Článek
Není to tak dávno, co jsme v Řetězáku popisovali fenomén zvaný adrenochrom. Jde o látku, která je v hlubinách konspiračních teorií považovaná za něco, čím si západní celebrity, miliardáři, politici a globální elity tajně udržují mladistvou vitalitu. Tuhle drogu ďáblů mají získávat z těl mučených a unášených dětí, o tom samozřejmě neexistuje jediný důkaz.
Českým facebookovým éterem se poslední měsíc šířil příspěvek, který hovoří o tom, že v Turecku bylo zatčeno 157 lidí. Měli unášet děti právě kvůli adrenochromu. Podle této smyšlené zprávy mělo jít o gang, jehož stopy vedly do německé banky, a dokonce i do České republiky.
Říkají mu elixír věčného mládí z mučených dětí. Adrenochrom je oblíbeným tématem konspirátorů
Skutečnost je ale úplně jiná. Když se dobereme k původním zprávám, v Turecku je to sice jeden z největších zdravotnických skandálů, absolutně nijak se ale netýká adrenochromu. Gang v Turecku měl manipulovat se zdravotním stavem novorozenců. Ty pak uplácení doktoři vykazovali jako vážně nemocné, aby je mohli držet na jednotkách intenzivní péče a inkasovat platby ze sociálního zabezpečení. Na základě falešných záznamů byly prováděny jejich neoprávněné převozy. Následkem těchto praktik mělo zemřít nejméně 12 novorozeňat. Nikde není samozřejmě ani zmínka o České republice.
Kvůli jazykové bariéře je těžší tyto věci ověřovat, zvláště když se příliš nedostávají do západních médií. A právě toho podobní šiřitelé lží zneužívají, aby pak bylo jednoduché jejich nepravdy sdílet a také jim uvěřit. Souvislost adrenochromu s jeho omlazujícími účinky byla v minulosti vyvrácena vědeckou komunitou a ani údajné důkazy o tajných únosech nebyly nikdy potvrzeny.
OSN neuznává ČR?
Další šířená lež na českém facebooku se týká uznání České republiky OSN. Podle sdílené zprávy má být jediný právní stát Československo, tím pádem by měla být každá smlouva od 1.1. 1993 neplatná, včetně prodeje státního majetku. Samozřejmě vše se má dít s plným vědomím vlády i policie.
Údajný výrok generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese na toto téma šířil mimo jiné i Jan Macháček, zakladatel Společenství legitimních věřitelů České republiky, které nevěří na státní zřízení a zpochybňuje legitimitu úřadů a soudů. Podle příspěvku měl Guterres mluvit o Česku a jeho neexistenci na přelomu srpna a září 2023.
(Mimochodem Společenství legitimních věřitelů České republiky jsme se už v Řetězáku taky věnovali!)
Blokují soudy a úřady, doklady se neprokazují. Za nebezpečnou sektou stojí ukřivděný podnikatel
Veřejně se ve zdrojích OSN neobjevuje žádná informace o České republice a o tom, že by neměla být suverénním státem. O Česku mluvil generální tajemník podle databáze oficiálních prohlášení třeba v únoru 2022, v souvislosti s ustanovením Jakuba Kulhánka českým velvyslancem OSN, a pak 21. prosince 2023 při střelbě na filozofické fakultě. Veřejně se žádná informace o České republice a o tom, že by neměla být suverénním státem, ve zdrojích Organizace spojených národů neobjevuje.
Macháček tvrdí, že ČR neexistuje jako suverénní stát, protože rozdělení Československa neproběhlo podle Benešových dekretů ani podle československého ústavního zákona o referendu z roku 1991. Tvrzení jsou ale zavádějící.
Benešovy dekrety, vydané prezidentem Edvardem Benešem v letech 1940–1945, nebyly o formálním zániku Československa ani územní celistvosti republiky. Dekrety se týkaly hlavně otázek obnovy státní správy, majetkových záležitostí a potrestání kolaborantů a válečných zločinců. Navíc, rozdělení Československa bylo provedeno na základě ústavního zákona schváleného československým federálním shromážděním, což vedlo ke vzniku samostatné České republiky a Slovenska k 1. lednu 1993.
Většina zemí světa, včetně našich sousedů Polska, Německa i Rakouska a významných mezinárodních organizací, třeba i zmiňovaná OSN, Českou republiku samozřejmě uznalo krátce po jejím vzniku.
Němčina jako úřední jazyk?
V dalším facebookovém videu se zase šíří lež, že česká vláda v některých částech republiky tajně povýšila němčinu na „úřední jazyk“. Toto opatření mělo být schváleno bez vědomí veřejnosti a mediální pozornosti, což je přirovnáváno k dobám Protektorátu Čechy a Morava.
Ve skutečnosti jde o rozhodnutí povýšit ochranu němčiny na nejvyšší úroveň v rámci Evropské charty regionálních či menšinových jazyků. Došlo k tomu letos v únoru a informoval o tom kromě webu vlády například web veřejnoprávního Českého rozhlasu. Nejvyšší stupeň ochrany má na celém území České republiky i slovenština a v okresech Karviná a Frýdek-Místek i polština.
Jak uvedla agentura AFP, video bylo sdílené v různých podobách a rozvířilo v posledních týdnech obrovské emoce. Přebral ho i tradiční dezinfoweb Aeronet, který píše, že němčina byla na českém území úředním jazykem naposledy za protektorátu. „Fialova banda“ se tak prý snaží o plíživou regermanizaci veřejného prostoru.
Systém, který prý poručí větru i dešti. Konspirátoři na něj svádějí povodně i zemětřesení
Pravda je taková, že jde o přijetí části Evropské charty regionálních nebo menšinových jazyků, která u nás platí už od roku 2007.
V podobě, o které tu mluvíme, byla schválena v říjnu 2019 kabinetem Andreje Babiše, který tehdy působil i jako předseda Rady vlády pro národnostní menšiny.
Nedošlo k žádnému povýšení němčiny na úřední jazyk. Nic jako „úřední jazyk“ navíc český právní systém nezná. Existuje jednací jazyk, kterým je tradičně čeština.
Jde však o mezinárodní závazek. Podobně jako Slovák může na úřadech mluvit slovensky nebo Polák v pohraničních městech sousedící s Polskem polsky, může i Němec žijící v Česku mít právo na oficiálního tlumočníka na náklady státu, pokud by mu na úřadě nerozuměli.
Tak to koneckonců stojí i v zákoně, který toto připouštěl ještě před tímto opatřením. To ve skutečnosti jenom doplnilo území, kde se němčina považuje za tradiční a živý jazyk.
Na celý díl se podívejte na videu, poslouchat můžete Řetězák i v přehrávači a podcastových aplikacích.
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: