Článek
Témata dnešního dílu:
- O Platformě včasné péče (7:25)
- Co je třeba rozvíjet v prvních letech života? (16:00)
- Jak vypadá včasná péče v praxi? (24:30)
- Co dělají předškolní kluby? (32:52)
Kateřina stála u vzniku Platformy pro včasnou péči. Ta zajišťuje, aby i ty nejmenší děti do šesti let věku ze znevýhodněného prostředí byly připraveny na nástup do školy a měly potřebné znalosti a dovednosti, které k jejich věku patří. Komplexně tedy podporuje děti a rodiny, které mají předpoklad ve školském systému zaostávat.
„Jde především o prevenci, aby se na problém přišlo včas, kdy se ještě na tom dá dobře pracovat. Aby opravdu každé dítě mohlo naplnit svůj vrozený potenciál,“ vysvětluje v rozhovoru Kateřina důležitost včasné péče.
Nadace OSF, pod kterou Platforma pro včasnou péči vznikala, je českou nadací s třicetiletou historií. Za tu dobu podpořila již desítky opomíjených témat – od profesionalizace péče o umírající, až po téma přirozeného porodu nebo zdravého rodičovství. Stála také u zrodu řady klíčových organizací jako je Rekonstrukce státu, Eduzměna nebo Česko.Digital.
Unikátní potenciál dětí je vhodné rozvíjet, nikoliv ho potlačovat
Nadace otevírá společenská témata, která jinak nemají zastání a přináší do Česka zkušenosti ze zahraničí. Oblasti vzdělávání se věnuje od samého začátku. Podnět pro založení Platformy pro včasnou péči dala už v roce 2019.
„Právě Nadace OSF přinesla programu napojení na zahraniční praxi a to, co se děje venku. V mnohém se inspirujeme. Těch funkčních přístupů a modelů je velké množství. Nemusíme tedy znovu objevovat kolo, ale snažíme se navazovat na to, co již funguje jinde,“ popisuje Kateřina.
Včasná péče jako prevence neúspěchu
Platforma pro včasnou péči spojuje více než 50 organizací a odborníků, kteří se angažují v podpoře dětí od nejranějšího věku a pracují na systémových změnách klíčových pro zlepšení včasné péče u nás. Patří mezi ně sociální služby, ale i mateřské školy a zástupci z ministerstev nebo České školní inspekce.
Poskytnutí včasné péče je efektivním opatřením pro řešení náročných životních situací, kterým čelí znevýhodněné děti a jejich rodiny. Tímto způsobem lze předejít budoucímu cyklu neúspěchů. Platforma pro včasnou péči se snaží pomoci těm, kteří nezačínají ze stejného výchozího bodu. Podpora nejslabších žáků může v průměru každý rok České republice přinést 18 miliard korun v příštích 80 letech.
„Dvě děti, které se narodí se stejnou genetickou výbavou a mohly by dosáhnout stejných výsledků, stačí posadit do jiného prostředí a pak bude výsledek velmi rozdílný,“ vysvětluje a posléze detailněji popisuje Kateřina v rozhovoru.
Celé povídání o důležitosti včasné péče si můžete poslechnout v přehrávači v úvodu článku.
Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a Žanetou Stratílkovou a jejich hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinkách.cz.
Poslouchejte každou středu na Novinky.cz, Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts nebo jiné oblíbené podcastové aplikaci.
Také nás můžete sledovat na instagramu.
Poslechněte si také naše další podcasty: