Článek
Pojem „Aspen“ v posledních letech leze na povrch okolo voleb a velmi často se s tímto pojmem setkáte v diskuzích na sociálních sítích. Skoro jako kdyby byla Aspen nějaká utajovaná organizace složená z elit ukrývajících se v tajném luxusním bunkru poblíž světoznámého lyžařského střediska ve Spojených státech.
Například hnutí SPD se už před čtyřmi lety vyzbrojilo článkem, ve kterém před Aspen Institutem varuje a ještě víc tak přiložilo pod kotel konspiračním teoriím. U článku je podepsaný sám Tomio Okamura.
Desítky článků a řetězových mailů označují Aspen Institut za „nelidskou mafii“, „výtah k moci“ nebo „pátou kolonu“.
Vše je údajně napojeno na tzv. deep state, americkou CIA a financováno nejrůznějšími západními nadacemi spojenými s globalisty. Má jít o důkaz, proč parlament údajně hlasuje proti národním zájmům. Svou troškou do mlýna přispívá celá řada pofidérních aktivistů, včetně lidí z Aeronetu či policií hledaného Pavla Zítka. Na něj si ale detailně posvítíme někdy příště.
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
31. díl: Teorie ploché Země
V předchozím odstavci padlo slovo „deep state“. Ptáte se, co to je? Má jít o tajné sítě moci, které za oponou ovládají politické vedení státu. Tajné loutkovodiče, kteří prý rozhodují o tom, jak se bude v Česku žít, vládnout a hlasovat o chystaných zákonech. Žádný důkaz pro tahle propojení neexistuje.
Ale aby se bludy šířily dál, důkazů netřeba. Šiřitelům těchto teorií bohatě stačí právě ono údajné napojení Aspen institutu na českou vládu a výsledkem má být třeba podpora Ukrajiny a další kroky ohlížející se spíš na Západ než do Ruska.
Jak je to doopravdy
Jestli čekáte nějakou super převratnou a šokující pravdu, pak budete zklamaní. Organizace Aspen Institute vznikla v USA v roce 1949, kdy ji založil chicagský podnikatel Walter Paepcke. Vznikla v poválečném období jako alternativa k tomu, aby se lidi z různých názorových stran místo bojů mezi sebou naučili spolu bavit, vzájemně si porozumět, vést otevřený dialog a vzdělávat se.
Aspen Institute proto propojuje významné hlavy byznysu, politiky, vědy, kultury, neziskového sektoru i sportu a vede přednášky, debaty a workshopy o aktuálních společenských a politických tématech.
Z velké části je financován americkými nadacemi nebo firmami. Tím se ale netají a spolu s výročními zprávami každý rok zveřejňuje i své dárce. Z loni zveřejněného seznamu vyplývá, že mezi významnými přispěvateli byla třeba nadace Billa Gatese, spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina či společnost Amazon. Odtud to napojení na elity, které se v konspirátorských kruzích automaticky označuje jako podezřelé.
Středoevropská pobočka v Praze
Proč ale Aspen tolik dráždí některé Čechy? V červenci roku 2012 zahájila v Praze provoz i středoevropská pobočka Aspen Institutu, jejíž vznik finančně podpořil miliardář Zdeněk Bakala. V zatím poslední výroční zprávě za rok 2022 jsou rovněž uvedeny firmy, které středoevropskou pobočku finančně podpořily. Americkou pobočku v nich nenajdete.
Od jeho vzniku se mezi účastníky přednášek, konferencí a dalších akcí vystřídala celá řada významných osobností. Madeleine Albrightová, Andrej Babiš, Lenka Bradáčová, Jan Farský, Petr Fiala, Karel Havlíček, Zdeněk Hřib, Věra Jourová, Tomáš Pojar, Petr Pavel, Tomáš Prouza, Magda Vašáryová a mnoho dalších.
Šíří se jako mor a můžete skončit i bez peněz. Posvítili jsme si na falešná videa
Na stránkách středoevropské pobočky se dočtete, že nezisková organizace slouží jako „nestranická a neideologická platforma, která zprostředkovává mezioborovou a regionální spolupráci. Za účasti expertů z politiky, byznysu a veřejných institucí, ale také osobností z oblasti umění, sportu či vědy pořádáme veřejné konference, semináře, workshopy či odborné diskuse“.
Mezi její kritiky patří v poslední době třeba europoslanec ODS Jan Zahradil, který v roce 2014 až 2017 zasedal ve správní radě středoevropského Aspen Institutu. Podle něj organizace postupně začala prosazovat politiku amerických liberálů a „ztratila tím nadstranickost a přesah svého slavného amerického vzoru“, což mimo jiné uvedl pro Echo24, kde ale na druhou stranu připustil, že organizace pořádá i zajímavé nepolitické akce například ohledně digitalizace či dezinformací.
Podstatné je, že konstruktivní kritika a různé názory jsou v pořádku. Zároveň není třeba z Aspen Institutu dělat jakýsi tajný spolek elit, který na dálku rozhoduje o našich osudech. Ostatně sami se můžete přesvědčit, že například členové představenstva středoevropské pobočky se nijak neskrývají. Jejich kompletní seznam najdete na oficiálních stránkách organizace.
Až vám tedy někdo bude tvrdit, že dotyčný je „absolventem Aspenu“, můžete čerpat argumenty z dnešního Řetězáku, na který se podívejte na videu. Najdete nás také v podcastových aplikacích.
Využita byla databáze řetězových e-mailů Eldariel, můžete do ní sami nahlédnout na webu Českých elfů.
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: