Hlavní obsah

Biopropan dobývá Česko. Kvalita je stejná jako u fosilního LPG a není třeba měnit infrastrukturu ani spotřebiče

Název LPG se používá obecně pro plyny propan, butan nebo jejich směsi (propan-butan). Jedná se o nejoblíbenější alternativní palivo pro automobily a manipulační techniku (někdy se proto také označuje jako autoplyn). Díky nezávislosti na distribuční síti má LPG také uplatnění pro vytápění domácností a zajištění energie pro firemní technologie. Na trh přichází jeho ekologická varianta bio LPG neboli biopropan.

Foto: primagas.cz

Podle České asociace LPG jezdí v Česku na autoplyn asi 170 000 automobilů a poslední tři roky patří z hlediska registrací nových LPG vozidel k těm vůbec nejsilnějším

Článek

Zkapalněný ropný plyn, zkratkou LPG (Liquefied Petroleum Gas), je v Česku velmi dobře známým alternativním palivem. Oblíbený je zejména pro svou zásadně nižší cenu oproti benzinu či naftě, která je dána výrazně nižší spotřební daní. Ovšem jeho benefit je i v nižších emisích CO2 na ujetý kilometr. Podobně jako benzin a nafta má i svou ekologicky šetrnou variantu – bio LPG.

Věděli jste, že…?

Na ekologické variantě klasického LPG lze dokonce i grilovat, a výrazně tak snížit uhlíkovou stopu.

Foto: primagas.cz

Letní grilování na propanu je ze zdravotního i ekologického hlediska mnohem šetrnější oproti klasickému uhlí

Budoucnost patří biopropanu!

Zatímco do distribuční sítě zemního plynu je vtláčeno stále více biometanu vyrobeného v tuzemsku z obnovitelných zdrojů, pozadu v rámci dekarbonizace energetiky nezůstávají ani dodavatelé LPG. Průkopníkem je v tomto směru společnost Primagas, která v roce 2020 uvedla na český trh bio LPG a letos jeho dodávky výrazně navyšuje.

Od letošního března distribuujeme asi 200 tun biopropanu měsíčně. V tomto roce se tedy počítá s celkovou dodávkou dvou tisíc tun, což je asi stonásobně více než v prvních letech dodávek.
Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas

Rozdíl v uhlíkové stopě váží jako šest slonů

Bio LPG přináší v dopravě uhlíkovou úsporu na kilometr až 91 % oproti fosilnímu LPG a až 94 % oproti motorové naftě. Tedy pokud například nahradíte 10 tun fosilního LPG bipropanem od firmy Primagas, ušetříte CO2 o váze šesti afrických slonů nebo uhlíkový ekvivalent čtyř obletů letadlem kolem celé zeměkoule.

Foto: primagas.cz

Srovnání paliv pro vytápění či vaření a jejich uhlíkové stopy

I když bylo pevné datum zákazu používání fosilních paliv ve vytápění budov členskými státy EU odmítnuto, rok 2040 přesto v evropské legislativě figuruje jako orientační termín. Jakákoli firma, která LPG používá v technologii nebo na vytápění, se může odběrem bio LPG už nyní vyhnout emisním povolenkám, uhlíkovým daním a vykázat omezení uhlíkové stopy v ESG reportech.

TIP: V případě zájmu o bio LPG pro účely vytápění či technologie Primagas vám odborníci z firmy zpracují individuální nabídku v závislosti na celkových objemech, požadovanému podílu bio LPG a účelu použití.

Odkud se vzalo bio LPG? Oproti fosilnímu LPG má nesporné výhody

Bio LPG je po chemické stránce zcela identické s klasickým LPG. Jediným rozdílem oproti klasickému LPG je způsob jeho výroby. Jde tedy o plyny propan, butan a jejich směsi. Biopropan od firmy Primagas vzniká jako vedlejší produkt při výrobě HVO (bio dieselu) v biorafineriích, případně při výrobě bio benzinu z bioethanolu.

Suroviny pro výrobu bio LPG:

  • použitý kuchyňský olej,
  • bio odpad, rezidua, nevyužitelné zbytky jídla,
  • zbytky ze zpracování cukrové řepy,
  • zbytky ze zpracování rostlinných olejů,
  • bioethanol.

Na olympiádě v Paříži i na zimních stadionech

LPG udržuje při životě nejznámější symbol olympiád: olympijskou pochodeň. Novinkou letních olympijských her 2024 v Paříži je, že poprvé v historii je palivem olympijského ohně biopropan.

Na LPG funguje opravdu různorodá technika, například ledové rolby na zimních stadionech.

V pražské O2 areně nebo ve sportovní hale Fortuna by se bez nich neobešlo jediné hokejové utkání. Jejich pohon zajišťujeme pravidelnou dodávkou čistého propanu v moderních kompozitních lahvích.
Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas

Bio LPG vzniklo tedy čistě z obnovitelných zdrojů. Jeho chemické složení je totožné s fosilním LPG a uhlíková stopa je až o 90 % nižší. Proč si zvolit biopropan namísto fosilního LPG?

  • Funguje úplně stejně. Stejná výhřevnost, stejné oktanové číslo a stejné chování jako u klasického LPG.
  • Distribuuje se úplně stejně. Je libovolně mísitelné s fosilním LPG dle principu hmotnostní bilance.
  • 100 % z obnovitelných zdrojů. Vyrobeno ze zbytků jídla či odpadních olejů. Splňuje kritéria EU RED II.
  • V ČR exkluzivně od splečnosti Primagas. Veškeré LPG od firmy Primagas bude do roku 2040 pocházet výhradně z obnovitelných zdrojů.
Foto: primagas.cz

Bio LPG lze využít pro jakékoli účely, například při zpracování surovin

Proč má smysl míchat bio LPG s fosilním LPG?

Bio LPG aktuálně dodávané na český trh pochází z nizozemské biorafinerie Neste a fyzicky je rozváženo z plnírny a distribučního centra Primagas v Horní Suché u Havířova a nově též z Havlíčkova Brodu. Průběžně jsou jím tedy zásobovány čerpací stanice LPG po celé republice, případně firemní zákazníci, kteří chtějí vykazovat menší uhlíkovou stopu.

Nefunguje to ale tak, že by dodavatel k zákazníkovi poslal autocisternu s „obyčejným“ kapalným propanem, a navíc další naplněnou biopropanem. V distribuci většiny biopaliv, včetně biometanu i zelené elektřiny, se totiž uplatňuje princip tzv. hmotnostní bilance.

Jak funguje systém hmotnostní bilance? Vzhledem ke stejnému složení je klasické LPG a bio LPG libovolně mísitelné v jakémkoliv poměru. V konečném důsledku může bio LPG nahradit fosilní zdroje ze 100 %, aniž by bylo nutné jakkoli upravovat nebo měnit stávající infrastrukturu a spotřebiče – například plynové kotle nebo motory vozidel na autoplyn.

„Oba produkty se distribuují v jedné směsi. Hmotnostní bilance garantuje, že celkové množství prodaného biopaliva i celkový efekt z hlediska emisí vždy odpovídá množství bio LPG zamíchaného do distribuce,“ dodává Jiří Karlík.

Jak se obnovitelné zdroje projeví na ceně bio LPG?

Pro produkci bio LPG lze využít řadu procesů a technologií. V současné době je v Evropě nejvýznamnějším zdrojem bio LPG zpracování bioodpadu, použitého kuchyňského oleje, průmyslového odpadu, a zejména rezidua či zbytků ze zpracování rostlinných olejů při výrobě HVO (biodieselu). Při hydrogenaci rostlinných olejů vzniká bio LPG jako vedlejší produkt. Jakýkoli podíl bio LPG ve směsi autoplynu v současnosti nijak neovlivní cenu pro řidiče na stojanech čerpacích stanic.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám