Článek
Z letošního průzkumu společnosti epet jednoznačně vyplynulo, že téměř polovina Čechů stále neví o možnosti nízkého tarifu elektřiny. „Těch, kdo o dvoutarifní sazbě vědí, ji využívá méně než polovina. Dalších 15 procent ji nevyužívá i přesto, že vlastní některé ze zařízení, díky kterým na ni mají nárok,“ prozrazuje další zajímavá data Roman Šmíd, obchodní ředitel ze společnosti epet, alternativního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 19 let.
Nízký tarif už dávno není jen „noční proud“
Při jednotarifní sazbě je po celý den účtována elektřina za stejnou cenu, a to v tzv. vysokém tarifu. Naopak v případě dvoutarifní sazby můžete odebírat během dne vedle vysokého i nízký tarif. A co ví možná málokdo – nízký tarif je levnější jak v dodavatelské, tak i ve státní části.
Dříve běžel nízký tarif převážně v nočních hodinách. Proto můžete často slyšet označení „noční proud“. Dnes už však neplatí, že za elektřinu zaplatíte nejméně pouze v noci. Nízký tarif se totiž spíná pravidelně i během dne. Jak doplňuje Roman Šmíd: „Díky nízkému tarifu, na který mají nárok statisíce domácností, platíte několik hodin denně za elektřinu méně. Pro zřízení dvoutarifní sazby stačí vlastnit bojler, elektrické topení, akumulační či hybridní vytápění, elektromobil či tepelné čerpadlo nebo mít sjednaný víkendový režim.“
Věděli jste, že…?
Dodavatelé elektřiny nabízejí nízký tarif, aby vyrovnali zatížení sítě a podpořili elektrickou spotřebu mimo hlavní špičku. K rekordmanům ve spotřebě elektřiny patří tradičně vysílání fotbalových zápasů FIFA. Naopak nejnižší odběr spadá obvykle na 24. prosince, kdy české domácnosti usedají k večeři a rozbalují dárky.
Stejně ty domácí práce udělat musíte, tak alespoň s přidanou hodnotou
Řekněme, že máte domácnost s roční spotřebou do 4 MWh a využíváte například elektrický bojler na ohřev vody. Díky dvoutarifní sazbě můžete ušetřit přes 4 500 Kč za rok. „Z našeho průzkumu také vyplynulo, že nejčastěji Češi v nízkém tarifu spouštějí zařízení na ohřev vody, pračku a elektrické vytápění,“ uvádí Roman Šmíd. Je alarmující, že méně než třetina českých spotřebitelů, která má nízký tarif, plánuje provoz spotřebičů tak, aby spínaly pouze v levnějším tarifu.
Tip: Jak nejlépe využít nízkého tarifu? To můžete zjistit na stránkách vašeho distributora. Je také dobré naplánovat si spotřebu na dobu nízkého tarifu. Používejte časovače či chytré zásuvky na zapnutí spotřebiče na předem určený čas, pokud nejste doma. Sledujte časy nízkého tarifu.
Češi nepovažují aktuální podmínky nízkých tarifů za výhodné
Přes 40 procent těch, kdo znají možnost nízkého tarifu, nejsou spokojení se současnými podmínkami ze strany dodavatele. Jak doplňuje Roman Šmíd: „Průzkum nám potvrdil to, s čím se setkáváme běžně v praxi. Přes tři čtvrtiny domácností, jež vlastní zařízení, které by jim zřízení nízkého tarifu umožnilo, uvedly, že pokud by byly podmínky výhodnější, dvoutarifní sazbu by si sjednaly.“
Zájem by však primárně měl jít ze strany domácností. Nejjednodušší cestou je navštívit stránky svého či jiného dodavatele energií a zjistit tak, jaké jsou vlastně možnosti na trhu. Velice často totiž lidé zjistí, že zbytečně přeplácejí, a to nejen kvůli nevyužívání nízkého tarifu.
Tip: Nepřeplácíte zbytečně? Zkuste si v on-line kalkulačce od společnosti epet spočítat, kolik by vás mohly stát zálohy či kolik můžete ušetřit.