Hlavní obsah

Češi postavili na Ukrajině zdravotnické zařízení. Dezinformátoři okamžitě zaútočili

Na začátku března vyrazil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín do ukrajinské obce Pryvilne na ostřelovaném jihu Dnipropetrovské oblasti. Vznikla tam reportáž o stavbě modulárního zdravotnického střediska, které postavila česká firma. Součástí reportáže byly i fotografie a právě jedna z nich se stala v minulých týdnech nástrojem dezinformátorů. Ti Dorazínovu fotku na svých kanálech začali šířit s tím, že jde o „provizorní ubytovací zařízení“. Je tady nový díl pořadu Řetězák.

Řetězák: Ubytování za všechny prachyVideo: Novinky

Článek

Na Dorazínově fotografii je dílo jesenické firmy Promstal, která modulární zdravotnické středisko postavila. To dosud v oblasti chybělo. Obec Pryvilne není přímo ostřelovaná, leží ale v takzvané „zóně potenciálních bojových událostí“. Stavba přímo na místě trvala asi měsíc. Kromě místních obyvatel může sloužit pro vojáky zraněné na nedaleké frontě.

A jak to vypadá vevnitř? Kromě malé laboratoře pro odběry krve je v buňkách i malý operační sál se dvěma lůžky. Co je také důležité říct, tak firma Promstal byla vybrána na základě výběrového řízení a financování projektu zajistila česká vláda v rámci speciálního programu (celý název programu je Humanitární, stabilizační, rekonstrukční a ekonomické pomoci Ukrajině na období 2023–2025).

Celkové náklady ve výši 10 milionů korun zahrnují kromě dodávky modulů veškeré zdravotnické vybavení, zařízení pro filtraci vody, logistiku nebo vyřízení stavebního povolení.

Byla to kompletní dodávka na klíč včetně dodávky zdravotnického zařízení.
Pavel Stibor, CEO Promstal

Fotka Martina Dorazína z reportáže pro Český rozhlas začala během pár dní kolovat po sociálních sítích s naprosto jiným kontextem. Bez uvedení zdroje ji sdílel Aleš Svoboda, který na svých sociálních sítích šíří nejrůznější fámy dlouhodobě. A jeho příspěvek z 8. března je solidní jízda plná lží a nesmyslů. Přesto jeho příspěvek sdílely další více než čtyři tisíce účtů.

Foto: Facebook Aleše Svobody

Příspěvek Aleše Svobody z 8. března 2025

Svoboda zcela ignoruje, že jde o zdravotnické středisko, které označuje ve svém příspěvku z 8. března za „provizorní ubytování někde na Donbase“, odhaduje, že buňky stojí tak 500 tisíc a peníze na stavbu prý poskytly české neziskovky. O tom, kolik stojí vybavení zdravotnického střediska a jeho doprava na Ukrajinu, pochopitelně mlčí.

V příspěvku pak Svoboda poukazuje na fakt, že stavbu provedla firma z Jesenicka, kde podle něj po loňských povodních čekají desítky rodin na jakoukoliv pomoc. To mluví o těch povodních, které ještě vloni dezinformační scéna zpochybňovala?

Ministerstvo životního prostředí mimochodem na pomoc obcím a jejich obyvatelům zasaženým povodněmi vyčlenilo v říjnu loňského roku tři miliardy korun a žádosti o podporu mohly obce podávat až do konce března 2025.

Ve zbytku už jde o naprosto klasické plivání po všem, co je ukrajinské. Zpochybňuje válku, poukazuje na ukrajinské uprchlíky, kteří se prý natáčí na dovolené v Karibiku, a nakonec šermuje miliardami, které jdou z České republiky. Na konci příspěvku se ukazuje, že jde v podstatě o pozvánku na akci svolanou na Václavské náměstí.

Nehorázný nesmysl

V rámci přípravy dnešního dílu Novinky oslovily jak zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína, tak jednatele firmy Promstal Pavla Stibora.

„Je to nehorázný nesmysl. Autor textu si nedal práci ani dohledat informace. Nejde o ubytovnu, ale levné zdravotnické zařízení pro přífrontové venkovské oblasti… nejde o Donbas, ale o Dnipropetrovskou oblast a nejbližší zdravotnické zařízení je v neustále ostřelovaném Nikopolu,“ napsal Novinkám Dorazín.

Foto: Facebook Aleše Svobody

Jeden z komentářů pod příspěvkem Aleše Svobody

Ačkoliv je příspěvek snůška lží, v komentářích se Svobodovi nezřídka dostává souhlasného pochlebování. Fotku s popisem sdílelo přes čtyři tisíce dalších účtů, v dalších dezinformačních kanálech se objevila i na telegramu.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Anežka v dubnu 2025 vystřídala před kamerou Tonyho Havlíka, který se bude věnovat vlastním projektům a tým Řetězáku mu v nich přeje hodně úspěchů.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám