Článek
Jednou viděl na internetu reklamu na firmu, která nabízela online obchodování s bitcoiny. Účinkoval v ní známý hokejista, který díky investování s touto firmou údajně zbohatl. Brácha se rozhodl, že firmu přes chat osloví. Netrvalo dlouho a zavolala mu jakási slečna. Prý nabízejí jednoduchý investiční program, který si stačí nainstalovat do počítače. Brácha se ohradil, že nechce hned investovat, že si jen zjišťuje informace. Případně by vyzkoušel pouze menší obnos.
Jen takový software tam strčíme…
Musel udělat jediné – povolit přes chat přístup do svého počítače. Údajně kvůli instalaci softwaru, který se měl stát jeho investičním programem. Slečna mu sdělila, že ve chvíli, kdy začne investovat, s ním už bude software komunikovat sám. Druhý den mu slečna zavolala znovu a dala mu dlouhou přednášku o možnostech investování. Pak ho požádala, aby se přihlásil do svého internetového bankovnictví.
Díky nainstalovanému softwaru a vzdálenému přístupu, který brácha umožnil, tak získali hackeři dokonalý přehled o jeho účtu. Jediný, kdo byl mimo, byl brácha. A tak když ho firma požádala o potvrzení zkušební platby, souhlasil. Po několika dnech ve falešném programu viděl, kolik na nákupech bitcoinů vydělal, a propadl euforii.
Trvalo pár týdnů, než bráchovi došlo, že naletěl podvodníkům. Mezitím jim poslal osmdesát tisíc korun, které už nikdy neuvidí.
U investování bohužel mohou nastat situace, kdy studenty neochrání před podvodem ani jejich online znalosti. Pojďte zjistit, jaké další podvody cílí i na mladé!

Věděli jste, že každý desátý podvedený v loňském roce byl mladší 25 let?
Co by studenti měli vědět o finanční bezpečnosti?
Podvodníci kradou účty na sociálních sítích, zneužívají osobní informace a vymýšlí inovativní způsoby, jak krást v online prostředí. Nezapomínejte mluvit o bezpečnosti i s mladými, kteří se již začínají starat o své finance sami. Často jsou totiž terčem útoku právě oni.
- Zjistěte, v jaké míře znají základy bezpečného surfování na internetu.
- Pokud vázne komunikace, pomoci vám může jednoduchá online hra: https://www.kyberhra.cz.
- Rozšiřte jim obzory. Níže naleznete informace o podvodech, se kterými se mohou setkat, a o tom, jak se jim mohou bránit.

Odhalíte včas, že na vás útočí online podvodníci? Vyzkoušejte si interaktivní test a zjistěte, jak jste na tomFoto: kyberhra.cz
Komerční sdělení
Jak začít bezpečně vydělávat peníze?
1) Investování
Mladí začínají přemýšlet nad investováním už v rámci studia na střední škole. Zajímají se o bitcoiny a další možnosti uložení peněz. Mluvte s nimi už v brzkém věku o nástrahách podvodníků, kteří vytvářejí falešné nabídky výhodného investování.
Co jim poradit? |
---|
Dávej si pozor na online reklamy. Za pomoci AI je dnes velmi jednoduché vytvořit fiktivní nabídku i se známou osobností. |
O nabídce, která tě zaujme, si na internetu najdi víc informací. |
Nikdy neinstaluj do svého počítače programy na základě telefonního hovoru. |
Nepovoluj přístup do svého počítače neznámým osobám. |
Potvrzuj pouze to, co děláš ty sám, a nepotvrzuj transakce, které zadává někdo jiný. |
Nepředávej bezpečnostní údaje k internetovému bankovnictví nebo ke kartě další osobě. |
Tip: Pokud začínáš investovat, zvaž konzultaci s investičním poradcem, který ti vysvětlí, jaké jsou možnosti investování. Rady kamarádů nemusí být vždy správné.

Jednoduchá vychytávka, jak si ověřit bezpečnost stránky
2) Brigády:
Mnoho mladých lidí začíná pracovat už na střední škole. K vyhledávání místa využívají různé platformy a inzeráty na sociálních sítích. Tam ovšem číhají podvodníci, kteří sdílí zdánlivě výhodné nabídky práce. Dotyčný se tak může stát „bílým koněm“ a naletět na nabídku zakládající se na páchání trestné činnosti.
Co jim poradit? |
---|
Pro hledání brigád používej výhradně portály k tomu určené. |
Vždy pracuj jen na základě smlouvy, nikdy na dobré slovo. |
Vyžádej si pracovní smlouvu dopředu. Pokud si nejsi něčím jistý, vše konzultuj s někým z rodiny. |
Nikdy neber brigádu, která spočívá v přesouvání peněz z účtu na účet nebo v zakládání účtu cizím osobám. Velmi pravděpodobně se bude jednat o praní špinavých peněz a stal by ses tak bílým koněm. |
Tip: Jakmile narazíš na nabídku od firmy, kterou neznáš, zjisti si na ni recenze. Najdeš je na Atmoskop.cz.
Dvě studentky se rozhodly najít brigádu a reagovaly na výhodnou nabídku
Oproti jiným nabídkám se tato lišila ve výrazně vyšší odměně a možnosti práce z domova. Jejich práce spočívala v přeposílání peněz z jednoho účtu na druhý. Stačil jim jen vlastní účet a mobilní telefon. Práci zvládaly dobře, odměna byla veliká a vše bylo zalité sluncem. Než je jednoho dne kontaktovala Policie ČR. Ze dne na den se z nich staly spolupachatelky trestné činnosti. Byl jim uložen trest v podobě dvouleté podmínky a zároveň musely vrátit všechny peníze, které přesunuly na jiný účet. Místo výdělku si odnesly dluh.
3) Bezpečné nakupování a prodávání online
Spoustu mladých si už své peníze spravují sami i na střední škole. Mnohdy si do utrácení nenechají mluvit. Co by však měli znát, jsou rizika spojená nejen s online nákupy, ale i prodejem. Upozorněte je na podvody, se kterými se mohou setkat.
Co jim poradit při nakupování přes e-shopy? |
---|
Nakupuj z ověřených e-shopů, a pokud zkoušíš nový, koukni na jeho hodnocení. Pokud máš negativní zkušenost, poděl se o ni s ostatními v komentářích či recenzi. |
U všech e-shopů si ověř možnosti zaslání zboží a dodací dobu. Některé e-shopy uvádějí informaci, že jejich zboží je momentálně skladem, ale může se jednat jen o „zprostředkovatele prodeje“. Nákup nejde zrušit a na doručení mají až 365 dní. |
Pokud jsi zaplatil kartou a tvé zboží nepřišlo, můžeš platbu reklamovat u své banky. V případě, že objednané zboží nedorazí a e-shop nekomunikuje, začne banka problém řešit sama. A ty nepřijdeš o své peníze. |
Předplatné a zkušební verze zdarma jsou pro mladé tahákem, čehož si jsou podvodníci vědomi. Hovořte s mladými o úskalích objednávání online služeb, zejména pak o aplikacích či službách, které mají zdarma zkušební (free trial) verzi: Po uplynutí období zdarma se automaticky strhávají peníze mnohdy bez možnosti náhrady. Poraďte jim, aby si před platbou vždy ověřili recenze dalších uživatelů, nezadávali číslo karty v případě, že se jedná o zkušební verzi zdarma, a hlídali si, kdy jim končí bezplatné zkušební období.
Swapování a prodej na e-bazarech jsou rájem podvodníků. Sdělte svým dospívajícím dětem, že nakupující i prodávající může být podvodník operující pod falešným profilem. Ať tedy vaše ratolest nesděluje žádné své osobní údaje a v případě, že se s nějakým podvodníkem setká, nahlásí ho.
Rizika online seznamování aneb Za každým srdíčkem nečeká pravá láska
Mladí se rádi seznamují online. Využívají k tomu aplikace či navážou kontakt s cizím člověkem na sociálních sítích. Mnohdy mohou takto narazit na podvodníka, kterému nejde o to, najít spřízněnou duši, ale o peníze či citlivé osobní údaje. Tento tip podvodu se řadí mezi „nigerijské podvody“.

Za každým srdíčkem nečeká pravá láska. Co jim poradit při online seznamování?
Jak bezpečně hrát online hry
I v prostředí her jsou chaty a možnost komunikace, kde je důležité mít se na pozoru. Podvodníci se mohou pokusit ukrást váš herní účet nebo využít nástrahy, díky kterým přijdete o své peníze.
Co jim poradit? |
---|
Pokud si s někým ve hře chatuješ, měl/a by ses řídit stejnými pravidly jako při chatu na sociálních sítích a v aplikacích. Neklikej na podezřelé odkazy a nesdílej své osobní údaje. |
Nepoužívej stejné přihlašovací údaje a hesla ke všem svým herním účtům. |
Zvol si silná hesla. Používej velká i malá písmena a číslice. |
I v herním světě zvaž dvoufázové ověření pro přihlášení. |
Pokud narazíš na podvodného hráče, nahlas ho administrátorům. |
Jak bezpečně komunikovat online a po telefonu?
Podvodné zprávy (phishing) je výraz pro podvodné e-maily, SMS nebo zprávy v chatu na sociálních sítích, jejichž cílem je získat citlivé údaje ke kartě nebo bankovní identitě. Svým dětem vštěpujte, aby nikdy nesdělovaly cizím osobám bankovní či přihlašovací údaje. To platí i pro vyplňování kolonek v odkazech, které jim někdo zaslal v rámci zprávy nebo e-mailu.

Víte, jak rozeznat dobrý e-mail od podvodného?
M-platby se zaměřují na mladé uživatele, se kterými se snaží pod falešnou identitou navázat kontakt. Jejich cílem je získat telefonní číslo a následně autorizační kód. S ním jsou pak schopni čerpat peníze z tarifu. Je důležité mít na paměti, že na druhé straně chatu nemusí být vždy kamarád, i když to tak vypadá. I jemu totiž mohli ukrást účet. Proto by si vaše dítě mělo vždy ověřovat, s kým si opravdu píše, a především nesdílet s nikým žádné autorizační kódy.
Tip: Informujte se u mobilního operátora na možnosti snížení limitu pro zadávání M-PLATEB.
Podvodný hovor – vishing – je důkazem toho, že online podvodníci se ničeho neštítí. V roli bankéře, policisty či úředníka osloví mladého studenta, kterého okradou i o to málo, co si vydělal třeba na brigádě.
Co jim poradit? |
---|
Žádný bankéř nebo například policista po tobě nikdy nemůže chtít tyto údaje, jako jsou přihlašovací údaje do bankovnictví, autorizační kód, heslo, údaje z karty (číslo karty, platnost a CVC kód). V některých případech se mohou ptát POUZE A JEN na první a poslední čtyři čísla z karty. |
Nesděluj nikomu po telefonu své osobní údaje a raději ukonči hovor. |
Pokud si nejsi jistý, jestli je hovor skutečný, kontaktuj danou instituci na její zákaznické lince. |
Nikdy nevolej zpět na číslo, ze kterého ti někdo podvodně volal. |
Tip: Pokud se chystáte na delší dobu do zahraničí například na Erasmus, je dobré mít uložené telefonní číslo své banky pro volání z cizích zemí.