Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE: |
- Rozdíl mezi HIV a AIDS (3:50)
- Kolik lidí je v Česku s HIV? (8:50)
- Zvyšuje migrace Ukrajinců v Česku průměr HIV pozitivních lidí? (10:10)
- Jak jsme na tom s edukací ohledně HIV? (15:01)
- Největším problémem jsou lidé, kteří nevědí o své infekci (19:45)
- Na test jít vždy po nechráněným pohlavním styku s neznámým člověkem nebo před začátkem nového vztahu (22:57)
- Jaká je léčba a omezení pro nakaženého člověka? (25:20)
- Honba za vyléčením probíhá od 80. let (33:40)
„HIV je název viru, který způsobuje infekci viru HIV. AIDS používáme jako synonymum pro rozvinutou nebo pokročilou HIV infekci,“ vysvětluje Jilich v úvodu podcastu. I přes to, že se léčba i prognóza pacientů od 80. let velmi posunula, upozorňuje doktor na to, že pro osoby, které o infekci nevědí, může být onemocnění smrtelné, a navíc ho mohou šířit dál.
Anesteziolog Josef Škola: Předchůdce dnešní anestezie je kokain, dodnes se používá
Od roku 1985, kdy byl v Československu diagnostikován první pacient s HIV, se vedou podrobné statistiky, ze kterých vyplývá, že většina pacientů dlouhodobě přežívá. V současné době jsou v ČR tři tisíce známých, sledovaných a léčených HIV pozitivních osob.
„Povědomí je v běžné populaci nedostatečné“
Průměrné přežití pacienta s HIV infekcí bylo v 90. letech jen několik měsíců. Dnes jejich délka života nemusí být vůbec zkrácena. Důležitá je ale edukace široké veřejnosti a prevence.
„Viděl jsem v jednom průzkumu odpovědi v tom smyslu, že nemoc může být přenesena líbáním, což je nesmysl, na druhé straně tam byla otázka na použití kondomu při náhodném sexuálním kontaktu, kde dvě třetiny respondentů v rámci všech věkových kategorií odpověděli, že kondom nepoužívají,“ doplňuje doktor.
HIV nemusí odhalit ani test a příznaky
Kromě nedostatečné informovanosti jsou podle Jilicha problémem také osoby, které o infekci nevědí nebo se nepovažují za rizikové. „Časná HIV infekce v řádu několika týdnů může uniknout testu, a právě v počáteční fázi infekce člověk na sobě nemá žádné příznaky, cítí se úplně skvěle, ale je vysoce infekční,“ dodává.
Příznaky mohou být individuální, v počáteční fázi infekce mají příznaky dvě třetiny osob, jedna třetina je nemá vůbec. Po odhalení infekce je podle doktora nejdůležitější okamžitě zahájit léčbu, která je dnes mnohem účinnější a šetrnější než dříve.
Naděje pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Výroba léku Martina Tolara je téměř u konce
Celosvětový den boje proti AIDS připadá každoročně na 1. prosince. Po celé republice měli občané možnost se zdarma nechat testovat.
Více o tom, zda musí nakažení dodržovat nějaká pravidla, jak probíhá léčba a jestli se někdy dočkáme vyléčení této infekce, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v audio přehrávači v úvodu článku.