Článek
George Soros se narodil v roce 1930 v Budapešti v židovské rodině. Po válce, v roce 1947, se mu podařilo emigrovat do Anglie, kde pracoval na různých pozicích, třeba na železnici nebo jako číšník, než se dostal na London School of Economics. Právě v této době ho ovlivnilo dílo rakouského filozofa Karla Poppera a jeho myšlenky o otevřené společnosti.
Začal pracovat v investiční bance v Londýně a později se přestěhoval do Spojených států, kde pokračoval v kariéře na Wall Street. Tam působil jako analytik, stal se uznávaným makléřem a v roce 1969 založil investiční Quantum Fund, který z něj díky chytrým strategiím udělal miliardáře.
Říkají mu elixír věčného mládí z mučených dětí. Adrenochrom je oblíbeným tématem konspirátorů
Začal vznikat kult o Sorosovi jako neomylném investorovi, kterému se daří dobře načasované predikce přetvořit na miliony. Ještě v 80. letech se Soros rozhodl upnout své síly do filantropie. K ní měl prý sklony už od malička. „Od dětství jsem měl dost silné mesiášské fantazie a cítil jsem, že je musím ovládat, jinak by mě mohly dostat do problémů,“ napsal ve své knize.
Proč je kontroverzní?
Jeho nadace Open Society Foundations působí ve více než 120 zemích světa a od roku 1984 rozdala přes 32 miliard dolarů. Po rozpadu Sovětského svazu investoval miliardy dolarů do podpory vzdělávání a občanské společnosti v postkomunistických zemích. V Česku prostřednictvím Romského vzdělávacího fondu dává peníze na stipendia romským studentům a v minulosti finančně podpořil Nadaci Charty 77 ve Stockholmu.
Kritici ale tvrdí, že se tímto snaží zakrýt svoji kdysi agresivní strategii investování. On sám to odmítl. „Nedělám svou filantropickou práci z jakéhokoli druhu viny nebo z jakékoli potřeby vytvářet dobré vztahy s veřejností. Dělám to, protože si to můžu dovolit a věřím v to,“ řekl.
V posledních letech zasahuje i do politiky. V roce 2003 založil think-tank Center of American Progress a byl kritikem prezidenta George Bushe. Finančně podporoval organizace, které se snažily zabránit jeho znovuzvolení v roce 2004. O čtyři roky později finančními prostředky podpořil kampaň Baracka Obamy.
Napojení na politický svět je u nevolených miliardářů vždycky kontroverzní – stačí se podívat do současné Ameriky, kde se přízní a pomocí zvolenému Donaldu Trumpovi netají aktuálně nejbohatší člověk světa Elon Musk. Ten Sorose přirovnal k židovskému „superpadouchovi“, který nenávidí svět, protože se snaží změnit demografické složení Evropy.
Kritika se rozšířila i do Evropy, kde Soros podporoval setrvání Velké Británie v EU a jeho nadace Open Society Foundations financovala kampaně a organizace, které se snažily zabránit brexitu. Tato podpora vyvolala ostrou kritiku od zastánců brexitu, kteří ho obviňovali z vměšování do britské politiky.
Konspirace
Soros má být podle konspiračních teorií „loutkář“, který tajně ovládá světové události a je napojen na deep state. Ten jsme probrali v jednom z minulých dílů Řetězáku. Často je označován za symbol globalismu. Podpora otevřených hranic, mezinárodních institucí, jako je OSN nebo EU, a klimatických iniciativ je interpretována jako snaha o oslabení národních států a vytvoření centralizované globální vlády.
Před pěti lety, po protivládních demonstracích proti tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi, ale i proti vládě na Slovensku a v Maďarsku, si každý pátý Čech nad 55 let myslel, že je financuje právě George Soros. Na dezinformačním webu Aeronet v roce 2018 zase psali, že filantrop stál za podporou protikandidátů Miloše Zemana.
Když si k tomuto připojíme fakt, že se Soros v posledních letech opakovaně vyjadřoval kriticky k ruskému režimu, zejména k politice a vlivu Vladimira Putina, dostává přirozeně negativní ohlasy i od ruské propagandistické mašiny.
Miliardář měl podle konspirátorů stát také za masovou migrací, covidem-19, agendou globálního oteplování, financováním ANTIFY nebo manipulací voleb po celém světě. Všechny tyto informace spojuje jedna věc: Nepředkládají příliš důvěryhodných důkazů.
Sorosova postava se stala symbolem společenské polarizace. Ta vedla i k násilným činům - v roce 2018 mu jeden z odpůrců poslal podomácku vyrobenou bombu a konspirační teorie o něm inspirovaly střelce, který zavraždil 11 lidí v synagoze v americkém Pittsburghu. Střelec věřil, že Soros plánuje „genocidu bílých“ a že je součástí plánu nahrazování bělochů přistěhovalci.
Je legitimní diskutovat o roli velkého soukromého kapitálu v demokratické politice i kritizovat konkrétní Sorosovy aktivity. Zároveň je ale důležité nepodléhat konspiračním teoriím a antisemitským stereotypům, které se kolem jeho osoby vytvořily.
Na celý díl se podívejte na videu, poslouchat můžete i v přehrávači a v podcastových aplikacích.
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
31. díl: Teorie ploché Země
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: