Hlavní obsah

Situace na Slovensku je vážná. Opozice by měla přidat, míní aktivista Mach

Hrozí na Slovensku fašismus? A má současná opozice aktuálně sílu k případnému převzetí vlády? O tamní politické situaci i budoucím směřování mluvil v rámci pořadu PoliTalk aktivista a zakladatel iniciativy Mladí proti fašismu, Marek Mach.

PoliTalk: Marek Mach Video: Novinky

Článek

Když začnu s názvem vaší iniciativy Mladí proti fašismu, hrozí na Slovensku fašismus?

To je velmi dobrá otázka. Dovolím si tvrdit, že situace na Slovensku je velmi vážná. Nenazýval bych to přímo fašismem, pokud se bavíme o potlačování určité svobody nebo hovoříme o ničení základních pilířů demokracie, tak si dovolím tvrdit, že tato obava reálně existuje.

Vidíte hrozbu u Roberta Fica a strany Směr v aktuální politické situaci? Sledujeme možná poněkud razantní změny na Slovensku, mě zajímá, jestli se s pojmem fašismus příliš lehkovážně nešermuje, protože přece jenom Robert Fico byl zvolen v demokratických volbách.

Úplně s vámi souhlasím, až na jednu věc. Já bych fakt, že byl Robert Fico zvolený v demokratických volbách, nepoužíval jako argument proti fašismu. Koneckonců i Adolf Hitler byl zvolený ve volbách. Navzdory tomu si nemyslím, že by Robert Fico vedl zemi k fašismu. Já si též myslím, že je potřebné velmi opatrně zacházet s tímto pojmem. Fašismem bych to tedy nenazval.

Ve slovenské koalici to skřípe. Fico hrozí partnerům změnami ve vládě

Evropa

Podle mě jde o rozkládání demokracie. Když se podíváme na to, co reálně dělají – rozkládají jednu instituci za druhou. Za poslední rok a půl vlády zničili násobně víc věcí, než vytvořili. Dokonce i v případech, kdy něco vytvořili, se můžeme bavit o tom, zda to bylo úmyslná pomoc Slovensku, anebo jejich kamarádům.

Napadá mě otázka, jestli to, co Robert Fico a jeho vláda dělají, není to, co většina slovenské společnosti jednoduše chce?

S pojmem většina je v tomto případě potřeba zacházet velmi opatrně, protože reálně na základě průzkumu podpora vládní koalice klesá. Mají aktuálně většinu v parlamentu, i když o tom by se dalo vzhledem k aktuální koaliční krizi polemizovat. Je fakt, že vyhráli demokratické parlamentní volby a sestavili demokratickou vládu. Když se podíváme, jakým způsobem řeší problémy lidí, tak si dovolím tvrdit, že dnešní realita je doslova opakem toho, co slibovali lidem před volbami.

Viděl jsem na vašich sociálních sítích, že jste vystupoval na jedné z demonstrací. Co je podle vás cílem těchto shromáždění?

Jasně dané cíle už mají přímo od organizátorů. Jedním z těch nejdůležitějších je, aby se Robert Fico vzdal svého premiérského postu. Z toho důvodu, co dělá, například jeho střetnutí s Vladimirem Putinem. Demonstrace mají ale i společenský význam. Tyto protesty jednoznačně pomáhají vytvářet tlak na vládu.

Polovina Slováků nesouhlasí s cestou premiéra Roberta Fica do Moskvy

Evropa

Dnešní vláda měla jen velmi křehkou většinu v parlamentu, přičemž několik poslanců se vyčlenilo a aktuálně s nimi musí diskutovat, aby si většinu dokázala zabezpečit i do budoucnosti.

Já si nemyslím, že by se Robert Fico dnes premiérského křesla vzdal z vlastního, dobrovolného rozhodnutí. Myslím si, že má před protesty respekt.

Když byly masové demonstrace po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, tak Robert Fico odstoupil. Jaká je situace dnes? Je Robert Fico silnější ve své pozici a protesty nemají takovou sílu?

Teď to je sedm let od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Já si nemyslím, že by se Robert Fico dnes premiérského křesla vzdal z vlastního, dobrovolného rozhodnutí. Myslím si, že má před protesty respekt. On je velmi dobrým politickým stratégem. Pokud pozorujeme jeho kroky v souvislosti s demonstracemi, tak on se jich otevřeně bojí. Proč by jinak otevíral téma převratu? Proč by měl potřebu zavádět nové zákony, které budou protesty omezovat? Proč by vykládal různé věci na adresu protestujících? On má zkrátka před nimi respekt.

Naše země nepatří Ficovi ani Putinovi. Slováci opět vyšli do ulic

Evropa

Myslím, že premiérského postu se dobrovolně nevzdá. Premiérem může být, jen pokud bude mít v parlamentu 76 poslanců. A směšná realita aktuálně, v čase nahrávání rozhovoru (ve čtvrtek 20. února, pozn.red.), je taková, že nemá.

Má současná opozice reálnou sílu, kapacitu nebo kompetenci případně převzít vládu na Slovensku?

V první řadě by musely přijít předčasné volby. Co se týká politické strategie opozice, já osobně patřím ke kritikům toho, co současná opozice dělá, protože si myslím, že její práce není dostatečná. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že pokud by došlo na předčasné parlamentní volby a  vlády by se ujala aktuální opozice, tak situace bude neporovnatelně lepší v porovnání s tím, co tu máme dnes.

Jak vy, jako mladý, vzdělaný, prozápadní člověk, se snažíte neztratit naději v to, že Slovensko zůstane demokratickou prozápadní zemí? V čem vidíte naději, jak se snažíte si ji udržet?

Naději vidím v lidech, kteří jsou na náměstích. To je obrovská síla. Když přijedu do Bratislavy, kde je se mnou 40 tisíc lidí, kteří mají na aktuální situaci stejný pohled jako já. To dodá člověku energii, že se Slovenskem to není ztracené, o tom jsem přesvědčený. Já mám Slovensko upřímně rád a neumím si představit, že bych měl žít někde jinde, a pokud budu moct, tak udělám všechno pro to, aby Slovensko bylo tou nejlepší zemí pro nás všechny.

Celý rozhovor si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Politické rozhovory o tématech, která hýbou společenským děním. Moderují Eva Mikulecká a Michael Rozsypal.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcasts či na platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám