Hlavní obsah

Senioři pryč. Nechutný leták straší důchodce transporty do lágrů

Probuďte se! Tímto buřičským zvoláním končí text letáku, který se v posledních týdnech mohutně šíří řetězovými maily zejména mezi seniory. Obsah přitom útočí na nejnižší lidské pudy, v lidech vyvolává pocit strachu o vlastní život. České důchodce autor dává do souvislosti s pronásledováním Židů během druhé světové války a naznačuje jakousi snahu se starší generace zbavit. Na obsah letáku jsme se podívali v novém dílu pořadu Řetězák.

Řetězák: Senioři pryč (44. díl)Video: Novinky

Článek

Už ze samotného názvu mailu – „senioři pryč“ – je jasné, kdo je cílovou skupinou. Všechno začíná vyvoláním dojmu, že probíhá něco jako pomalý proces utahování smyčky okolo krku. Počátkem všeho měly být sněmovní volby v roce 2021, od kterých v Česku vládne Fialova vláda. Té na podzim roku 2024 důvěřovalo podle průzkumu agentury CVVM 23 procent lidí. S politickou situací bylo v té době spokojeno pouze 15 procent občanů, nespokojenost naopak vyjádřilo 63 procent dotázaných.

Opravdu si myslíte, penzisté a starobní důchodci, že není na nás opatrně a pozvolna připraveno opatření podobné těm židovským v Německu před II. světovou?
část textu z letáku

Odebírání řidičáků

Jenže ani nepopulární vláda neprojednávala údajné návrhy, o kterých se v textu píše. První z nich se týká seniorů-řidičů. Lidé starší 70 let prý už nemůžou řídit auto. Ve skutečnosti se nic takového nechystá. I senioři můžou na silnice, pokud absolvují povinnou zdravotní prohlídku. V současnosti musí Češi na prohlídku poprvé v 65 letech, poté v 68 a následně každé další dva roky.

Navíc se chystá změna, díky které budou lidé muset na prohlídku poprvé až v 70 letech. Novinkám to vloni v létě potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stejná věková hranice je nastavena například ve Velké Británii nebo v Dánsku.

Pravda je, že diskusi vyvolal návrh revize evropské směrnice o řidičských průkazech. Evropská komise navrhla kromě zdravotní prohlídky i vlastní prohlášení a povinné testy řidičské způsobilosti pro lidi starší 70 let. Takže výhledově možná budou lidé kromě prohlídky muset složit i test, rozhodně to ale neznamená plošné odebírání řidičáků.

Příloha řetězového mailu:

Foto: databáze řetězových mailů Thenidiel

Leták, který je přílohovou řetězového mailu. Útočí na seniory.

Volební právo

Další z údajných návrhů se týká volebního práva seniorů. O to by prý měli přijít lidé starší 75 let. Tohle je naprostý nesmysl. Zákonodárci o žádném takovém návrhu nejednali. A jak se tedy dostal do textu řetězáku? Mohou za tím být třeba úvahy některých blogerů. Ti moc dobře vědí, že emotivní a polarizující téma může zajistit vysokou čtenost. Jedním z nich je třeba jistý Martin Skácel, který o tématu psal na serveru medium.cz už 16. května 2023.

800 200 007
Bezplatná linka pomoci seniorům

Jenomže výkřiky podobných blogerů rozhodně nemají šanci nic změnit. Volební právo pro lidi starší 18 let je zakotveno v Ústavě, konkrétně ve třetím odstavci osmnáctého článku.

U článků vyzývajících k omezení volebního práva seniorů by se naopak dalo uvažovat o spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Na dotaz Seznam Zpráv to vloni potvrdila Veronika Bílková, členka Rady vlády pro lidská práva a vedoucí katedry mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Výběr hotovosti

Podle dalšího výkřiku z letáku si prý lidé „nebudou moci celou hotovost vybrat najednou“. V tomto případě není úplně jasné, co tím autor chtěl říct. Pokud má člověk vlastní prostředky třeba na spořicím účtu, asi se není o čem bavit. V řetězáku je ale myšleno spíš vybírání prostředků z penzijního připojištění se státním příspěvkem. Tento návrh totiž skutečně z úst politiků padl. A není to tak dávno.

Třeba ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ještě v květnu 2023 chtěl, aby stát lidem posílal naspořené peníze ve splátkách jako rentu během 10 let. Pokud by chtěl člověk vybrat částku najednou, měl přijít o státní příspěvky. Nic takového ale nakonec nebylo prosazeno. I po zavedení změn v doplňkovém penzijním spoření v roce 2024 mají lidé možnost vybrat peníze najednou. Přehled změn najdete v přehledu, které zveřejnilo ministerstvo financí.

Nebezpečný řetězák vytahuje taky otázku valorizací, které prý nebudou. O seniory se budou muset starat jejich děti. Kdo děti nemá, ten má logikou autora asi peška. Ke všemu ani prý nebude český senior moct vyrazit demonstrovat, což je přitom výslovně upraveno zákonem o právu shromažďovacím. Hned první odstavec prvního paragrafu říká, že „každý má právo pokojně se shromažďovat“.

60 tisíc přeposlání

Ještě než se na konci letáku začne psát o nášivkách a vagonech do lágru, vyhrožuje autor seniorům, že budou muset své koupené byty uvolnit rodinám a imigrantům.

A jaké vagóny a do jakých lágrů nás budou odvážet?
úryvek z textu letáku

V tomto případě je zřejmá inspirace z návrhu ze sousedního Německa. Tam v roce 2023 přišli vládní Zelení, konkrétně poslankyně Christina-Johanne Schröderová, s návrhem řešení bytové krize. Podle něho by se senioři ze svých velkých bytů odstěhovali do menšího a byty za férové ceny by pronajali rodinám s dětmi. Plán zůstal v rovině nápadu a nikdy nebyl praktikován.

Všechno uvedené autor řetězáku smíchal v jednom hrnci a navařil pořádný kotel manipulativní, lživé a velmi nebezpečné břečky, kterou straší seniory. Podobný text se objevil už v září 2023 na serveru Politikařina. Ten Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty v roce 2022 přidalo na seznam dezinformačních webů, stejný krok učinil server Konspirátoři.sk.

Foto: Politikarina.cz

Úryvek textu ze serveru Politikařina

Jako autorka webu je v sekci „kontakt“ uvedena jistá Mili Doušková. Jestli je tato osoba autorkou přílohy řetězového mailu, prakticky nelze ověřit. Leták však zcela jistě vychází z článku na tomto webu, kde byl zveřejněn 28. září 2023. Podle statistik databáze Thenidiel byl mail přeposlán zhruba v 60 tisících případů.

Linka pomoci seniorům

Pro mnoho seniorů může být životní situace náročná. Svět okolo se zrychluje, nejrůznější informace se valí ze všech stran a vyznat se v nich je často složité. Ty nejzranitelnější je ale potřeba chránit před podobnými agresivními výplody anonymních autorů, jejichž koníčkem a často i obživou je rozdmýchávání nenávisti a strachu ve společnosti.

Pro seniory, kteří se z jakéhokoliv důvody cítí ohroženi, je určena speciální bezplatná linka 800 200 007. Provozuje ji nezisková organizace Elpida a seniorům je na ní k dispozici odborník, který umí naslouchat a provázet náročnými situacemi.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Anežka v dubnu 2025 vystřídala před kamerou Tonyho Havlíka, který se bude věnovat vlastním projektům, a tým Řetězáku mu v nich přeje hodně úspěchů.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám