Článek
Témata dnešního dílu:
- Statistiky rakoviny vaječníku
- Běžné projevy onemocnění
- Odstranění vaječníků z preventivních důvodů
- Genetika hraje roli
Rakovina vaječníků je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. V Česku se týká ročně zhruba tisícovky žen a nejčastěji postihne pacientky ve věku 55-75 let. Výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.
„Závažnost vyplývá z toho, že bohužel většina žen na to onemocnění zemře. U většiny žen se jedná o onemocnění, které dokážeme léčit, ale nedokážeme ho vyléčit,“ říká v úvodu podcastu Cibula.
Tisíce Čechů umírají na cukrovku zbytečně, mnoho z nich se totiž neléčí
Běžné gynekologické vyšetření nestačí
Jedná se o zhoubné onemocnění, které se dlouho výrazně neprojevuje. Rakovinu bohužel neodhalí cytologie ani klasické gynekologické vyšetření. S pomocí ultrazvuku se ale na rakovinu přijít dá.
„Musím říct, že se setkáváme častěji než v minulosti s ženami, které přicházejí v časném stadiu onemocnění a odhalilo je ultrazvukové vyšetření,“ vysvětluje přednosta s tím, že u žen po menopauze vaječníky nejsou téměř vidět, což je dobrá zpráva. Znamená to totiž, že v nich nemůže být nádor.
Syndrom malé sukně
Podle Cibuly ale neexistuje univerzální návod, který by nám onemocnění pomohl odhalit. „Víme, jak se onemocnění projevuje. Většinou onemocnění u žen začíná tak, že mají trávicí potíže, mohou mít bolesti v podbřišku,“ dodává lékař.
Prvotním příznakem, který popisuje shodně většina žen, je zvětšování objemu břicha, takzvaný syndrom malé sukně. To, že nemůžeme dopnout knoflík u sukně totiž může být znak nádorového onemocnění. Nádor v tomto případě naroste do takových rozměrů, že tlačí na okolní orgány a dojde tak ke zvětšování břicha.
Dalšími příznaky onemocnění jsou nadýmání, zácpa, problémy s příjmem potravy, časté močení, nevolnost, nechutenství a poruchy menstruačního cyklu.
Velkou roli hraje genetika
Prevence rakoviny vaječníků, která by snížila riziko onemocnění, v současné době neexistuje: „Víme, že některé věci mohou snížit riziko rakoviny vaječníků do určité míry, jako je třeba počet těhotenství, delší doba kojení, delší doba užívání hormonální antikoncepce, což pravděpodobně souvisí s počtem ovulací.“
Cibula zároveň upozorňuje, že snížení rizika není v tomto případě tak velké, aby všechny ženy musely hormonální antikoncepci dlouhodobě užívat.
Gastroenterolog Michal Tichý: Jez do polosyta, pij do polopita a u toho náležitě pracuj
Obecně přednosta doporučuje takzvaně „naslouchat svému tělu“ a pozorovat netypické změny. Pokud se objeví nové potíže, břicho se rychleji zvětšuje, trápí nás problémy s trávením, pak je nezbytná návštěva praktického lékaře a gynekologa.
Význam hraje také genetika. Mutace v genech BRCA1 a BRCA2 zvyšují pravděpodobnost onemocnění. Lékaři proto často dělají tzv. profylaktické výkony, kdy se odstraní zdravé orgány proto, aby v nich v budoucnu nevznikl nádor.
Praneteř Olgy Havlové Caroline si nechala preventivně odstranit prsa i vaječníky, kvůli rakovině
Pro běžnou populaci žen bez dědičné zátěže však preventivní odstranění vejcovodů a vaječníků znamená nepřiměřené riziko zhoršení kvality i délky života vlivem předčasné menopauzy.
Více o tom, jak probíhá léčba rakoviny vaječníků a jakou roli hraje genetika u rakoviny prostaty, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v audiopřehrávači v úvodu článku.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty:
Může se vám hodit na Firmy.cz: Gynekologicko - porodnická klinika VFN a 1. LF UK, Gynekologické ambulance