Hlavní obsah

Máme vaše erotické video a špinavé scény! Podívejte se, jak to podvodníci zkouší

Máme vaše záznamy. Masturbujete a dosahujete orgasmu. Bude to pro vás katastrofa. Nebojte se, tohle nejsou naše slova a žádné vaše záznamy nemáme. Přesto jsou vám tyhle věty možná povědomé, protože jsou součástí podvodného e-mailu, který se nedávno objevil i v naší schránce. Má za cíl člověka vystrašit a vyluxovat mu peněženku. Přitom co se týče propracovanosti, řadí se spíš mezi ty primitivní. Na zoubek těmto mailům jsme se podívali v novém dílu Řetězáku.

Řetězák: Podvodné e-maily a sextortion (45. díl)Video: Novinky

Článek

V tomto konkrétním případě se naplno potvrzuje, že čeština je složitý a záludný jazyk. Text mailu je vytvořen s velkou pravděpodobností za pomoci překladače, protože se nám ve schránce objevila i anglická mutace této zprávy. A je to znát. Zatímco na vás po otevření mailu čeká zdvořilé „dobrý den“, už v následující větě přecházíme na „tykačku“. V dalších odstavcích se jazyková nedokonalost projevuje opakovaně.

Byl jsem schopen nahrát některé z vašich špinavých scén a namontovat některá videa.
část textu z podvodného e-mailu z 9. dubna 2025

Cílem mailu samozřejmě není jen tak někoho postrašit. Ačkoliv zprávy chodí v různých mutacích, jedno mají společné. Určitá částka v českých korunách nebo eurech a instrukce pro platbu v bitcoinech. V našem případě jsme měli zaplatit 24 tisíc korun v bitcoinech. Jakmile prý zaplatíme, veškeré záznamy budou odstraněny a zase můžeme v klidu žít počestný život bez nemravných vroubků.

Podobné maily by vás měly nechat klidnými a rozhodně byste nikomu neměli posílat žádné peníze. Jde totiž o klasickou metodu kyberútoku, kdy z neurčité mailové adresy přijde zpráva o úniku dat a choulostivých záběrech. Taková technika má i svoje anglické označení - sextortion.

Foto: Novinky

Část z textu e-mailu zachyceného 9. dubna 2025

Vyděrači ale v drtivé většině případů žádné informace nemají, což nám potvrdil i Michal Salát, ředitel výzkumu hrozeb ve společnosti Gen Digital. S nástupem umělé inteligence a různých jazykových modelů je ale čím dál tím snazší vygenerovat zprávu, která bude poměrně uvěřitelná. Koneckonců v dnešním díle Řetězáku se můžete podívat, kolik času zabere vytvoření jednoduché zprávy pomocí jazykového modelu ChatGPT. Jde o sekundy.

Foto: Novinky

Je poznat, že čeština není dokonalá.

Kyberútoky bohužel mohou být i důmyslnější. Podvodníci se skutečně mohou chvástat vašimi osobními údaji, které získali v rámci úniku dat. Může jít třeba o vaše jméno, hesla a adresy i fotky, které sdílíte na sociálních sítích. Ani to by vás ale v žádném případě nemělo přesvědčit o jakémkoliv převádění bitcoinů na cizí účty. „Dá se říct, že podvodníci to často prostě jen zkouší a čekají, kdo se chytí,“ říká Salát.

O příbězích, kdy lidé naletí internetovým podvodníkům, na Novinkách píšeme opravdu často. I tak se ale stále objevují nové případy, kdy oběti přichází o své těžce vydělané úspory.

K těm novějším trendům patří falešné profily na seznamkách, které Češi milují. Podle statistik společnosti GEN Digital použilo nějakou seznamovací aplikaci 53 procent Čechů.

Nebezpečí pro seniory

Síť až stovek seznamovacích stránek provozuje i švýcarská firma Date4friend. Mnoho z nich vypadá „jako přes kopírák“. Jednoduchá grafika, úvodní fotky podobné, jen názvy různé.

Cílí na osamělé seniory, kteří se touží s někým seznámit. Vůbec přitom netuší, že se zavazují k dlouhodobému placenému členství. Později lidem začnou e-mailem chodit upomínky a výzvy k zaplacení, či dokonce výhrůžky exekucí.

Foto: Novinky

Pozor na to, kde se registrujete.

Právě na seznamkách ale často číhají podvodníci. To potvrzuje i fakt, že téměř polovina současných uživatelů seznamek se setkala s podezřelými profily nebo zprávami přinejmenším na týdenní bázi.

Na závěr tedy ještě jednou připomínáme. Důkladně se podívejte na zprávu, o které jsme mluvili na začátku. Zapamatujte si, jak takové maily vypadají, a až podobný ve schránce objevíte vy nebo váš blízký, zachovejte chladnou hlavu. Nejlepší je na podobné zprávy nereagovat a rovnou je smazat.

Více podrobností najdete v aktuálním dílu Řetězáku.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Anežka v dubnu 2025 vystřídala před kamerou Tonyho Havlíka, který se bude věnovat vlastním projektům, a tým Řetězáku mu v nich přeje hodně úspěchů.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Související články

Výběr článků

Načítám