Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE: |
- Jak ošemetné je cestovat na Kubu po vlastní ose?
- Je Kuba naživo stejně uhrančivá jako na pohlednicích?
- Jak vnímá kubánskou realitu člověk, který se hlásí ke komunistické ideologii?
- Proč letovisko Varadero o Kubě nic nevypovídá?
- Dokáže rum zachránit každou situaci?
Kuba turisty okouzluje krásnými plážemi, koloniální architekturou i starými americkými automobily, které brázdí ulicemi Havany a dalších měst. Je ale všechno i ve skutečnosti tak romantické a idylické jako na pohlednicích a v propagačních materiálech cestovních kancelářích?
Autenticita karibského ostrova, jenž je pevně semknut socialistickým režimem, spočívá totiž i v chudobě a nedostatku potravin či v místech, kterými byste se na sociálních sítích zřejmě nepochlubili. Také o tom píše novinářka Michaela Janečková v knize Třešně v rumu, která je ale spíše deníkem než cestopisem. Celou epizodu naladíte v audio přehrávači v úvodu článku.
„Kuba je pro mě pelmel nesourodých zážitků, ať už vizuálních, nebo v situacích, do kterých se člověk dostává,“ komentuje Janečková v podcastu a zdůrazňuje, že je Kuba zemí kontrastů. „Na jedné straně naprostá nádhera, taková instagramová výseč, pak se pootočíte o půl metru a naopak se otřesete hnusem.“
Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Chtěli byste si poslechnout povídání s někým konkrétním, kdo má k cestování co říct? Své tipy můžete posílat na adresu michael.svarc@novinky.cz, do předmětu uveďte „Pas a pusu”.