Hlavní obsah

Nejsem zhrzená. Senátorka Šípová vysvětluje, proč opustila Piráty

Hostem PoliTalku je senátorka Adéla Šípová (zvolená za Českou pirátskou stranu), která po půl roce členství u Pirátů ukončila. Nadále zůstává registrovanou příznivkyní. Jaké jsou důvody jejího rozhodnutí a co jí vadí na vnitrostranické politice a na politických kampaních?

PoliTalk: Adéla Šípová Video: Novinky

Článek

Opouštíte potápějící se loď?

Ne, takhle bych to neřekla. Já bych chtěla říct, že na mojí práci se nic nemění. Budu pokračovat v tom, co jsem dělala v minulosti, stejným způsobem, soustředěná momentálně více na na svůj region. Já jsem byla za Pirátskou stranu jako registrovaná příznivkyně zvolena v roce 2020. Pracovala jsem čtyři roky. Minulý rok jsem do strany vstoupila, ale po těch pár měsících jsem si řekla, že bych se ráda soustředila více na to, co jsem dělala v minulosti, a že i region si mě teď více žádá.

Loni na podzim jste se stala členkou, dokonce jste kandidovala na předsedkyni strany. Pak jste podpořila Lukáše Wagenknechta a ještě letos v únoru jste kandidovala na celostátní lídryni pro sněmovní volby. Nakonec v boji zvítězil nový předseda Zdeněk Hřib . To je přece nějaký signál. Co se změnilo?

Já rozumím tomu, že to je pro média velmi zajímavé téma. Já jsem to už vysvětlovala předtím, že potřebuju trochu poodstoupit od vnitrostranických záležitostí. A já musím velmi zvažovat, kam svoje úsilí upřu, protože jako matka, politička toho času nemám tolik. Takže jsem se rozhodla, že nebudu už nyní tolik řešit vnitrostranické záležitosti.

Já jsem si dala na stůl, kolik mám svého času k dispozici. Ano, na začátku roku jsem se nabídla jako lídryně sněmovní kampaně. Členové Pirátské strany zvolili Zdeňka Hřiba. Já ohledně toho nejsem zhrzená. Já respektuji rozhodnutí členů strany. Chci být efektivní ve svém regionu na Kladně.

V Pirátské straně došlo k celé řadě odchodů výrazných tváří. Ať už to byli bývalí europoslanci, poslanci, nebo ministr Lipavský, který bude kandidovat za ODS. A vy jste jedna z těch výrazných tváří. Tak mě zajímá, co se děje uvnitř Pirátské strany?

Jenom bych chtěla připomenout, že Piráti byli velmi kritizováni, když měli otevřené Pirátské fórum. Byli vyzýváni k tomu, aby to uzavřeli. Pirátské fórum je teďka uzavřeno a najednou já osobně čelím těmto výzvám k tomu, abych sdělovala něco, k čemu jsme byli vedeni, abychom nesdělovali. Já jsem samozřejmě měla jiné myšlenky, jak by kampaň Pirátů měla vypadat.

Kdybych byla lídryně Pirátské strany, výrazněji bych artikulovala program.

Kdybych já byla lídryně, dělala bych věci asi jinak. Nicméně členové strany se rozhodli, že chtějí Zdeňka Hřiba, a tím pádem souhlasí s tím, jakým způsobem on tu kampaň bude vést. Já bych to dělala jinak, ale teďka já už to nebudu dále komentovat. Není strategické pro stranu, které držím palce, abych sdělovala na veřejnost, co se kde stalo.

Proč ukončujete členství? Říkáte, že dál spolupracujete, budete registrovanou příznivkyní. Politika je přece o symbolech a signálech. Tak když použiju slova premiéra Fialy, jaký signál to vysílá?

Já té straně fandím pořád. Budu ji volit. Dokonce bych to přirovnala, že jsem někdo jako fandící sousedka, která už s vámi nebydlí v domě, ale strašně ráda s vámi griluje, strašně ráda s vámi jezdí na výlety. Drží vám palce, a když potřebujete pomoc, tak vám tu sůl nebo vajíčko přinese. Jsem prostě fandící sousedka. Můj cíl je, abychom v parlamentu udrželi klub liberálních smýšlejících politiků, kteří oslovují podle dat 20 % voličů v ČR.

Tohle je to, co mě mrzí, že všechny strany obrušují hrany a furt produkují nějaký obsah, ale neříkají nic.

Pro vás je Česká pirátská strana čitelná pod novým předsedou Zdeňkem Hřibem?

Kdybych byla lídryně Pirátské strany, výrazněji bych artikulovala program. Třeba mediální kampaň bych dělala víc konkrétnější. Já se osobně snažím vysvětlovat svým voličům, proč hlasuji takto, a snažím se to popsat na svých sociálních sítích. Mně přijde zaměřená na emoce, jakoby neměla obsah. Mně osobně jako Adéle Šípové toto nevyhovuje. Ale já tenhle nešvar vidím u všech politických stran. Tohle je to, co mě mrzí, že všechny strany obrušují hrany a furt produkují nějaký obsah, ale neříkají nic. To mi vadí. A toto bych já dělala jinak.

Co zůstává v mediálním prostoru po pirátském působení v politice?

Nám se nedaří toto víc prodat. Nevím, jak je to možné. Já sama jako senátorka na svých sociálních sítích o tom mluvím. Snažím se a můžu říct, že to není jednoduché lidem vysvětlovat. Současná společnost je taková, že bohužel více tendujeme k tomu říct černá, nebo bílá a nic mezi tím. A je to velmi těžké vysvětlit, že to, co prochází parlamentem, je alespoň částečné zlepšení. Ale snažím se o to, já věřím, že to je něco, co by Piráti měli dělat.

Co byste tedy jako fanynka Pirátů poradila, že by měla být tři hlavní témata, se kterými by Piráti měli jít do letošních sněmovních voleb?

Jsou to témata, která tíží mladé lidi, ženy i starší lidi, kterým se tolik nedaří. Je to otázka dostupnosti bydlení. A tohle je téma, o kterém Piráti hovoří, že je pro ně důležité. A pak je to otázka dostupnosti jakýchkoliv služeb – školky, školy. A v tom určitě Olga Richterová odmakala spoustu práce.

Zakopaný pes je i v jednotlivých politických stranách, nakolik jsou ženy schopny nebo je jim umožněno, aby kandidovaly na vyšších pozicích v rámci kandidátky.

Pak jsou to věci, které dopadají na otázku transparentnosti veřejné správy. To je třeba i pro mě velmi důležité, aby občané měli možnost kontrolovat to, jakým způsobem se nakládá s veřejnými prostředky. Transparence je jedno z důležitých témat a podle mého názoru by měla být jedním z témat také digitalizace. Já jsem zastánkyní toho, že by lidé měli mít možnost být i offline, ale zároveň veřejná správa by měla být maximálně digitalizovaná bezpečným způsobem.

Na rádiu Impuls jste si posteskla, že v politice není více žen, že jste s lítostí přijala informaci, že ve volbách nebude kandidovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Čím to podle vás je, že máme pořád jenom čtvrtinu žen v Poslanecké sněmovně?

Prostředí není zatím zvyklé příliš na ženy, byť těch žen v politice je postupně víc a víc. Pořád ještě narážíme na mechanismy, které ženám skutečně nepomáhají do politiky vstupovat nebo se v ní udržet. To prostředí bývá někdy nepřátelské vůči nim, zejména tedy kybernetický prostor. Ono to není jednoduché být neustále pod drobnohledem všech. A ať už máte, nemáte dítě, nebo máte jenom jedno, nebo jich máte naopak moc… Všechno je špatně a ve všem. Jakoby si ženy musely obhajovat, že vůbec v té politice jsou. To je psychicky dost náročné.

Zakopaný pes je i v jednotlivých politických stranách, nakolik jsou ženy schopny nebo je jim umožněno, aby kandidovaly na vyšších pozicích v rámci kandidátky. Uvidíme, až se poskládají kandidátky za jednotlivé strany, jak moc vysoko se dostanou.

Chápu to správně, že vaše kandidatura do Sněmovny je tedy uzavřená a budete se soustředit na senátní volby příští rok? Chcete v politice zůstat a kandidovat příští rok do Senátu?

Já bych chtěla v politice zůstat, protože práce, kterou dělám, mi dává smysl. V Senátu je nás 21 procent žen, myslím si, že jsme podreprezentovány. Nerada bych svoji pozici uvolnila nějakému muži.

Celý rozhovor si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Rozhovory o tématech, která hýbou společenským děním. Moderují Eva Mikulecká, Michael Rozsypal a Karolina Brodníčková.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcasts či na platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Postranní panel

R̩eklama

R̩eklama

Výběr článků

Načítám
Postranní panel