Článek
Na českém facebooku jsou příběhy o adrenochromu hojně rozvíjené třeba v souvislosti s válkou na Ukrajině. Hrdinou je v tomto případě ruský prezident Putin a jeho armáda, která prý tajné laboratoře odhaluje a ničí. Souvislost adrenochromu s jeho omlazujícími účinky byla v minulosti vyvrácena vědeckou komunitou. Asi nemusíme dodávat, že ani důkazy o tajných továrnách, kde by se odehrávaly odporné rituály, se nepotvrdily. To ale podle těchto zpráv mají krýt právě politici a média.
Proč zrovna tato sloučenina? Pro začátek pro vás máme malé chemické okénko: látka adrenochrom skutečně existuje a jde o chemickou sloučeninu produkovanou oxidací adrenalinu. To je hormon, který se v lidském těle uvolňuje v reakci na stres nebo nebezpečí.
Středem pozornosti se stal v různých knihách už v 50. letech minulého století jako látka s fiktivními psychedelickými účinky. Třeba z knihy Strach a hnus v Las Vegas a postupem se přetavil do konspirační teorie přívrženců QAnonu.
Podívejme se na citaci z webu Volný Blog: „Elixír mládí a energie pro zvrhlé globální elity. To je adrenochrom. Proč každý rok zmizí tolik dětí? Adrenochrom je výsledkem rozpadu adrenalinu. A jak nejlépe vystupňovat hladinu adrenalinu v těle člověka až na absolutní maximum? Tím, že je až do krajnosti mučen, jsou mu způsobovány největší možné bolesti a utrpení, je v něm vyvoláván strach ze smrti.“
Usvědčená lhářka Nela Lisková: Nacistu pozná i podle SPZ, ověřováním informací se nezatěžuje
Ano, zastánci této teorie tvrdí, že jde o drogu extrahovanou z těl mučených dětí a poté prodávanou na černém trhu jako elixír věčného mládí. Teorie se rozjela hlavně během pandemie covidu, kdy celebrity sdílely fotky ze svých domů. Hvězdy, které předtím vystupovaly na veřejnosti nalíčené a nastajlované, najednou vypadaly „obyčejně“, což zastánci teorie vykládali tak, že mají adrenochromové absťáky.
Nemá využití
Že se hoax začal šířit na začátku covidové pandemie, ilustruje i statistika vyhledávání tohoto slova na Googlu. A nemusíme jít ani za hranice. Češi ho začali hledat v květnu 2020, přičemž největší popularitu mělo letos v červnu.
Studie, která by vyhodnocovala produkci adrenochromu u dětí ve stresových situacích, samozřejmě neexistuje. Podle výzkumu ale nemá omlazující účinky a není využívaný ani jako droga, jednoduše protože nic nedělá a v současném lékařství nemá žádné praktické využití. Pokud byste hodně chtěli, synteticky vyrobený adrenochrom si dokonce můžete koupit, ale vyhodit peníze můžete i jinak.
Letos v červenci se na konspiračním webu CZ24 objevila zpráva, že ruský vůdce Vladimir Putin vytvořil speciální oddíl, který pověřil pátráním po adrenochromových továrnách. A nepřekvapí, že je tu Ukrajina vyobrazovaná jako „nekonečný zdroj lidských orgánů, kde obchod s dětmi bují jako nikde jinde na světě“.
Démonizace Ukrajiny a postavení Putina do role hrdiny už asi nepřekvapí. Je to další dílek do vyobrazování Západu jako něčeho pokleslého, temného a prolezlého nekalostmi, zatímco Rusko je prezentováno jako ochránce tradičních hodnot a bojovník proti těmto údajným zvrácenostem. I taková věc se dá použít jako ruská propaganda.
Shrnutí dnešního dílu:
Adrenochrom je podle konspirační teorie látka, kterou prý západní elity používají k udržení mladistvé vitality, a že je získáván z těl mučených dětí. Nic takového se ale neděje a tato teorie nemá žádný vědecký základ. Rozšířila se během pandemie covidu, ale její popularitu pomáhají udržovat další články a nové teorie. I když působí bizarně, tak i v Česku existují skupiny lidí, které jim věří a šíří hlavně po facebooku.
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
24. díl: Ukrajinský Braník a vakcíny s rtutí
23. díl: Anonymní výhrůžky na českých školách
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: