organického odpadu, je možné propojit více bioplynových stanic FreeGas 1, a bioplyn je tak možné využít i pro vytápění rodinného domu buď přímo, nebo v kombinaci s kogenerační jednotkou.
Čím se může bioplynka krmit?
1. Kuchyňský odpad
2. Živočišný hnůj
3. Lidské exkrementy
Kolik organického odpadu denně do bioplynky vložit?1
Zbytky jídla a potravin max. 13 kg za den,
rostlinný odpad max. 45 kg za den,
kravský, kozí nebo ovčí hnůj max. 45 kg za den,
prasečí hnůj max. 36 kg za den,
slepičí hnůj max. 20 kg za den,
a pokud je na systém napojena i toaleta, tak maximálně 24 kg za den.
1 Maximální množství organického hnojiva je stanoveno podle druhu odpadu, který do bioplynky vkládáme.
Pokud vám to podmínky jen trochu umožňují, představuje domácí bioplynová stanice jedno z efektivních řešení levné energie. Pokud vám podmínky neumožňují řešit současnou energetickou krizi touto alternativní možností, ale přesto byste se chtěli podílet na budoucnosti bioplynových stanic, můžete rozvoj dalších inovativních řešení podpořit jinak. Koncem roku 2022 budou totiž v oběhu dluhopisy společnosti FreeGas, které přinesou další prostor pro inovativní vývoj. Česká národní banka bude k těmto dluhopisům schvalovat prospekt. Je skutečně na co se těšit.