Hlavní obsah

Školám v Česku podle šířeného nesmyslu vyhrožují ukrajinští sérioví vrazi. Ti ale sedí ve vězení

Na začátku září musely kvůli anonymním hrozbám bombovými útoky školy opakovaně evakuovat své žáky. Dopadení reálných pachatelů bude kvůli dobře zameteným digitálním stopám obtížné, ale i přesto – nebo možná právě proto – se v této souvislosti šířilo několik falešných příspěvků a zpráv. Na ně jsme se podívali v dalším dílu Řetězáku, průvodci světem nepravd nejen z řetězových mailů.

Řetězák: Výhružky ve školách (23. díl)Video: Novinky

Článek

V jednom z výhružných mailů, který přišel do škol a který se podařilo získat redakci Novinek, se adresát podepsal jako „dněpropetrovští maniaci“. A některé lživé servery se této informace chytly a okamžitě se pustily do práce.

Třeba správce serveru Aeronet, který už dlouhá leta šíří proruské nesmysly, zveřejnil pod zkratkou VK, neboli Vedoucí kolotoče, článek s dlouhým titulkem: „Bombové výhrůžky českým a slovenským školám jsou podle ruských novinářů další zpravodajskou hrou proti Rusku v odvetě za Putinův azylový program pro občany západních zemí! Výhrůžky psali dva uprchlí ukrajinští vrazi, které Zelenský propustil.“

A co se v samotném článku píše? Ruské tajné služby údajně mají informace, že celá věc je protiruskou zpravodajskou hrou, kterou mají údajně na svědomí Ukrajinci. Ti podle dezinformačního článku chtějí šířit protiruské nálady.

Jinak řečeno, Ukrajinci mají předstírat, že jsou Rusové, a to tak, že páchají trestnou a trestuhodnou činnost…

Aeronet toto celé dal do souvislosti ještě s jinou lží, která hovoří o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v létě údajně propustil dva doživotně odsouzené sériové vrahy na základě jakési mobilizační amnestie.

Mělo jít o Viktora Sajenka a Igora Suprunjuka. To jsou skuteční sérioví vrazi z Dněpropetrovsku, kteří v období let 2003–2007 zavraždili přes 20 lidí a odsouzeni na doživotí byli v roce 2009. Problém je ale v tom, co píše článek Aeronetu dál. Podle něj se k ukrajinské armádě nepřipojili a ve skutečnosti dezertovali. Což mají dokazovat vyvěšené letáky, které před nimi varují.

Podle Národní bezpečnostní rady Ukrajiny to není pravda a tyto letáky jsou falešné. Podle ukrajinské Národní policie tyto osoby nejsou v registrech hledané a dotyčné osoby by ani nemohly podepsat smlouvu s ozbrojenými silami kvůli omezením uloženým tamním ministerstvem obrany.

Aeronet dal dvojici sériových vrahů do souvislosti s Českem. A to tak, že zrovna když vrazi byli označeni jako nezvěstní, tak ve stejnou dobu najednou někdo začne do českých a slovenských škol rozesílat výhružné e-maily o bombách. Mělo jít o konstrukt tajných služeb, který má údajně vyvolat protiruské nálady. Toho se chytili uživatelé sociálních sítí i další dezinformační weby. Ale ještě jednou, ani jeden z vrahů není nezvěstný. Sedí ve vězení.

Nejdřív Ukrajinka, poté Romka. Útok v Domažlicích zase ukázal, jak se šíří fámy

Řetězák

Falešné články

O nahlašování bomb ve školách se ale šířila ještě další věc, u které je zajímavé hlavně zpracování a kontext. Nejdříve po tiktoku, a pak i po facebooku se totiž šířil screenshot falešného článku, který vypadá, jako by vyšel na serveru Novinky. Populární byl mezi romskou komunitou, na což upozornil server Romea.

Tento falešný článek tvrdil, že bývalý primátor Chomutova Marek Hrabáč byl obviněn z nahlašování bomb ve školách. Na první pohled může vypadat, že je pravý. Obsahuje autory článku, má své datum zveřejnění, perex a zneužívá designu nejčtenějšího zpravodajského webů, aby posílil svoji důvěryhodnost.

Ve skutečnosti však žádný takový článek na Novinkách nikdy nevyšel. A nejenom to – celá zpráva je falešná, už jenom protože soud na začátku srpna poslal Hrabáče a další dva obviněné v tzv. chomutovské kauze do vazby. Takže nic takového ani udělat nemohl. Informaci popřelo policejní prezidium a označilo ji za naprostý nesmysl.

Pozor na podvodné stránky

V posledním roce se na internetu objevují i jiné falešné články, které zneužívají vzhled a logo Novinek. Možná jste tyto podvody sami zahlédli: snaží se vzbudit důvěru a následně vylákat peníze z důvěřivých lidí. Například podvodníci tvrdí, že prezident Petr Pavel přijal zákon o finančním zabezpečení občanů, což je samozřejmě lež. Podobných podvodů je mnoho.

A ti, kteří se nechají na příslib peněz nalákat a zadají na těchto webech svoje údaje, hlavně ty bankovní, tak budou okradeni a o své úspory přijdou. Že jde o podvod, si u klasické stránky mohou čtenáři všimnout v adresním řádku – doména je jiná, než jaká by měla být.

Ale jak to poznat u screenshotu? No vždycky je důležité zkusit originál článku najít přes vyhledávač. Třeba tím, že zadáte jeho titulek. Pokud bude pravý, určitě ho na původním serveru najdete. Nebo nám napište e-mail a zeptejte se.

Udělat takový podvod není těžké, je to možné za pár sekund přímo v prohlížeči. I proto je tento trik tak rozšířený hlavně u podvodníků.

Někdo nevěří už ani povodním. Lži a manipulace se během katastrofy valily ze všech stran

Řetězák

Tak si to pojďme shrnout: Server Aeronet šířil nepravdivé zprávy o údajně nezvěstných ukrajinských vrazích, kteří měli stát za bombovými výhrůžkami školám. Ve skutečnosti po nich není vyhlášeno pátrání a sedí ve vězení. Další falešná zpráva se týkala bývalého primátora Chomutova Marka Hrabáče, který měl být údajně obviněn z nahlašování bomb, což bylo šířené screenshotem s falešným článkem Novinek. Jde o modus operandi podvodníků, kteří často zneužívají vzhled věrohodných webů k šíření lží nebo vylákání peněz z důvěřivých lidí.

Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám