Článek
Kramerová se ve své praxi zaměřuje především na práci s traumatem. Lidem zasaženým touto negativní zkušeností lze často pomoci svou vlastní přítomností a autentickou laskavostí, důležité je nesoudit.
Zažité psychické trauma je patrné i na magnetické rezonanci. „Výzkum transgeneračního přenosu traumatu mapuje generace přeživších holocaustu a v dalších generacích jsou vidět změny v nastavení mozku,“ popisuje terapeutka.
„Je to apel i na politiky, začít více pracovat v sociálních službách, rozšířit tuto práci. Začít se více bavit o terapii traumatu, protože člověk, když projde terapií, se uvolní, začne být více laskavý, když zažívá sám v sobě laskavý pocit, umí být shovívavý i k těm druhým,“ vysvětluje důležitost dostupnosti terapií Kramerová.
Příběh Hany: Dvacet let žila s tyranem. Po dceři našla odvahu veřejně vystoupit i ona sama
Psychoterapeutka dále hovoří o mechanismech terapie a korektivní zkušenosti, kterou přináší: „V terapii jsou chvíle, které jsou skvělé, kdy zažíváme blízký terapeutický vztah, což je kolikrát pro ty klienty jediný bezpečný vztah, který zatím poznali. To je také úkolem terapie – naučit klienty, že jsou schopni vytvořit bezpečný vztah.“
V rozhovoru se Kramerová dotýká také traumatu u dětí a jejich výchovy, kdy se zdá, že nukleární rodina nestačí. „Potřebujeme žít ve skupině přibližně třiceti lidí, aby se o dítě nestarala jenom máma, ale vlastně komunita. V té komunitě fungují ochrany už trošičku jinak, zatímco teď je tam opravdu velká izolace,“ vysvětluje terapeutka.
Jak pomáhat lidem v určitých modelových situacích? Chodí do terapie i násilné osoby? Jak se děje, že dítě v rodině trpí? Jak velké jsou následky na dětech, pokud žijí s násilnickou osobou?
Pusťte si celý rozhovor na videu nebo si jej poslechněte v audiopřehrávači v úvodu článku.
Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stály Barbora Urbanová a Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry.
Zpravodajský server Novinky.cz od první poloviny roku 2023 s iniciativou spolupracuje a podílí se na vydávání podcastu Pod svícnem. Ten přináší mimo jiné i autentické příběhy obětí domácího násilí.
Oběti domácího násilí můžete podpořit i finančně na platformě Donio.
Potřebujete pomoc nebo chcete zveřejnit vlastní příběh? Ozvěte se na e-mail: info@pod-svicnem.cz