Hlavní obsah

Báli jste se někdy svého partnera? I to může být znak domácího násilí

Hostem nového dílu podcastu Pod svícnem je Branislava Marvánová Vargová, která působí v organizaci Rosa, centru pro ženy, kde poskytuje podporu obětem domácího násilí. V současnosti nabízí telefonickou pomoc i krizový pobyt. V této oblasti se sama angažuje už přes 20 let. Kde začíná hranice domácího násilí a jak z domu odejít? I na tyto otázky odpovídá v rámci rozhovoru.

Pod svícnem: Branislava Marvánová VargováVideo: Novinky

Článek

„V poradně vidíme velmi často, že přichází ženy s tím, že u nich se zřejmě nejedná o domácí násilí, protože nedochází k fyzickým útokům. A to bych chtěla zdůraznit, že to je velmi rozšířený mýtus,“ uvádí na úvod.

Stačí si položit na první pohled poměrně jednoduchou otázku: Báli jste se někdy svého partnera? V rovnocenných vztazích by k těmto pocitům docházet nemělo. Domácí násilí se projevuje jako zneužívání kontroly a moci prostřednictvím vyvolávání strachu, kde slouží často právě násilí jako nástroj.

Během posledních 30 let prošla problematika domácího násilí obrovským vývojem. Nicméně stále převládá problém v dostupnosti specializovaných služeb. Podle doporučení Rady Evropy bychom měli mít v ČR 1000 bezpečných míst, v současnosti jich máme zhruba 90.

Příběh Káti: Přítel po ní házel věci při kojení, vzduchem letěla i motorová pila. Nakonec dokázala odejít

Pod svícnem

„Chtěla bych upozornit na to, že násilí na ženách je nejrozšířenější formou porušování lidských práv celosvětově. My každoročně 25. listopadu, na Mezinárodní den proti násilí na ženách, pořádáme akci, která nese název Tiché svědkyně. Je realizována v mnoha zemích po celém světě a hlavní myšlenkou je připomenout ženy a jejich osudy, které byly v daném roce zavražděny svými partnery, současnými nebo bývalými,“ popisuje.

Důležité je mít zpracovaný bezpečný plán odchodu. Široká veřejnost totiž často tlačí na ženy, aby odešly. Pokud ale nejsou vyhodnocena rizika, tak i dobře míněná rada může dostat oběť do mnohem většího nebezpečí. Proto je zásadní brát v potaz překážky bránící v odchodu a snažit se pomoci v jejich překonání.

Rukou partnera nebo člena rodiny zemřelo loni 51 500 žen

Svět

„Ona je to za mě i otázka bezpečnosti práce, protože víme, že pokud oběť odejde, tak pracoviště může být místem, kde ji násilná osoba bude vyhledávat, kde se bude snažit ji kontaktovat nebo diskreditovat,“ vysvětluje.

Nově byla pro tyto případy zřízena speciální telefonní linka. „Mám radost, že se nám podařilo tento měsíc spustit novou evropskou linku pro ženy zažívající násilí na čísle 116 016, už je v provozu. Pokud by někdo řešil situaci domácího násilí, je určitě možnost se na nás obrátit. Linka je bezplatná, anonymní a funguje nonstop,“ nabádá Marvánová Vargová.

Celý rozhovor si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Anketa

Báli jste se někdy svého partnera či partnerky?
Ano
84,9 %
Ne
15,1 %
Celkem hlasovalo 657 čtenářů.

Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stály Barbora Urbanová a Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry.

Zpravodajský server Novinky.cz od první poloviny roku 2023 s iniciativou spolupracuje a podílí se na vydávání podcastu Pod svícnem. Ten přináší mimo jiné i autentické příběhy obětí domácího násilí.

Oběti domácího násilí můžete podpořit i finančně na platformě Donio.

Potřebujete pomoc nebo chcete zveřejnit vlastní příběh? Ozvěte se na e-mail: info@pod-svicnem.cz

Výběr článků

Načítám