Článek
Přestože žijeme v době sociálních sítí, řetězové e-maily si stále nacházejí své příjemce a plní schránky uživatelů i dnes.
„Část lidí nezastihnete na sociálních sítích, část lidí se vyhýbá i klasickým informačním zdrojům, takže dosáhnout na ně vyžaduje větší vynalézavost. Právě e-mail je jednou z těch cest, protože mailovou adresu, už jen z pracovních důvodů, má kdekdo,“ vysvětluje spoluautor výzkumu.
Pro řadu lidí se jeví právě mail jako důvěryhodnější zdroj informací. „Do jisté míry to může působit demokratizačně, protože šiřitelem sdělení může být téměř kdokoliv. Na druhou stranu zde neexistuje žádná kontrola. Nikdo se k tomu nemůže přihlásit nebo říct, jestli to sdělení je pravdivé, nebo nějakým způsobem problematické,“ nastiňuje Cuker rizika.
Všichni jsou mrtví, Dave! Článek o očkovací apokalypse dezinformátoři radši sami smazali
Co se týká obsahu řetězových mailů, kromě vtipů si lidé přeposílají třeba tipy na zdravý životní styl. Hojně se ale objevují i politická témata. „Zhruba dva z pěti recipientů řetězových e-mailů říkají, že jde o sdělení kritizující vládu Petra Fialy. Necelých 30 procent pak uvádí, že jde o kritiku prezidenta Petra Pavla,“ konstatuje.
Kritika na politickém poli v řetězových mailech se dále týká Evropské unie, situace na Ukrajině, vlády jejího prezidenta Zelenského a v neposlední řadě i témat souvisejících s klimatickou změnou. To se koneckonců odrazilo i v našich dílech Řetězáku, které se všemu výše zmíněnému věnovaly.
Podívejte se na nejnovější díly Řetězáku:
31. díl: Teorie ploché Země
Podle výsledků studie dostává téměř třetina Čechů alespoň jednou týdně řetězový mail. Pokud se jedná o informace právě o politice, pouze 12 procent z nich tyto e-maily přeposílá dál, v konečném důsledku jde tak o 3 procenta populace starší 15 let, která přispívají v tomto řetězci šíření.
„Když zprávu uživatel přepošle, znamená to, že se do jisté míry identifikuje se sdělením, které je zde obsažené. Jestliže je člověk takto proaktivní, už překonává nějaké zábrany. Zkrátka se snaží šířit svůj světonázor, trošku se tím lidé uzamykají ve své informační bublině,“ objasňuje Cuker.
Anketa
Největší úskalí řetězových mailů tkví v jejich skrytosti. „Není na ně moc dobře vidět. Pokud se o to nezajímáte a nedostanete se na seznam příjemců, tak se k vám nedostanou a vy nemáte žádný způsob, jak zjistit, že nějaká informace koluje,“ vysvětluje Cuker na závěr.
„Dezinformace jsou hrozba v dnešní společnosti. V dnešní době co nemá citaci nebo zdroj, není důvěryhodné,“ odpovídá na jednu z anketních otázek devatenáctiletý mladík.
I z naší ankety vyplývá, že s řetězovými maily mají zkušenost jak starší, tak i mladší generace. A přestože každá k nim přistupuje jinak, zůstávají významným nástrojem šíření informací – ať už pravdivých, či nikoli. Je proto důležité zachovat si kritické myšlení a ověřovat si zdroje.
Na celý díl, spolu s odpověďmi na naše anketní otázky, se můžete podívat v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.
Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty: