Článek
Kde se vlastně vzala informace, že je malá zelená žabka tak zlověstným symbolem? Těžko odhadovat původ, jisté indicie tady ale jsou. Logo patří společnosti Rainforest Alliance, která byla založena v roce 1987 za účelem ochrany tropických pralesů. Její působnost se postupem času rozšířila a snaží se kromě jiného také o zlepšení životní úrovně farmářů a dohlíží třeba i na dodržování zákazu dětské práce.
Tuto organizaci podpořila mimo jiné nadace Billa a Melindy Gatesových. Tím se ostatně nadace nijak netají, data jsou přístupná na jejich webu.
V poslední době se v řetězových e-mailech rozšířila poplašná zpráva, že výrobky označené logem zmíněné společnosti, jsou ve skutečnosti prostředkem, jak otrávit lidstvo.
Potraviny s tímto logem už prý nejsou chuťově tak dobré jako bývaly. Důvod? Obsahují prý cvrčky nebo škodlivé látky jako oxid grafenu, měď a hlavně atrazin, který se používá na hubení plevele na polích, kde se pěstuje třeba kukuřice.
Lidé mají po konzumaci onemocnět a postupně vymírat, dalším důsledkem má být snižování testosteronu u mladých mužů. A dokonce jejich následná proměna na ženy.
Některé zdroje neobviňují jen Gatese, ale také Evropskou unii. Tu Evropskou unii, která atrazin ve skutečnosti zakázala už před dvaceti lety, v roce 2004. Ne kvůli prokázané přímé škodlivosti pro člověka, ale na základě předběžné opatrnosti, že by v pitné vodě neměly být detekovány žádné pesticidy.
Zeptejme se přitom nahlas: Proč by Gates nebo Evropská unie výrobky, kterými chtějí otrávit lidstvo a měnit muže v ženy, jakkoliv označovali? Nebylo by snazší to prostě nikomu neříct? Lidé šířící tento hoax mají vysvětlení. O tomto plánu ví prý jen hrstka vyvolených. Teď už jste mezi nimi.
A proč tato nálepka dostala zrovna logo žáby? Do souvislosti se totiž dostává výzkum biologa Tyrona Hayese z Kalifornské univerzity v Berkeley, který v roce 2010 zveřejnil závěry svého výzkumu, podle kterého atrazin dokáže zničit hormony žab a vede k hermafroditismu, tedy vzniku jak mužských, tak ženských rysů. A může zajít ještě dál: přeměnit pohlaví samečků na samičí. Tuhle studii ale podle samotného Hayese nelze spojovat s hoaxy o Rainforest Alliance.
Vědci v USA zjistili, že v ČR zakázaný pesticid mění žabí samečky na samičky
A co je tedy hlavním důvodem šíření těchto nepravd, které mají na sociálních sítích tisíce sdílení a jsou pravidelně obsahem řetězových e-mailů? Manipulovat, zasévat semínka pochybností a vyvolávat chaos.
TVRZENÍ:
- Potraviny s logem zelené žáby jsou otrávené chemickými látkami, například herbicidem atrazinem. Údajně jsou do výrobků přimíchávány i další škodlivé látky či hmyz.
- Výrobky s logem žáby prý způsobují úbytek testosteronu a přispívají k přeměně mužů na ženy.
SKUTEČNOSTI:
- Logo patří organizaci Rainforest Alliance, která byla založena v roce 1987 za účelem ochrany tropických pralesů. Dnes se snaží, aby byl dodržován zákaz dětské práce a aby nedocházelo k vykořisťování dělníků na farmách.
- Organizaci poskytla finanční příspěvky i nadace Billa a Melindy Gatesových.
- Atrazin byl v Evropské unii zakázán už v roce 2004.
- Výzkum biologa Tyrona Hayese z univerzity v Berkley se zabýval pokusy na žábách, které byly vystavené atrazinu. Hayes 7. srpna 2023 v e-mailu agentuře AFP napsal, že jeho studii nelze spojovat s tvrzeními o Rainforest Alliance. „S Rainforest Alliance nemám žádné spojení a ani jsem se nepodílel na šíření informací touto organizací nebo informací o ní,“ uvedl.
- Výrobky s logem Rainforest Alliance atrazin obsahovat nesmí. Kompletní seznam pesticidů, které jsou ve výjimečných případech povoleny, uvádí organizace zde.
Podívejte se na premiérový díl Řetězáku, stručného průvodce světem nepravd z řetězových e-mailů. Najdete nás i v podcastových aplikacích.
Pořad vychází ve spolupráci se skupinou Českých elfů, kteří bojují proti dezinformacím. Využita byla databáze řetězových e-mailů Eldariel, můžete do ní sami nahlédnout na webu Českých elfů.
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: