Hlavní obsah

Drbů a lží o EU je pořád požehnaně. Místo tuzemáku teď frčí nesmysl o zákazu starých aut

Minulý víkend proběhly volby do Evropského parlamentu a ve veřejném prostoru se v souvislosti s nimi objevovala celá řada informací. Jak už to tak bývá, ne všechny byly založeny na pravdě, a dokonce i v předvolebních kampaních zazněly prachsprosté lži. V novém díle pořadu Řetězák jsme si na některé z nich posvítili.

Řetězák: Jak je to s některými údajnými příkazy od EU? (9. díl)Video: Novinky

Článek

Tak schválně, kdo si pamatuje ono slavné „chtějí nám zakázat rum“? I když tahle fráze svého času spustila vlnu hrdého odporu, ani dnes vám nic nebrání koupit si rum v podstatě na každém rohu. Z názvu tuzemáku sice zmizelo slovo rum, ale to je spíš proto, že rumem tenhle nápoj nikdy nebyl. O rumu však dnešní díl Řetězáku není. Jsou tu totiž mnohem důležitější a nebezpečnější hoaxy, které se vesele šíří po internetu.

Tak schválně, kdo si všiml v předvolební kampani hnutí ANO sloganu „brouci místo masa“? Tak dlouho chodíte s hoaxem na plakáty, až nakonec po volbách řeknete, že to byla nadsázka. Ano, přesně to udělala zvolená europoslankyně Klára Dostálová v rozhovoru pro server Aktuálně.

O tom, že Evropská unie nikomu nenařizuje, aby se vzdal hovězího ve prospěch cvrčků, už jsme natočili samostatný díl. Podívejte se na něho zde.

Činil se i stranický kolega Dostálové a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Právě jeho slova o údajně nucené renovaci starých domů se totiž dostala do příloh tisícovek řetězových mailů a hojně se šířila v nejrůznějších skupinách na sociálních sítích.

Evropský parlament sice schválil v březnu letošního roku směrnici, že by do roku 2050 měly být domy v členských zemích EU včetně Česka bezemisní, k čemuž by kromě jiného mělo dojít zateplením budov. Zároveň k tomu ale nikdo nikoho nebude nutit. Ani vaši babičku, dědečka nebo strejdu.

Dokládá to třeba hned první věta prvního článku směrnice o energetické náročnosti budov. „Směrnice podporuje snižování energetické náročnosti budov (…) za účelem dosažení fondu budov s nulovými emisemi do roku 2050 a s ohledem na vnější klimatické podmínky, místní podmínky, požadavky na kvalitu vnitřního prostředí a efektivnost nákladů.“

Co to znamená? Jak popsal server iDnes, záležet bude hlavně na tom, jak Česko během následujících dvou let překlopí směrnici do zákonů. Každý stát si k tomu volí vlastní cestu a je nepravděpodobné, že by budova musela mít zcela nulové emise. Směrnice navíc nediktuje nic takového, že by státy měly nutit své občany k rekonstrukci bydlení na bezemisní. A stát bude muset připravit různé dotační nebo poradenské programy, aby to vůbec bylo možné. Jestli si ale myslíte, že Babiš ve svém videu všechno takhle po pravdě vysvětlil, tak se pletete.

Strašení hmyzem. Podívali jsme se na jeden z nejrozšířenějších řetězáků současnosti

Řetězák

Nesmysly o zákazu aut

Nikdo netvrdí, že je Evropská unie bezchybná a dokonalá, a rozhodně není cílem Řetězáku o tom kohokoli přesvědčovat. Na vyložené nesmysly, které se v souvislosti s kritikou sedmadvacítky šíří, je ale potřeba upozorňovat.

Jeden příklad za všechny. Na sociálních sítích se šířil příspěvek, který hlásá, že EU má prý ukončit životnost automobilů starších 15 let. Půjde na to prý oklikou, citujeme: „auta vám nezakážou, jen vám zakážou je opravit, neprojdou technickou a pak je prohlásí za neopravitelné a budete je muset sešrotovat“.

Příspěvek se šířil dokonce v několika jazykových mutacích, to ale nic nemění na tom, že je to nesmysl. Hoax vychází zřejmě z doposud neschváleného návrhu revize nařízení o požadavcích na oběhové hospodářství. To se vztahuje na konstrukci vozidel a nakládání s vozidly s ukončenou životností, jak vysvětluje mimo jiné Ladka Mortkowitz zastupující agenturu AFP.

Cílem návrhu je „zlepšit nakládání s vozidly s ukončenou životností zvýšením množství a kvality opětovně použitých, repasovaných a recyklovaných materiálů, aby se snížily dopady na životní prostředí“. Návrh naopak podporuje opravy opravitelného.

Teprve v momentě, kdybyste měli za barákem rozbitý, nepojízdný a neopravitelný vrak, museli byste ho poslat na sešrotování a nenechat ho zrezivět někde v přírodě, kde by z něj mohly unikat toxické látky. Žádná hranice stáří automobilů přitom není stanovena.

Shrnutí dnešního dílu:

  • Tuzemák nikdy nebyl a nikdy nebude rum (skutečný rum je vyráběn z cukrové třtiny)
  • Jeden z předvolebních sloganů hnutí ANO „brouky místo masa“ je nesmysl, Klára Dostálová jej označila po volbách za „nadsázku“
  • Vyvrácení informace o povinném přimíchávání hmyzu do potravin jsme se věnovali ve čtvrtém díle Řetězáku
  • Směrnice o energetické náročnosti budov jasně říká, že záleží na místních podmínkách a stát bude muset připravit dotační a poradenské programy
  • Informace o ukončení životnosti aut starších 15 let není pravdivá

Využita byla databáze řetězových e-mailů Eldariel, můžete do ní sami nahlédnout na webu Českých elfů.

Moderátor Tony Havlík (segment) věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám