Hlavní obsah

Putin je nejšílenější člověk na světě, řekl Novinkám ukrajinský velvyslanec

Od velké ruské invaze na Ukrajinu uplynou 24. února tři roky. Hostem podcastu Zbytečná válka je proto ukrajinský velvyslanec v Praze Vasyl Zvaryč. Vzpomíná nejen na překvapení z útoku, který nečekal, a hektické první týdny. Říká, že Ukrajina nepřijme žádnou dohodu, na které by se nepodílela, a věnuje se také osudu Ukrajinců nucených na okupovaných území přijmout ruské občanství, i tomu, co bude po válce.

Zbytečná válka: Vasyl ZvaryčVideo: Novinky

Článek

Na první den útoku Zvaryč nemůže zapomenout: „Velmi dobře si to ráno pamatuju. Byl jsem v Kyjevě. Ve čtyři nás probudil zvuk explozí, protože žijeme nedaleko letiště, které bylo na počátku jedním z cílů. Pro mou rodinu to bylo velmi nečekané, protože jsme si do posledního okamžiku nemysleli, že Putin je takový blázen a možná se může nějak vyhnout tomu, co se stalo. Naneštěstí jsme se mýlili. Vypadá to, že je nejen šílený, ale že je to nejšílenější člověk na světě, když zahájil plnou silou útok proti naší suverénní nezávislé evropské zemi. Změnilo to náš život, rozdělilo ho na dobu předtím a potom.“

„Okamžitě jsme dělali vše, abychom dali dohromady mezinárodní podporu pro Ukrajinu, abychom probudili mezinárodní společenství, a zejména Evropu, aby země pochopily, že nastal čas být mnohem rozhodnější při obraně vlastních hodnot,“ připomněl první aktivity po ruském vpádu Zvaryč.

Garance pro Ukrajinu jsou iluzí, řekl analytik

Zbytečná válka

„První dny po agresi byly pro nás klíčové. Hodně jsme jezdili po evropských zemích a myslím si, že reakce naší vlády, našeho prezidenta, a především a hlavně ukrajinského lidu změnila historii v Evropě, a jsem přesvědčen, že ji změnila k lepšímu,“ řekl v podcastu.

Válka trvá od roku 2014

Velvyslanec také připomněl, že válka nezačala až v únoru 2022, ale už v roce 2014 anexí Krymu a nemělo by se zapomínat, jak se Rusko chovalo.

„Pro nás pro všechny je to velká připomínka toho, že svoboda a suverenita nejsou dány jednou provždy. Musíme se dobře poučit z naší historie. Od roku 2014 už uběhlo dost času. Prošli jsme si od té doby i různými obdobími vyjednávání s Ruskem, která nevedla k míru, ale k invazi velkého rozsahu. Musíme to připomínat současným politikům, kteří upřednostňují nějaká jednání s prezidentem Putinem. Mělo by se jednat, ale měli bychom myslet na to, co bude výsledkem jednání, a dělat maximum, aby realita odpovídala nikoli přáním agresora, ale mezinárodnímu právu,“ uvedl Zvaryč.

Dohoda bez Kyjeva nebude, řekl Novinkám ukrajinský velvyslanec

Válka na Ukrajině

Následně zmínil i pokračující utrpení ukrajinského lidu, který čelím neustálým ruským útokům a náletům i v době, kdy Rusko tvrdí, že chce jednat: „Když hovoříme o budoucích vyjednáváních, jaké signály dostáváme od agresora? Nebere vážně žádné mírové rozhovory. Vážný je jenom v tom, aby se Ukrajina vzdala.“

„Rozhodně jsme unavení, ale když se přestaneme bránit, nebudeme jenom unavení, nebudeme existovat,“ připouští poslanec i vyčerpání země. „Nedokážu adekvátně popsat vážnost situace v zemi, v rodinách, které ztratily své milované kvůli ruské agresi. To je cena za svobodu a suverenitu Ukrajiny, za evropskou budoucnost Ukrajiny. Je to lekce, ze které by se měly poučit všechny demokratické země na světě,“ dodal.

Pomoc je přínosem i pro Česko

Pomoc od České republiky, ať už při přijímání ukrajinských uprchlíků nebo při shánění munice, velvyslanec vysoce oceňuje: „Celkem jsme včetně velkorážové munice dostali přes půldruhého milionů kusů munice, což je velká pomoc a jsme za ni velmi vděční. Nyní jsme vstoupili do fáze, kdy už nemusíme mluvit jen o pomoci, ale o partnerství mezi Ukrajinou a Českem.“

Zmínil tři budované společné podniky na výrobu zbraní a munice. „Naprostá většina Ukrajinců je velmi odpovědná, tvrdě tady pracují a platí daně. Je důležité chápat, že Ukrajinci nejsou zátěží pro českou vládu. V některých nemocnicích působí 60 procent ukrajinských lékařů. Bez nich by tyto nemocnice skončily.“ Mluvil o strategickém partnerství ČR a Ukrajiny.

Ukrajina podle něj nebude lidi, kteří našli azyl v České republice, nutit, aby se vrátili. „Pro nás je důležité, aby se vrátili domů a podíleli se v různých oblastech na rekonstrukci Ukrajiny. Na druhou stranu je důležité mít i úspěšné Ukrajince v zahraničí, protože i to pomáhá Ukrajině,“ uzavřel velvyslanec.

Na celý rozhovor se podívejte na videu, Zbytečnou válku najdete i v podcastových aplikacích.

Nepravidelný podcast, který nabízí nejrůznější pohledy na válečný konflikt na Ukrajině a další současné konflikty. Debaty redaktorů zahraniční sekce Novinky.cz a vybraných expertů naladíte také na Spotify, Apple Podcasts nebo platformě Podcasty.cz.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám