Hlavní obsah

Sekta AllatRa: Nejdřív bombardují láskou, pak chtějí peníze a věrnost

S rozmachem sociálních sítí se proměnily i metody působení různých sekt, které se stále častěji přesouvají z ulic do online prostoru. Místo rozdávání letáků na náměstích teď jejich lídři sdílejí videa na TikToku a používají sofistikované nástroje k šíření svých myšlenek a konspiračních teorií, skrze které své stoupence manipulují. Z nátlaku na své členy pak těží různě – finančně i psychologicky a postupně je izolují od vnějšího světa. Na působení sekty AllatRa jsme se podívali v dalším díle Řetězáku.

Řetězák: AllatRa ft. Kristina Ciroková (41. díl)Video: Novinky

Článek

Náboženské hnutí AllatRa, které působí v mnoha zemích včetně Česka a Slovenska, je proruské hnutí pocházející z Ukrajiny. U nás může oslovit podle odhadů stovky až tisíce lidí.

Jejich vůdce Igor Danilov je podezřelý z vlastizrady či ospravedlňování a popírání ruské agrese. Její členové věří, že Zemi zničí série sopečných výbuchů. O AllatRu se podle serveru Investigace zajímá i česká BIS nebo ministerstvo vnitra, podle kterého může mít jejich dosah „radikalizační potenciál“.

Na detaily jsme se v Řetězáku zeptali novinářky Kristiny Cirokové, která fungování AllatRy odkryla v sérii Sekty CZ na Seznam Zprávách: „Před nástupem sociálních sítí hnutí vydávalo knihy. Životopis toho Noma, jakoby hlavního spasitele, vlastně koresponduje s životopisem Vladimira Putina.“

To potvrzuje například fakt, že „Nomo“ se má podle knihy Křižovatka stát v roce 2000 ruským prezidentem.

V současné době působí sekta hlavně na sociálních sítích. „Mají mezi sebou jednu ženu, o které tvrdí, že je mimozemšťanka. Mají to dokazovat její videa, kde třeba vysílá z vesmírné lodi. Je to naklíčované pozadí někde ve studiu a je to celé v podstatě filmový trik. Má tisíce sledujících a lidé tomu věří,“ říká Ciroková.

Zajímavý je i slovenský tiktokový účet „Zaujimavahistoria“, který na první pohled působí jako zcela obyčejný profil s různými zajímavostmi ze světa.

Při bližším zkoumání ale zjistíte, že prý je Putinova dcera působivá princezna, západní elity jedí lidské maso a z války na Ukrajině profitují antikultisté a jejich figurky ve vládních institucích a médiích, kteří nenávidí Rusko. Ptáte se, kdo jsou to antikultisté? Třeba zvědaví novináři, ale i různí religionisté a odborníci vyjadřující se k činnostem sekty kriticky. Vůdce Danilov přesto práci a podporu ve prospěch Ruska odmítá. Stejně jako členové sekty.

Ze začátku vás bombardují láskou a spousta lidí tohle postrádá.
Kristina Ciroková

Jak stojí v soudních spisech z loňského roku, policie se domnívá, že AllatRa fungovala jako trollí farma. Její přívrženci si měli zakládat na popud koordinátorek i několik profilů na sociálních sítích a zapojovat se do diskuzí. K šíření obsahu má sloužit i nástroj zvaný Futager (čtěte futažér). Jde o sofistikovaný systém pro automatizované publikování videí, ke kterému má přístup pouze vybraná skupina členů. Stačí vybrat téma, například pandemii, volby nebo válku na Ukrajině a pak už jen nechat umělou inteligenci vygenerovat video s namluveným textem.

Foto: AllatRa

Igor Danilov

Futager umí dokonce plně automatizovat publikování – uživatel do něj zadá údaje ke svým účtům na sociálních sítích, zvolí témata a nastaví časový rozvrh. „Vy nemusíte vůbec nic stříhat, ono vám to na vaše účty samo posílá obsah. To znamená, že to může mít prostě ohromný dosah,“ vysvětluje Ciroková.

Serveru Investigace se podařilo najít 275 tiktokových účtů ze 41 zemí. Tvořivá společnost, což je projekt Allatry, na nich zveřejnila asi 83 tisíc videí. Ta nasbírala skoro dvě miliardy zhlédnutí. Na sociálních sítích si AllatRa pomáhá i placenou reklamou.

Bombardují láskou

Dostat se do spárů sekty může kdokoli z nás, a to bez ohledu na společenské postavení nebo vzdělání. Stačí se podívat třeba na Kutnohorskou sektu. Z vraždy vůdce Richarda byly obviněny zubařka a bývalá učitelka, které tvrdí, že jednaly na jeho pokyn. ​Samozřejmě ale existují rizikové faktory, které zvyšují náchylnost k manipulaci.

„Myslím si, že jsou to často především lidé, kteří se ocitnou v nějaké těžší životní situaci, případně prožili trauma a zrovna v tu chvíli je sekta polapí. A nebo třeba hodně mladí lidé, kteří hledají svou životní cestu. Oni lidem ze začátku nabídnou přátelství a lásku. A často, když je člověk ztracený a osamocený, tak mu to dělá hrozně dobře. Říká se tomu lovebombing, prostě vás ze začátku bombardují láskou a spousta lidí tohle postrádá,“ říká Ciroková.

Od svých stoupenců pak sekty požadují kromě nekritické loajality i peníze. Jak se serveru Investigace svěřila bývalá členka AllatRy, která zde působila 10 let, účastníci byli přesvědčení, že dělají správnou věc a přispívali na chod skupiny zcela dobrovolně.

„A když jsme polevili, ‚zatlačili‘ na nás, připomněli nám, že materiální stránka není to hlavní v životě. (…) Vše bylo dobrovolné, ale určité tlaky tam byly. Říkali nám například, že nejlepší investice je do Tvořivé společnosti.“

Jak se tedy proti manipulaci bránit? Česko nemá podobnou legislativu, která funguje ve Francii – tzv. zákon o vymývání mozků, jehož cílem je umožnit stíhání vůdců sekt, kteří manipulují a zneužívají své následovníky. Je tak velmi žádoucí mluvit o sektách a jejich činnosti už na školách, aby mladí lidé, kteří tráví spoustu času na sociálních sítích, mohli rozpoznat, když na ně někdo zkouší psychologickou manipulaci skrze virtuální prostor.

Anketa

Znáte někoho ve vašem okolí, kdo se stal členem nějaké sekty?
Ano
36,9 %
Ne
63,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 830 čtenářů.

Na celý díl o sektě AllatRa se podívejte na videu, Řetězák najdete i v podcastových aplikacích.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Anežka v dubnu 2025 vystřídala před kamerou Tonyho Havlíka, který se bude věnovat vlastním projektům a tým Řetězáku mu v nich přeje hodně úspěchů.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám