Článek
Vy jste se v minulosti podílela na prezidentské kampani Karla Schwarzenberga, pracovala jste i pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Jak sledujete letošní kampaň do sněmovních voleb?
Ještě bych doplnila takový hattrick, v roce 2021 jsem pracovala i na kampani Spolu v rámci širšího týmu stratégů. Jak to hodnotím teď? Je začátek března a v podstatě to vypadá, jako kdyby žádné volby na podzim být neměly. Hnutí ANO má rozjeto několik komunikačních linek a hledá, co bude nejlépe fungovat.
Spolu zatím vidět není. Je otázka, jestli tam probíhají přípravy a kampaň začne v květnu. Pak bude léto, kdy se moc dobře žádná kampaň nedělá. Je vidět, že je pro vládní strany problematické dělat kampaň v turbulentní době.
Hnutí ANO minulý týden spustilo kampaň proti premiérovi Petru Fialovi. Tvrdí o něm, že je nejhorší premiér na světě, kritizuje i celou vládu. V roce 2023 v prezidentské volbě vytáhl Babiš negativní kampaň proti Petru Pavlovi a neuspěl… Na koho to cílí?
Negativní kampaň je běžnou součástí kampaní. Nemusí se nám to líbit, ale některé věci umí trefně pojmenovat. Hrozně důležité je to nepřepálit. Ve stejnou chvíli, kdy někoho kritizuji, musím oslovit své voliče i s nějakou nabídkou. Hnutí ANO má v průzkumech stabilní výsledky. Zatím je jeho kampaň velmi kritická, nevšimla jsem si tolik toho pozitivního.
Nejhorší premiér na světě. ANO rozjelo ostrou negativní kampaň proti vládě

Konflikt probíhá. Spolu také kritizovalo Babiše v roce 2021 a pravděpodobně ho zase bude kritizovat. Ustaluje se nám to na kampani Antibabiš a Antifiala. Není to nic nového. Dlouho u nás bývalo téma antikomunismus, komunismus, teď se víc používá narativ prozápadní a protizápadní.
Stojím si za tím, že Češi se o politiku zajímají a sledují ji, ale moc se do ní nezapojují.
Kampaně, na které bývali zvyklí, kde se politici střetávali na programu, jsou definitivně pryč?
Dlouhodobě programy stran nejvíce čtou novináři, analytici a konkurence navzájem. Samozřejmě že i někteří voliči. Ale ano, bohužel tento trend, kdy se kampaň čím dál víc zaměřuje na lídrovské kvality a na nabízení instantních super-rychlých řešení, bude.
Stojím si za tím, že Češi se o politiku zajímají a sledují ji, ale moc se do ní nezapojují. Před volbami tak musíte zjistit, co ze všech témat, která se objevují, nejlépe zafunguje k tomu, aby vás někdo zvolil.
Na koho cílí kampaň „Nejhorší premiér na světě“? Má to přimět voliče ANO, aby nezapomněli jít na podzim k volbám?
Hnutí ANO si vybudovalo poměrně stabilní voličskou skupinu a tohle je možná snaha přesvědčit další voliče. Je to trochu, jako přesvědčovat přesvědčené. Ti, co budou volit Andreje Babiše, si rozhodně nemyslí, že je Petr Fiala dobrý premiér, politik nebo dobrý člověk. Ale nevím, koho dál to má oslovit. Možná tady sledujeme snahu vzít voliče menším stranám.
ANO oslabilo, polepšili si Motoristé a STAN

S negativní kampaní mají zkušenosti i ODS a koalice Spolu. V evropských volbách vytáhly proti ANO plakáty „Rusko pro tebe všecko“. V krajských volbách vyobrazili Babiše s nápisem „Zadlužili jsme vás a zadlužíme vás i v krajích“. Pomohlo to tehdy koalici k lepšímu výsledku?
Každý ten billboard je výsledek průzkumů. Voliči koalice souzní s tím, když se říká, že to Babiš dělá špatně. Ten vzkaz o Rusku měl ohromný náboj pro hodně lidí, kteří nejsou spokojení s možným politickým směřováním ANO. Na druhou stranu, když ale chybí to „B“, tedy to, co budeme dělat lépe, tak to nezafunguje. Negativní kampaň může činit tak 30 procent, versus 70 procent jasného plánu, co budu dělat.
Rusko pro tebe všecko. Spolu rozjelo antikampaň proti hnutí ANO

Bude toto téma „Rusko, pro tebe všecko“ hlavní téma Spolu i pro letošní volby?
Postoj, který můžeme definovat jako proevropský, prozápadní, pro Ukrajinu, pro jasné směřování země kamkoliv jinam než na Východ, je velký mobilizační faktor pro pravicově smýšlející voliče. Může zafungovat. Velkou roli bude hrát, jak dopadne situace v rámci vyjednávání a co bude říkat Trump.
Lidi volí podle peněženky. Podle toho, jak se bojí o vlastní budoucnost. Máme ohromný pocit, že se máme špatně.
Neznechutí voliče neustálé vzájemné ostřelování mezi politiky? Neodvrátí se raději od ní pryč?
Zní to hloupě, ale lidi volí podle peněženky. Podle toho, jak se bojí o vlastní budoucnost. Resilience (odolnost, pozn. red.) ve společnosti není extra vysoká. Určitě by bylo na místě si navzájem víc naslouchat.
Často se mě ptají studenti, jestli se bojím geopolitického vývoje. Vždycky říkám, že si nemyslím, že by sem doputovala klasická válka, ale problém máme v soudržnosti společnosti. Máme ohromný pocit, že se máme špatně.
Babiš by mohl přestat lidem říkat, že se mají špatně a že to je něčí vina. A Fiala by občas mohl vysvětlit, co dělá.
A kdo na tom pocitu nese vinu?
Samozřejmě, že někdo řekne Fiala a někdo řekne Babiš. Co by oba mohli dělat? Babiš by mohl přestat lidem říkat, že se mají špatně a že to je něčí vina. A Fiala by občas mohl vysvětlit, co zrovna dělá. I s nějakou delší motivací.
Půjdou lídři kandidátek do předvolebních debat? Vyšle ANO Havlíčka, nebo Babiše? Může kampaň otočit názorem voličů? Celý rozhovor si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Rozhovory o tématech, která hýbou společenským děním. Moderují Eva Mikulecká, Michael Rozsypal a Karolina Brodníčková.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcasts či na platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: