Článek
Je mnoho různých podob toho, jak se mezi podporovateli této teorie plochá Země prokazuje či popisuje. Někteří tvrdí, že Země je disk s polárním kruhem uprostřed a Antarktidou, která je 45 metrů vysoká ledová stěna kolem okraje.
Podle magazínu Physics World, aby bylo možné zohlednit noc a den, si většina plochozemšťanů myslí, že Slunce se pohybuje v kruzích kolem severního pólu a jeho světlo dopadá na zem jako reflektor, který osvětluje Zemi ve 24hodinových cyklech. Slunce a Měsíc mají mít průměr 50 km a krouží kolem Země ve výšce zhruba 5 000 km.
Další teorie směřuje k tomu, že jde o topografickou rovinu. Gravitace podle vyznavačů ploché Země vůbec neexistuje. Věci nepadají dolů, to prý Země sama stoupá vzhůru rychlostí přibližně 10 metrů za sekundu.
Systém, který prý poručí větru i dešti. Konspirátoři na něj svádějí povodně i zemětřesení
Zastánci teorie často tvrdí, že existuje rozsáhlé spiknutí mezi vládami, vědci a organizacemi, jako je například NASA. Podle nich je cílem udržet veřejnost v nevědomosti o „pravém“ tvaru Země, což by mělo mít ekonomické nebo mocenské důsledky. Věří, že lidé jako astronauti a piloti letadel jsou podpláceni a manipulováni, aby šířili lži.
Odkud se teorie vzaly?
Víra v plochou Zemi a teorie o ní pochází už z 19. století jako odpor k vědeckému pokroku. V roce 1956 pak v Americe vzniklo uskupení Flat Earth Society, které teorii dalo silnější hlas a proslavilo se hlavně v 70. a 80. letech.
Nové přívržence nabrala teorie s rozmachem dezinformací na internetu. Skoro až děsivě působí data z průzkumu MNFORCE - Market Research Agency z března 2024, který zkoumal víru v kulatost Země mezi Čechy a Slováky. Šokující jsou zejména data ze Slovenska, kde zcela nesouhlasilo 12 procent (v ČR 1 %), dalších osm procent uvedlo, že „spíš nesouhlasí“ (v ČR 2 %).
Jinými slovy, každý pátý Slovák nevěří, že je Země kulatá, a dalších 20 procent uvedlo, že „neví“.
Jednou z nejvýraznějších tváří mezi zastánci teorie ploché Země je v Česku Michal Hašek, který si na facebooku říká Michal Shark. Žije na Bali, odkud točí videa, a podle webu Manipulátoři si svou komunitu přitáhl už v roce 2020, kdy sdílel různé dezinformace o covidu a rouškách. Šířil třeba, že v Německu umíraly děti na otravu oxidem uhličitým kvůli nošení roušek. To bylo mnohokrát vyvráceno.
Hašek je jeden z léčitelů, který hlásá nebezpečné informace. Třeba o tom, že pití čerstvých šťáv dokáže vyléčit rakovinu. Nevěří podle svých videí na virologii, gravitaci ani na přistání na Měsíci. Za tyto své pseudovědecké rady dostal od Českého klubu skeptiků Sisyfos v roce 2018 stříbrný bludný balvan.
Proč je Země kulatá?
Pokud se někdy dostanete do debaty o kulatosti Země, mohly by se vám hodit argumenty založené na vědeckém poznání. Jedním z nejpřesvědčivějších důkazů o kulatosti Země je změna viditelnosti hvězd a souhvězdí v závislosti na zeměpisné šířce.
Když se pohybujete na jih, objevují se na obloze souhvězdí, která nejsou viditelná ze severní polokoule, jako například Jižní kříž. Naopak Polárka je viditelná jenom na severní polokouli. Tento jev je možné vysvětlit pouze zakřivením Země.
Jedním z hlavních důkazů, že Země nemůže být plochá, je samozřejmě existence gravitační síly. A nakonec tu máme i spoustu fotek pořízených z vesmíru, které jasně ukazují kulatý tvar Země, ve skutečnosti se tvar nazývá rotační elipsoid.
Vláda prý tajně schválila němčinu jako úřední jazyk. Dezinformátoři si na tom zase smlsli
Argumentů je přirozeně celá řada. Dalším je třeba Foucaultovo kyvadlo. Když jej necháte, aby se kývalo samo, bude pomalu měnit směr houpání. Tato změna vzniká kvůli rotaci kulaté Země pod kyvadlem. Tento pohyb je důkazem, že Země rotuje, což je klíčový argument pro podporu kulatosti Země. Pokud by Země byla plochá a neotáčela se, kyvadlo by se kývalo pořád ve stejné rovině, aniž by docházelo k jakékoli změně směru houpání.
Podporovatelé zeměplochy ale samozřejmě prohlašují, že všechna tahle kyvadla jsou podvodná a že muzea používají magnetické cívky k otáčení roviny rotace kyvadla, aby docílili iluze.
Teorie kolují hlavně mezi lidmi náchylnými i k jiným konspiračním teoriím. A například podle filozofa Tomáše Koblížka je více než cokoli jiného zaměřená proti expertům a politikům jakožto protest proti systému spíš než skutečné přesvědčení o plochosti Země. Byť tomu mnozí skutečně věří, což vyplývá z různých konferencí, komentářů, i dalších videí a příspěvků. Debata s vyznavačem teorie o ploché planetě se tak ve skutečnosti může velmi brzy stočit jiným a kompletně antisystémovým směrem. Místo přesvědčování o fyzikálních zákonech je spíš na místě se zamyslet, jak obecně budovat důvěru lidí.
Na celý díl se podívejte na videu, poslouchat můžete i v přehrávači a v podcastových aplikacích.
Anketa
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
31. díl: Teorie ploché Země
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: