Hlavní obsah

Nový Fiala: Zdá se mi, že lidé o mně chtějí vědět víc

Snažím se lidem ukázat i méně formální stránku své osobnosti, někdy tím překvapuji i svůj tým, říká v podcastu PoliTalk premiér Petr Fiala (ODS). Na svém výroku, že by se Češi mohli v příštích pěti letech dočkat srovnatelných mezd jako Němci, si trvá. Pokládá to za důstojnou vizi pro Českou republiku, které lze dosáhnout pomocí investic.

PoliTalk: Petr Fiala Video: Novinky

Článek

V posledních týdnech ukazujete veřejnosti jinou tvář, než na kterou byla zvyklá. Hovoříte o fotbale, vyhrnujete si rukávy. Je to nová strategie do voleb?

Ne, není to nová strategie. Pozoruji svět, politiku a zdá se mi, že mi lidé chtějí lépe rozumět a vědět o mně víc. Tak ukazuji i tu méně formální stránku osobnosti. Nic víc v tom není. Ani žádný zázračný marketing. Dokonce bych řekl, že některé moje postupy překvapují i můj tým. Mám kolem sebe ale samé schopné lidi, tak se s tím vyrovnávají dobře.

V roce 2021, jste řekl, že by vláda měla jednat rozumněji, nyní o sobě žertujete, že jste superman… To pochází přímo od vás? Není to nic, co by vám marketingový tým poradil?

Ne, určitě ne. To je moje úvaha, jak odlehčit některé typy debat a dát do toho i trošku humoru. Ale já nad tím zas tak nějak úplně závratně nepřemýšlím. Platí, že si myslím, že je potřeba lidem ukazovat víc ze své osoby. A to dělám.

Kritizujete populismus, ale vaše nedávné vystoupení, že bychom mohli mít za pět let mzdy srovnatelné s Německem, jako populismus také působí.

Není to populismus. Je to jediná důstojná vize pro tuto zemi. Těší mě debata, kterou to vyvolalo. Nebavím se teď o tom, jestli za pět nebo za sedm let, to ani není důležité. Nevysvětluji ani každé slovo svého výroku, mám radost z debaty a mám radost, že se tím lidé zabývají. Jsem přesvědčen, že kroky vlády jsou kroky na cestě k tomuto cíli.

Vy si opravdu myslíte, že za čtyři až pět let se můžeme z průměrné mzdy 45 tisíc korun hrubého dostat na německou průměrnou mzdu okolo 4,5 tisíce eur, což je zhruba 110 tisíc korun? Jakými kroky?

Nebudu se pouštět do detailů, o ně nejde. Neřekl jsem „průměrná mzda v České republice nebo průměrná mzda v Německu“. Neříkám, v které části, kde, jaké platy. Nabídl jsem vizi, za kterou stojím. Máme pracovat na tom, aby naši lidé byli stejně odměňováni jako lidé v Rakousku, v Německu, v nejúspěšnějších zemích. Moje vláda pro to dělá hodně.

Jsou to rekordní investice, je to přitahování strategických investorů - to není jen Onsemi (americká firma rozšíří výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm, pozn. red.), jádro - je to celá řada dalších věcí. Třeba flexibilní pracovní trh: změna zaměstnání znamená v průměru o 12 procent platu víc. U nás je pracovní mobilita velmi nízká. Změny ve vzdělávání jsou taky důležité. Prostě si myslím, že máme mít tuto ambici, a jsem rád, že se o ní vede debata.

Ve mzdách v Německu a Česku je propastný rozdíl, který nelze dohnat v příštích pěti letech. Říkají to ekonomové i váš expert ODS Jan Skopeček. Nesnažíte se jen přilákat voliče, napodobit šéfa ANO Andreje Babiše, který se také nerozpakuje slíbit věci, aniž by řekl, jak k nim dojde?

Jediná ambice, která je důstojná České republiky, je tato. Proč by naši lidé měli mít horší životní podmínky, kvalitu života a mzdy než lidé v Německu a Rakousku? Není podstatné, jestli to bude za pět nebo za sedm let, je potřeba tou cestou jít. Můžeme srovnávat mzdy v různých částech Německa a v různých profesích. Někde bychom třeba zjistili, že rozdíl už tak velký není. Ale o to nejde. Jde o to, abychom tuto vizi měli.

Jsem místy i zděšen, když slyším hlasy, že na to nikdy nedosáhneme, že to je utopie a není to možné. Proč by nebylo? Ještě v 60. letech jsme měli lepší ukazatele než Rakousko. Pojďme se bavit o tom, co děláme pomalu, proč to nejde rychleji a kde by se mělo přidat.

Spolu může mít 30 procent, věří Fiala

Domácí

Za tři roky, co jste ve vládě, průměrná mzda vyrostla zhruba o pět tisíc korun. Proč by najednou měla zázračně vyrůst o šedesát tisíc?

Mohl bych velmi jednoduše vysvětlovat, že mzda nemohla růst tak, jak bychom si přáli, vlivem ekonomických, válečných a dalších okolností, ale to není podstatné. Vyšších mezd dosáhneme tak, že vytvoříme podmínky pro zaměstnavatele, aby je mohli vyplácet.

Například zvýšíme flexibilitu pracovního trhu. Máme jednu z nejnižších mobilit pracovní síly v Evropě i OECD. Máme velmi nízký podíl vysokoškoláků, jsme na jednom z posledních míst EU. Potřebujeme přitahovat investory pro výrobky s vysokou přidanou hodnotou a vytvářet podmínky pro naše firmy.

Investicemi do dopravní infrastruktury umožňujeme lidem, aby mohli dojíždět za prací, která je lépe placená. Svět prochází obrovskou změnou, Evropa ztrácí. Musíme v Česku i na evropské úrovni udělat správné kroky, aby naše budoucnost byla dobrá. Nebojme se velkých cílů.

Vláda může tlačit na růst mezd i tím, že sama zvýší platy ve veřejném sektoru. V něm ale porostou příští rok jen o 1400 korun.

To si nemyslím, že je nejlepší cesta. Mzdy ve veřejném sektoru mají korespondovat s růstem v privátním sektoru. Musíme vytvářet podmínky pro to, aby většině lidí, která bere mzdu mimo stát, mohly mzdy růst a pak samozřejmě odpovídajícím způsobem mohou růst mzdy těch, kteří pracují pro stát.

Co přesně může vláda udělat, aby firmy začaly vydělávat a platit vysoké mzdy? Hovoříte o investicích, ale to jsou abstraktní pojmy.

To nejsou abstraktní pojmy. Do investic dáváme příští rok 250 miliard korun, to jsou konkrétní peníze a je to rekord v historii České republiky. Když řeknu, že otevřeme 207 kilometrů nových dálnic a 300 kilometrů začneme stavět, tak to jsou velmi konkrétní věci. Přilákali jsme největší investici v historii Česka, americkou společnost Onsemi.

Jádro, to není jenom dostavba Dukovan, to je třeba taky podpis smlouvy mezi ČEZ a Rolls-Royce, která znamená, že než budeme kupovat malé modulární reaktory, budeme se podílet na jejich výrobě a vývoji. A to všechno vytváří celý řetězec, který produkuje vysokou přidanou hodnotu, kde lidé vyšší mzdy budou mít.

Sliboval jste i špičkové univerzity. V současnosti je Karlova univerzita podle různých žebříčků zhruba jen v první pětistovce. Jak to změnit?

Není to jenom o státu. Musí se přilákat soukromý kapitál, musíme se víc soustředit na excelenci ve výzkumu a vývoji. Vytvářet dobré finanční, institucionální i legislativní podmínky pro ty nejlepší. Ve vědě platí biblické „Kdo má, tomu bude ještě přidáno, a kdo má málo, tomu bude vzato i to málo, co má“.

Je potřeba podporovat špičkové týmy. Důležité je, abychom peníze nerozptýlili na spoustu různých projektů a institucí, které pak nedosáhnou špičkové kvality.

Máme málo vysokoškoláků. Plýtváme s talenty. Řada lidí nedokončí vysokou školu. Od úspěšných zemí se lišíme i tím, že nemáme krátké studijní programy v terciárním vzdělávání, aby lidé, když už chvíli studují, měli kvalifikaci, i když studium nedokončí. To je v zahraničí běžné. Tak bych mohl pokračovat.

Copak si někdo myslí, že tady je nějaká normální opozice a že to je střet mezi levicí a pravicí? Vždyť těmhle lidem nejde vůbec o ČR, těm jde jen o ně, o jejich firmy a o jejich prospěch.

Vaše vize vyprovokovala Andreje Babiše ke zpochybnění vašeho psychického stavu… Proč se vlastně s opozicí nesnažíte domluvit alespoň v některých klíčových věcech? Jdete neustále proti sobě, ať je to vzdělávání, nebo důchodová reforma…

Paní redaktorko, co řeknu, není proti vám, ale proboha, vzpamatujte se! Copak si někdo myslí, že tady je nějaká normální opozice a že to je střet mezi levicí a pravicí? Vždyť těmhle lidem nejde vůbec o Českou republiku, těm jde jen o ně, o jejich firmy a o jejich prospěch. Česká republika je vůbec nezajímá, jinak by se starali, když byli ve vládě o bezpečnost i o občany, starali by se o budoucnost, dělali by reformy, o kterých stejně jako my věděli, že jsou nutné.

Neudělali vůbec nic.

Zkoušel jsem se s ANO domluvit na důchodové reformě, na zahraniční politice, ale copak to jde? Nehrajte na to, že tohle je normální opozice. Není. Jsou to populisté, kterým jde jenom o ně.

Každý den si můžete na sociálních sítích Andreje Babiše a jeho poskoků přečíst Antifialu, osobní útoky. Když někdo nemá argumenty, tak buď uráží, nebo zesměšňuje. Je to výraz vlastní nejistoty. Nic to nesvědčí o mně.

Babiš chce vylíčit Fialu jako neschopného. Může mu to ale paradoxně uškodit, míní experti

Domácí

Andrej Babiš proti vám nestartuje poprvé, jak budete jeho útoky odrážet? Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica jste si v české politice řekli, že by se atmosféra měla zklidnit. Teď už jsme zase zpět.

Jsem spíš ten, kdo se do politiky snaží vnášet klid a racionalitu. Politika není zábavná show, ale respektuji, že je třeba víc ukazovat emoce. Vždycky to budu dělat slušně a v klidu.

Hovořilo by se vám líp třeba s Karlem Havlíčkem, který je jedním z kandidátů na premiéra za hnutí ANO?

Ne, myslím, že to je všechno stejné, někteří jen používají jiné argumenty. Jeden nedá dohromady čtyři věty, které dávají smysl. Druhý je rekordman v počtu slov za minutu, do kterých cpe nějaká čísla.

Říkám i voličům ANO: některé z vás rozčiluju, ale přemýšlejte nad tím, jaká je budoucnost této země a jestli fakt chcete být někde na hranicích Slovenska a Maďarska, nebo patřit napevno k Západu mezi Rakouskem a Německem.

Předvolební průzkumy přisuzují hnutí ANO vítězství. V průzkumu NMS Research ODS předběhlo i hnutí STAN.

Podívejte se na průzkumy z jara 2020. Nakonec jsme volby v roce 2021 vyhráli. Průzkumy opravdu nevyjadřují, jak dopadnou volby.

Trend, že je ANO silné a dokáže integrovat většinu levicových hlasů plus některé hlasy radikálních voličů, v žádném případě nepodceňuji. O to musíme být jako Spolu lepší a přesvědčivější, abychom mohli zopakovat výsledek z roku 2021. Já bych chtěl, abychom měli 30 procent, což by bylo posílení mandátu.

Vaše příští vláda by měla být na stejném půdorysu jako stávající?

To by bylo naprosto optimální.

Takže by posílilo Spolu i Starostové? Bez Pirátů?

Nevím, jaká bude síla Pirátů a jaká bude jejich politika pod novým vedením. Já jsem se s Piráty nijak vnitřně nerozhádal. Jsem připraven k jakékoliv formě spolupráce. Mě mrzí jejich velmi ostrá reakce, ne úplně adekvátní.

Hnutí ANO může mít podle průzkumů koaličních partnerů na výběr víc, do Sněmovny se může dostat vedle SPD i hnutí Stačilo!, Motoristé…

Průzkumy nevyjadřují, jak dopadnou volby. Je zbytečné komentovat koalice. Moje starost je, aby volby vyhrálo Spolu a aby je vyhrálo jasně. Aby Spolu bylo to, kdo bude určovat vývoj. Přál bych si úspěšné hnutí STAN, abychom mohli sestavit koalici a pokračovat. Jak to bude dál, to nevím. Když budeme mít 30 procent a STAN 16 procent, tak je hotovo a sestavíme vládu, to na mandáty vyjde. Ale to si teď fakt hraju, to je legrace. Toto nemyslím vážně úplně celé. Můj úkol je jasný: aby koalice Spolu vyhrála volby.

A když ho nesplníte?

To nevím. Neumím tak přemýšlet, nemám žádné plány B. Mám vždy jenom ten plán, který považuji za nejsprávnější, a ten se snažím uskutečnit.

V ODS se hovoří o dvou jménech: Martin Kuba a Martin Kupka…

Ale já nikam nejdu.

Kuba otevřeně kritizuje poměry v ODS, uspěl s tím v krajských volbách v jižních Čechách. Martin Kupka je zase nazýván korunním princem, který by navázal na vás. Nabízí se, že by jeden z nich mohl ODS vést, pokud volby nevyhrajete.

Až se mi to nepodaří, tak budu přemýšlet, co dál. Takhle neuvažuju. Snažím se dělat svoji práci dobře, abychom byli úspěšní.

Před 20 lety jsem se stal rektorem Masarykovy univerzity. Začali jsme stavět kampus. Všichni říkali, že to je megalomanská stavba, která k ničemu nebude, nedá se postavit. Kampus jsme postavili, dnes se tam jezdí dívat lidi z celého světa.

Když jsem v roce 2013 kandidoval za ODS, zase jsem četl spoustu politologů, že to nejde, že je ODS mrtvá strana. Podařilo se to. Pak jsem říkal vyhrajeme, budu premiér, sestavíme vládu. A zase: „Tomu nevěří ani jeho manželka.“ A je to tak. Proč bych si neměl dávat další velký cíl a proč bych neměl věřit tomu, že uspěji?

I vaši předchůdci premiéři nejdřív uspěli a pak šli na trajektorii dolů.

To máte pravdu. To je součást problému, proč nejsme tam, kde je Rakousko nebo Německo. Tady nic v politice nemá kontinuitu. Pořád se začíná znovu. To chci změnit.

Máte vlastně vůbec v ODS nějakou vnitrostranickou opozici, která by vám řekla: „předsedo, mně se nelíbí, jak to děláte“?

To mám, jsme demokratická strana. Nikdo mně nepodráží nohy, ale v ODS jsou kritické hlasy a debata je otevřená. Poté ale vyjdeme ven a táhneme za jeden provaz, protože voliče nezajímají stranické debaty.

Jsem předseda ODS už skoro 11 let. Někomu už taky musím lézt krkem, to je normální.

Zesílí kritika s tím, jak se přiblíží volby?

Nevím. Byl jsem zvolen v dubnu na kongresu dost přesvědčivou většinou. Všem jsem řekl poctivě, kterým směrem chci vést ODS a co je náš cíl. Jasně že třeba někdo může být teď trochu nervóznější. Blíží se volby, budou se dělat kandidátky…

Jsem předseda ODS už skoro 11 let. Někomu už taky musím lézt krkem, to je normální.

Chcete, aby ODS na kandidátkách Spolu posílila na rozdíl od roku 2021 na úkor lidovců a TOP 09?

To je dobrá otázka. Ale debata, kolik kdo bude mít lidí na kandidátkách, musí vycházet z myšlenky: jak sestavit kandidátku, abychom co nejvíc uspěli? V každém kraji je situace jiná.

V evropských volbách jste byli kritizovaní za to, že nepustíte na kandidátky silné osobnosti, že se lídři báli, že by je mohly přeskákat. Jak to bude příští rok?

Kandidátku máme sestavit tak, aby byla pro lidi atraktivní a aby silné osobnosti byly na prvních místech. Byli bychom divní, kdybychom se báli preferenčních hlasů. Lidé mají možnost vyjádřit názor.

Nebudete bojovat proti kroužkování, abyste nedopadli jako Piráti, když je v roce 2021 vykroužkovali voliči STAN?

Jestli chceme voliče přesvědčit, tak to nemůže být kampaň čtyř subjektů: koalice Spolu a pak zvlášť ODS, KDU a TOP 09. Musí to být kampaň Spolu a musí se v ní najít všechny tři strany. Musíme to nastavit tak, aby všechny strany viděly výhody pro sebe, svou politiku a hodnoty.

Martin Stropnický: V hnutí ANO už nejsem. Z dvou set poslanců jsem byl nejhorší herec

PoliTalk

Budete chtít, aby kandidoval za ODS Martin Kuba?

S lidmi, kteří uspěli nebo jsou populární v regionech, určitě povedu debatu. Ať už budou, nebo nebudou kandidovat, budu je žádat, aby pomohli v kampani.

Stále se spekuluje o tom, že by se část ODS mohla chtít po volbách domluvit s hnutím ANO.

Myslím si, že ten, kdo by s tím měl největší problém, by byli naši voliči. Jejich odpověď by myslím byla jednoznačná. Kdykoliv s kýmkoliv mluvím, tak největší nebezpečí vidí právě v Andreji Babišovi a hnutí ANO. Už v roce 2017 jsme měli dost hlasů, abychom šli do vlády s hnutím ANO, neudělali jsme to.

Hnutí ANO má proti vám nyní nabito kvůli platům politiků. Zákon, který je zvedá s platy soudců a státních zástupců, jste předložili pozdě a nestihne se do konce roku přijmout. Nebyla to chyba? A i strategická - zvyšovat si rok před volbami platy? Jak to obhájíte u voličů?

Nijak. Jestli mě něco opravdu štve, tak je to, že mám rozhodovat o svém platu. To prostě není normální. Nemám moc, jak to hájit. Chci jenom říct, že jsme neměli jinou možnost. Museli jsme upravit platy soudců.

Mohli jste přece vyjmout platy politiků a upravit je zvlášť.

Ale pak se musíme bavit o celém ústavním systému a to je hodnotová věc. Máme moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. A ten, kdo vymyslel tento zákon a konstruoval myšlenku státu, to provázal. Nemůže jedna moc být úplně mimo ty ostatní.

Na celý rozhovor s Petrem Fialou se podívejte na videu, poslouchat můžete i v přehrávači v úvodu tohoto článku a v podcastových aplikacích

Politické rozhovory o tématech, která hýbou společenským děním. Vedou je pro vás naši političtí redaktoři.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcasts či na platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám